Dnes je pátek, 20. říjen

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

KNÍNICE - Z nádrží vysál naftu

19.10.2017 9:53

Areál zemědělské firmy v Knínicích navštívil zatím neznámý zloděj. Uvnitř ho zajímala jen nafta v nádržích zaparkovaných vozidel. „Na akci se musel především logisticky dobře připravit. Po překonání plotu odcizil z pětice odstavených strojů více než tisíc litrů nafty,“ uvedl blanenský policejní mluvčí Bohumil Malášek s tím, že pachatel firmě způsobil škodu více než třicet tisíc korun. (moj)

MLADKOV – Zloděj měl chuť na kávu

18.10.2017 12:13

Do rodinného domu jednapadesátiletého majitele v Mladkově se vloupal pravděpodobně milovník kávy. Zloděj se dovnitř dostal bez poškození vstupních dveří a odnesl si rodinné šperky a tři balení kávy. Způsobil škodu přesahující deset tisíc korun. (hrr)

KULÍŘOV - Z hospody vzal i tři masky

12.10.2017 10:37

Do restaurace v Kulířově se vydal za lupem zatím neznámý pachatel. „Do budovy se dostal přes okno a dále znovu za použití násilí do dalších částí podniku. Ten postupně prohledal a vedle cigaret odcizil i tři karnevalové masky,“ upřesnil policejní mluvčí Bohumil Malášek. Zloději se ale hodil se i tablet sloužící jako pokladna pro elektronickou evidenci tržeb. Majiteli podniku tak způsobil škodu za skoro třicet tisíc korun. (moj)

všechny

INZERCE

reklama

Dnešní akce

akce
Blansko – Restaurace Na Pražci ve 20 hod.: Taneční zábava se skupinou Tom Sawyer Band.
Blansko – Klub Ulita ve 20 hod.: Koncert kapely HeSki.
Boskovice – Zámecký skleník v 19.30 hod.: Improvizační zápas Lísky vs. Frmol.


kina
Boskovice v 17 a 19.30 hod. Bajkeři.
Šebetov v 19.30 hod. Mumie.

všechny

Sledujte nás!Českého lva na cedulích v krasu někdo nahrazuje moravskou orlicí

30.6.2017 5:04 | Původní vydání | Michal Záboj

MORAVSKÝ KRAS - Na území Moravského krasu někdo již delší dobu záměrně poškozuje cedule s malým státním znakem. Českého lva na nich přelepuje nebo nahrazuje moravskou orlicí.

Českého lva na cedulích v krasu někdo nahrazuje moravskou orlicí
Poškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský kras

Poprvé na sebe ochránci moravských zájmů upozornili v roce 2011. Od té doby správa chráněné krajinné oblasti (CHKO) eviduje více než dvacítku odcizených, zničených nebo poškozených cedulí.

„Do loňského roku vystačili "moravisté" s přelepováním českých lvů na označení zvláště chráněných území samolepkami s moravskou orlicí. Samolepky pak strážci strhli a malý státní znak na ceduli očistili. Tento rok nabrala činnost "moravistů" zcela jiné obrátky. Přešla do zjevného vandalismu a do krádeží,“ uvedl na webu Stráže přírody CHKO Moravský kras Antonín Tůma.

Škoda, kterou vandalové způsobili, je asi pětadvacet tisíc korun. Případ vyšetřuje policie. 

"V minulých týdnech v Moravském krasu odcizil zatím neznámý pachatel celkem jedenadvacet smaltovaných cedulí vymezujících chráněnou krajinnou oblast. Další cedule pak poškodil, když státní znak ČR přelepil samolepkou s moravskými symboly. Z jiných kovových cedulí pak státní symbol vyřízl. Takto řádil v oblastech Balcarova skála – Vintoky, Údolí říčky, Mokřad pod Tipečkem a Lažánky," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek

Na Facebooku existuje stránka nazvaná Nechceme osamocené české lvy na Moravě. Její správci k nynějšímu problému s poškozováním cedulí, který nazývají přelepovací akcí, již vyjádřili.

„Vážení odpůrci a kaziči těchto přelepovacích akcí, pokud vám to ještě nedošlo, nejedná se o žádné žabomyší války s vámi, ale o akce občanské neposlušnosti vůči státu, který Moravu záměrně zadupává a ve všech směrech poškozuje. Nelíbí se nám symbol sousedních Čech na cedulích na Moravě. Buď tu budou tzv. Velké státní znaky, nebo tady budou MORAVSKÉ ORLICE,“ uvádí se na stránce.

Užívání malého státního znaku, na kterém je vyobrazen historický znak Čech - dvouocasý lev, přikazuje správě CHKO používat zákon a vyhláška. Cedule s ním označují přírodní rezervace, přírodní památky a památné stromy, ale používá se i na razítkách například soudů. Velký státní znak kromě lva obsahuje i moravskou a slezskou orlici.

Galerie k článku

Poškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský krasPoškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský krasPoškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský kras

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509