Dnes je čtvrtek, 16. srpen

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Náměstí Republiky v 8 hod.: Speciální farmářské trhy s agrární komorou.


kina
Blansko ve 20 hod. Equalizer 2.
Boskovice v 17 hod. Ant-Man a Wasp. (3D)
Boskovice v 19.30 hod. Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni.
Boskovice - letní ve 21 hod. Miss Hanoi.
Lysice – letní ve 20.30 hod. Black Panther.

všechny

Sledujte nás!Blansko zažehnalo hrozbu vracení dotace na kompostárnu

13.2.2015 16:16 | Původní vydání | Michal Záboj

Blansko - Blanenská radnice nakonec nebude muset vracet evropské peníze na stavbu kompostárny. Městu se totiž loni podařilo naplnit kapacitu zařízení a splnit tak jednu z podmínek dotace.

Blansko zažehnalo hrozbu vracení dotace na kompostárnu
Kompostárna v Blansku. Foto Michal Záboj

Blanenská kompostárna může ročně zpracovat bezmála dva tisíce dvě stě tun biologického odpadu. Zařízení bylo otevřeno v roce 2011 a zpočátku se k tomuto číslu blížilo jen z dálky.

„Rozjezd byl bolestivý. Bylo to složité, chybí legislativa, takže okolní obce moc nechtěly kvůli poplatkům biodpad ukládat,“ podotkl blanenský místostarosta Jiří Crha (ODS).

V roce 2013 už ale kompostárnou prošlo asi tisíc šest set tun. Loni to bylo ještě více. „V loňském roce se uložilo na blanenskou kompostárnu dva tisíce sto sedmdesát dva tun, kapacita tak prakticky byla ze sta procent naplněna a tím pádem už nehrozí, že by se musela vracet dotace,“ upřesnil místostarosta.

Na stavbu kompostárny město získalo evropskou dotaci kolem šestnácti milionů. Podmínkou bylo, že během pěti let musí naplnit její kapacitu aspoň ze tří čtvrtin.

Polovinu z loňského objemu bioodpadu do zařízení pocházelo z města. Zbytek dodaly obce Vavřinec, Olomučany anebo obce z Tišnovska a Kuřimska. Obyvatelé Blanska mohou zeleň a další materiál ukládat zdarma. Za odpad navíc mohou získat zdarma kompost.

Zpočátku zařízení provozovalo město samo. Nedařilo se mu ale získávat dostatek kompostovatelného materiálu. Kvůli hrozbě vrácení dotace radnice kompostárnu pronajala za dvanáct tisíc korun ročně třebíčské společnosti Viaalta. Za ukládání bioodpadu město firmě ročně platí kolem čtyř set tisíc korun.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509