Dnes je pondělí, 16. červenec

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Galerie města Blanska v 10 až 17 hod.: Letní výtvarná dílna.


kina
Blansko v 17.30 hod. Hotel Transylvánie 3: Příšeriózní dovolená. (3D)
Blansko ve 20 hod. Mrakodrap. (s titulky)
Boskovice – letní ve 21.30 hod. Ant-Man a Wasp.

všechny

Sledujte nás!Českého lva na cedulích v krasu někdo nahrazuje moravskou orlicí

30.6.2017 5:04 | Původní vydání | Michal Záboj

MORAVSKÝ KRAS - Na území Moravského krasu někdo již delší dobu záměrně poškozuje cedule s malým státním znakem. Českého lva na nich přelepuje nebo nahrazuje moravskou orlicí.

Českého lva na cedulích v krasu někdo nahrazuje moravskou orlicí
Poškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský kras

Poprvé na sebe ochránci moravských zájmů upozornili v roce 2011. Od té doby správa chráněné krajinné oblasti (CHKO) eviduje více než dvacítku odcizených, zničených nebo poškozených cedulí.

„Do loňského roku vystačili "moravisté" s přelepováním českých lvů na označení zvláště chráněných území samolepkami s moravskou orlicí. Samolepky pak strážci strhli a malý státní znak na ceduli očistili. Tento rok nabrala činnost "moravistů" zcela jiné obrátky. Přešla do zjevného vandalismu a do krádeží,“ uvedl na webu Stráže přírody CHKO Moravský kras Antonín Tůma.

Škoda, kterou vandalové způsobili, je asi pětadvacet tisíc korun. Případ vyšetřuje policie. 

"V minulých týdnech v Moravském krasu odcizil zatím neznámý pachatel celkem jedenadvacet smaltovaných cedulí vymezujících chráněnou krajinnou oblast. Další cedule pak poškodil, když státní znak ČR přelepil samolepkou s moravskými symboly. Z jiných kovových cedulí pak státní symbol vyřízl. Takto řádil v oblastech Balcarova skála – Vintoky, Údolí říčky, Mokřad pod Tipečkem a Lažánky," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek

Na Facebooku existuje stránka nazvaná Nechceme osamocené české lvy na Moravě. Její správci k nynějšímu problému s poškozováním cedulí, který nazývají přelepovací akcí, již vyjádřili.

„Vážení odpůrci a kaziči těchto přelepovacích akcí, pokud vám to ještě nedošlo, nejedná se o žádné žabomyší války s vámi, ale o akce občanské neposlušnosti vůči státu, který Moravu záměrně zadupává a ve všech směrech poškozuje. Nelíbí se nám symbol sousedních Čech na cedulích na Moravě. Buď tu budou tzv. Velké státní znaky, nebo tady budou MORAVSKÉ ORLICE,“ uvádí se na stránce.

Užívání malého státního znaku, na kterém je vyobrazen historický znak Čech - dvouocasý lev, přikazuje správě CHKO používat zákon a vyhláška. Cedule s ním označují přírodní rezervace, přírodní památky a památné stromy, ale používá se i na razítkách například soudů. Velký státní znak kromě lva obsahuje i moravskou a slezskou orlici.

Galerie k článku

Poškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský krasPoškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský krasPoškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský kras

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509