Dnes je čtvrtek, 14. prosinec

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

BLANSKO - Opilý cyklista havaroval

23.11.2017 17:28

Řádně opilý vyrazil v Blansku jednačtyřicetiletý muž z restaurace domů. Výsledkem bylo, že v Havlíčkově ulici havaroval. „Přivolaní policisté měli o příčině nehody okamžitě jasno. Potlučený podnapilý muž, kterého museli záchranáři převézt do nemocnice, nadýchal 2,75 promile,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. Opilec musí nyní počítat s trestem za řízení pod vlivem alkoholu. Správní orgán za tento přestupek uděluje pokutu od pětadvaceti tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Kdo je vidět, vyhrává

22.11.2017 11:38

Ve čtvrtek 23. listopadu pořádají blanenští policisté již tradiční akci s názvem Kdo je vidět, vyhrává. Dospělí i jejich děti mají příležitost přesvědčit se o tom, že i nenápadný reflexní prvek na oblečení může chodci či cyklistovi zejména nyní ve dnech se sníženou viditelností zachránit život. Pro příchozí bude od 16 hodin připravena prohlídka techniky, výstroje a výzbroje, kterou využívá Policie České republiky. Děti se mohou těšit na řadu soutěží ze znalostí v dopravě. K dalším tématům bude patřit správná výbava cyklisty a kola, řešení dopravních situací a značení, simulace ovlivnění alkoholem prostřednictvím speciálních brýlí. Na závěr dostane každé dítě dárek v podobě reflexního předmětu a nasvítíme je policejními vozidly. Rodiče i děti tak přímo na místě uvidí rozdíl mezi viditelností chodce s reflexním prvkem a bez něho. (hrr)

BOSKOVICE - Schované klíče našel zloděj

22.11.2017 11:38

Opravdu zaručenou skrýš pro klíče od bytu vymyslela v Boskovicích jeho sedmatřicetiletá majitelka. V hrníčku na parapetu okna rozhodně nebyly v bezpečí. Pozornému a pohotovému zloději stačilo, aby do nenápadně odloženého hrníčku nakoukl a klíče vyzkoušel v zámku nejbližšího bytu. „Pohodlně se dostal do příbytku a v dětském pokoji odcizil dva tablety a mobilní telefon. S nejméně desetitisícovou škodou se majitelka asi vyrovná snadněji než její děti,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

všechny

INZERCE

reklama

Dnešní akce

akce
Blansko – Nemocnice od 8 do 15 hod.: Vánoční výstava.
Blansko – Knihovna v 16 hod.: Bilderbuchkino v blanenské knihovně!, zábavné odpoledne.
Blansko – Klub Ulita v 18 hod.: Koncert Máta Brno aneb Čaj o šesté.
Boskovice – Masarykovo náměstí v 9 hod.: Farmářské trhy.


kina
Blansko ve 20 hod. Star Wars: Poslední z Jediů. (s titulky)
Boskovice v 16 hod. Star Wars: Poslední z Jediů.
Boskovice v 0.05 a 19.30 hod. Star Wars: Poslední z Jediů. (s titulky)

všechny

Sledujte nás!Českého lva na cedulích v krasu někdo nahrazuje moravskou orlicí

30.6.2017 5:04 | Původní vydání | Michal Záboj

MORAVSKÝ KRAS - Na území Moravského krasu někdo již delší dobu záměrně poškozuje cedule s malým státním znakem. Českého lva na nich přelepuje nebo nahrazuje moravskou orlicí.

Českého lva na cedulích v krasu někdo nahrazuje moravskou orlicí
Poškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský kras

Poprvé na sebe ochránci moravských zájmů upozornili v roce 2011. Od té doby správa chráněné krajinné oblasti (CHKO) eviduje více než dvacítku odcizených, zničených nebo poškozených cedulí.

„Do loňského roku vystačili "moravisté" s přelepováním českých lvů na označení zvláště chráněných území samolepkami s moravskou orlicí. Samolepky pak strážci strhli a malý státní znak na ceduli očistili. Tento rok nabrala činnost "moravistů" zcela jiné obrátky. Přešla do zjevného vandalismu a do krádeží,“ uvedl na webu Stráže přírody CHKO Moravský kras Antonín Tůma.

Škoda, kterou vandalové způsobili, je asi pětadvacet tisíc korun. Případ vyšetřuje policie. 

"V minulých týdnech v Moravském krasu odcizil zatím neznámý pachatel celkem jedenadvacet smaltovaných cedulí vymezujících chráněnou krajinnou oblast. Další cedule pak poškodil, když státní znak ČR přelepil samolepkou s moravskými symboly. Z jiných kovových cedulí pak státní symbol vyřízl. Takto řádil v oblastech Balcarova skála – Vintoky, Údolí říčky, Mokřad pod Tipečkem a Lažánky," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek

Na Facebooku existuje stránka nazvaná Nechceme osamocené české lvy na Moravě. Její správci k nynějšímu problému s poškozováním cedulí, který nazývají přelepovací akcí, již vyjádřili.

„Vážení odpůrci a kaziči těchto přelepovacích akcí, pokud vám to ještě nedošlo, nejedná se o žádné žabomyší války s vámi, ale o akce občanské neposlušnosti vůči státu, který Moravu záměrně zadupává a ve všech směrech poškozuje. Nelíbí se nám symbol sousedních Čech na cedulích na Moravě. Buď tu budou tzv. Velké státní znaky, nebo tady budou MORAVSKÉ ORLICE,“ uvádí se na stránce.

Užívání malého státního znaku, na kterém je vyobrazen historický znak Čech - dvouocasý lev, přikazuje správě CHKO používat zákon a vyhláška. Cedule s ním označují přírodní rezervace, přírodní památky a památné stromy, ale používá se i na razítkách například soudů. Velký státní znak kromě lva obsahuje i moravskou a slezskou orlici.

Galerie k článku

Poškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský krasPoškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský krasPoškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský kras

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509

reklama