Dnes je sobota, 24. únor

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

ADAMOV - Zloděj navštívil firmu

23.1.2018 9:48

Policisté vyšetřují případ vloupání do sídla jedné z firem v Adamově. Zloděj se do objektu dostal nejprve přes volně přístupné požární schodiště. Ve druhém patře budovy poničil vstupní dveře od kanceláře. „Z ní se pak stejným násilným způsobem dostal do dalších místností. Všechny kanceláře prohledal a odcizil počítač, tablet a další věci. Hodily se mu i dvě alkoholu. Škoda je více než deset tisíc korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (jad)

SKALICE - Z domu vzal i tři cigarety

23.1.2018 9:44

Do jednoho z rodinných domků ve Skalici nad Svitavou se vloupal dosud neznámý zloděj. Pachatel se do příbytku čtyřiasedmdesátileté majitelky dostal přes pootevřené okno v přízemí. „Dům prohledal a odcizil šperkovnici s rodinnými šperky a hodinkami. Hodila se mu plechová krabička se třemi cigaretami,“ upřesnil policejní mluvčí Bohumil Malášek s tím, že škoda je asi deset tisíc korun. (jad)

OKROUHLÁ - Potřeboval plynové láhve

20.12.2017 4:26

V chladných zimních dnech asi nutně potřeboval zatopit ve svém příbytku zatím neznámý pachatel. V obci Okrouhlá se násilím dostal do příručního skladu tamní prodejny se smíšeným zbožím. „Ze skladu pak snadno odnesl dvě desetikilové láhve s propan butanem. Obchodníkovi tak způsobil škodu za asi tři tisíce korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Kostel sv. Martina v 10 hod.: Den průvodců.
Blansko – Tělocvična ZŠ Salmova v 10 hod.: Nerf wars.
Blansko – Knihovna v 10.30 hod.: Dětské knižní promítání – Obejmi mě, prosím.
Blansko – Knihovna v 15 hod.: Promítej i Ty! – Ohrožená semínka.
Blansko – Klub Ulita v 19 hod.: FILM JARO (Kevade, Estonsko 1969).
Borotín – Kulturní dům ve 20 hod.: Hasičský ples.
Boskovice – Hotel Moravia v 18 hod.: Degustace vín – vinařství Vinselekt Michlovský.
Boskovice – Sokolovna ve 20 hod.: Hasičský Mazurácký ples 2018.
Klepačov – Dělnický dům ve 20 hod.: Ples Sboru dobrovolných hasičů Klepačov.
Kunštát – Kulturní dům ve 20 hod.: Koncert skupiny Abraxas.
Moravský kras – Dům přírody Moravského krasu v 16 hod.: Detektivem v přírodě.
Olešnice – Kulturní dům ve 20 hod.: Ples FC Olešnice.
Velké Opatovice – Sokolovna ve 20 hod.: Ples sportovců.
Vranová – Kulturní dům v 15 hod.: Dětský karneval.


kina
Blansko v 17.30 hod. Pračlověk.
Blansko ve 20 hod. Věčně tvá nevěrná.
Boskovice ve 14 a 17 hod. Pračlověk.
Boskovice v 19.30 hod. Akta Pentagon: Skrytá válka.

všechny

Sledujte nás!INZERCE

reklama

Českého lva na cedulích v krasu někdo nahrazuje moravskou orlicí

30.6.2017 5:04 | Původní vydání | Michal Záboj

MORAVSKÝ KRAS - Na území Moravského krasu někdo již delší dobu záměrně poškozuje cedule s malým státním znakem. Českého lva na nich přelepuje nebo nahrazuje moravskou orlicí.

Českého lva na cedulích v krasu někdo nahrazuje moravskou orlicí
Poškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský kras

Poprvé na sebe ochránci moravských zájmů upozornili v roce 2011. Od té doby správa chráněné krajinné oblasti (CHKO) eviduje více než dvacítku odcizených, zničených nebo poškozených cedulí.

„Do loňského roku vystačili "moravisté" s přelepováním českých lvů na označení zvláště chráněných území samolepkami s moravskou orlicí. Samolepky pak strážci strhli a malý státní znak na ceduli očistili. Tento rok nabrala činnost "moravistů" zcela jiné obrátky. Přešla do zjevného vandalismu a do krádeží,“ uvedl na webu Stráže přírody CHKO Moravský kras Antonín Tůma.

Škoda, kterou vandalové způsobili, je asi pětadvacet tisíc korun. Případ vyšetřuje policie. 

"V minulých týdnech v Moravském krasu odcizil zatím neznámý pachatel celkem jedenadvacet smaltovaných cedulí vymezujících chráněnou krajinnou oblast. Další cedule pak poškodil, když státní znak ČR přelepil samolepkou s moravskými symboly. Z jiných kovových cedulí pak státní symbol vyřízl. Takto řádil v oblastech Balcarova skála – Vintoky, Údolí říčky, Mokřad pod Tipečkem a Lažánky," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek

Na Facebooku existuje stránka nazvaná Nechceme osamocené české lvy na Moravě. Její správci k nynějšímu problému s poškozováním cedulí, který nazývají přelepovací akcí, již vyjádřili.

„Vážení odpůrci a kaziči těchto přelepovacích akcí, pokud vám to ještě nedošlo, nejedná se o žádné žabomyší války s vámi, ale o akce občanské neposlušnosti vůči státu, který Moravu záměrně zadupává a ve všech směrech poškozuje. Nelíbí se nám symbol sousedních Čech na cedulích na Moravě. Buď tu budou tzv. Velké státní znaky, nebo tady budou MORAVSKÉ ORLICE,“ uvádí se na stránce.

Užívání malého státního znaku, na kterém je vyobrazen historický znak Čech - dvouocasý lev, přikazuje správě CHKO používat zákon a vyhláška. Cedule s ním označují přírodní rezervace, přírodní památky a památné stromy, ale používá se i na razítkách například soudů. Velký státní znak kromě lva obsahuje i moravskou a slezskou orlici.

Galerie k článku

Poškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský krasPoškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský krasPoškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský kras

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509