Dnes je friday, 19. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Boskovičtí odbojáři převzali v Praze nejvyšší svazové vyznamenání

20.8.2017 17:50 | Původní vydání | Ludmila Jarošová

PRAHA, BOSKOVICE - V Praze na Staroměstském náměstí před pomníkem M. Jana Husa udělil místopředseda Českého svazu bojovníků za svobodu v Praze plk. Ing. Emil Kulfánek třem boskovickým odbojářům nejvyšší svazové vyznamenání - Zlatý kříž Za zásluhy a stříbrnou medaili II. stupně. 

Boskovičtí odbojáři převzali v Praze nejvyšší svazové vyznamenání
Ocenění odboráři. Foto Ludmila Jarošová

Z Moravy dostal zlatý kříž ČSBS mimo boskovické odbojáře ještě dlouholetý předseda ČSBS Brno venkov ing. Fryčka.

Stříbrnou medaili za zásluhy o obranu Dr. Edvarda Beneše a jeho dekrety proti Sudetům a obhájcům jejich návratu do ČR dostal in memoriam významný zesnulý člen boskovické organizace ČSBS univ. profesor dr. Jaroslav Hroch, CSc. Ještě za života za významné podpory boskovických odbojářů vyhrál Ústavní soud nad fašistickým anonymem z brněnské univerzity, který napadal jeho, svaz i odkaz presidenta Beneše.

Za významnou zásluhu ve sporu o zámek Blansko a o jeho vynětí z protektorátní restituce dostala Zlatý kříž Mgr. Eva Nečasová, emeritní ředitelka Muzea Blansko. Dlouhá desetiletí shledávala dokumentaci Fondu nár. obnovy a jiné dokumenty dokládající, že zámek do restituce nepatřil, a toto nakonec potvrdil i soud.

Za mimořádné zásluhy o rozkrývání několika protektorátních restitucí a o rozvoj tradic spjatých s vedením národního odboje proti okupačním vojskům a nacistické zvůli, a za knihu Umlčená Osvětim, byl dvakrát vyznamenán PhDr. Jiří Jaroš Nickelli, prom. historik.

Jedno vyznamenání mu udělil hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek - zlatou záslužnou medaili Jihomoravského kraje. Druhé vyznamenání - Zlatý kříž Za zásluhy - obdržel od zástupce ÚV ČSBS plk. Kulfánka v Praze.

Tím však vyznamenání dalších boskovických odbojářů nekončí. Čeká je ještě udělování medailí Za věrnost, které pro ně připravuje ÚV ČSBS a Krajský koordinační výbor Jihomoravského kraje a mají být udělovány na podzim 2017.

Boskovičtí odbojáři dlouhá léta udržují odkaz tradic ČSR a národního odboje, založili tradici pietních aktů odbojářů v Doubravici nad Svitavou a u Minervy v Boskovicích a přispívají řadu let k udržování tradic i v Jihomoravském kraji.

Nestorem organizace je 97-letý Ing. Stanislav Doležal, několikanásobně vyznamenaný za zásluhy v odboji státními orgány. K významným členům patří například ses. Olga Kakáčová, poslední pamětnice vyhnání Čechů z Jedovnic nebo ses. Oujeská, dlouholetá, nesmírně obětavá jednatelka organizace, br. Oldřich Löffelmann z Hrádkova a řada dalších.

Br. major Michal Hečka je pod odchodu br. npor. Tomeše z Blanska posledním „duklákem“ - bojovníkem od Dukly a Liptovského Mikuláše v boskovické organizaci. Byl členem hradní stráže presidenta Beneše a ještě nedávno byl přijat na Hradě. Všem našim členům přejeme, aby se dožili „první stovky, a pak se uvidí“, jak se okřídleně říká v naší organizaci.

Mgr. Ludmila Jarošová, ČSBS Boskovice

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509