Dnes je pondělí, 21. srpen

Kategorie

Krátké zprávy

VELKÉ OPATOVICE - Sprejer řádil

16.8.2017 10:15

Dvě místa ve Velkých Opatovicích si vybral ke svým malůvkám zatím neznámý sprejer. Na fasádu zdravotnického střediska nastříkal několik černých nápisů. „V tamním skateparku pak už byl tvořivější a pracovitější. Barevné nápisy nastříkal hned na pět míst,“ upřesnil policejní mluvčí Bohumil Malášek s tím, že majitelům nemovitostí sprejer způsobil škodu asi deset tisíc korun. (moj)

JEDOVNICE - Slunečníky v noci zmizely

15.8.2017 9:55

Dobře vybavený na slunné dny je teď zatím neznámý pachatel, který kradl v Jedovnicích. Ze zahrádky jedné z tamních restaurací přes noc odcizil dva zánovní reklamní slunečníky. Jejich majiteli zloděj způsobil škodu asi deset tisíc korun. (moj)

RUDICE - Turisté přišli skoro o všechno

11.8.2017 11:49

Na svůj výlet do Moravského krasu nebudou zřejmě v dobrém vzpomínat dva němečtí turisté. Jejich malou dodávku, kterou na chvíli odstavili nedaleko Rudického propadání, vykradl zatím neznámý pachatel. Jednoduše rozbil výplň jednoho z oken. „Zloděj z auta odcizil fotoaparát, navigaci, notebook, dalekohled, plynový vařič a další věci. Škoda je skoro sto tisíc korun,“ upřesnil policejní mluvčí Bohumil Malášek. (moj)

všechny

Dnešní akce

kina
Boskovice – letní ve 21 hod. Emoji ve filmu.

všechny

Sledujte nás!Českého lva na cedulích v krasu někdo nahrazuje moravskou orlicí

30.6.2017 5:04 | Původní vydání | Michal Záboj

MORAVSKÝ KRAS - Na území Moravského krasu někdo již delší dobu záměrně poškozuje cedule s malým státním znakem. Českého lva na nich přelepuje nebo nahrazuje moravskou orlicí.

Českého lva na cedulích v krasu někdo nahrazuje moravskou orlicí
Poškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský kras

Poprvé na sebe ochránci moravských zájmů upozornili v roce 2011. Od té doby správa chráněné krajinné oblasti (CHKO) eviduje více než dvacítku odcizených, zničených nebo poškozených cedulí.

„Do loňského roku vystačili "moravisté" s přelepováním českých lvů na označení zvláště chráněných území samolepkami s moravskou orlicí. Samolepky pak strážci strhli a malý státní znak na ceduli očistili. Tento rok nabrala činnost "moravistů" zcela jiné obrátky. Přešla do zjevného vandalismu a do krádeží,“ uvedl na webu Stráže přírody CHKO Moravský kras Antonín Tůma.

Škoda, kterou vandalové způsobili, je asi pětadvacet tisíc korun. Případ vyšetřuje policie. 

"V minulých týdnech v Moravském krasu odcizil zatím neznámý pachatel celkem jedenadvacet smaltovaných cedulí vymezujících chráněnou krajinnou oblast. Další cedule pak poškodil, když státní znak ČR přelepil samolepkou s moravskými symboly. Z jiných kovových cedulí pak státní symbol vyřízl. Takto řádil v oblastech Balcarova skála – Vintoky, Údolí říčky, Mokřad pod Tipečkem a Lažánky," uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek

Na Facebooku existuje stránka nazvaná Nechceme osamocené české lvy na Moravě. Její správci k nynějšímu problému s poškozováním cedulí, který nazývají přelepovací akcí, již vyjádřili.

„Vážení odpůrci a kaziči těchto přelepovacích akcí, pokud vám to ještě nedošlo, nejedná se o žádné žabomyší války s vámi, ale o akce občanské neposlušnosti vůči státu, který Moravu záměrně zadupává a ve všech směrech poškozuje. Nelíbí se nám symbol sousedních Čech na cedulích na Moravě. Buď tu budou tzv. Velké státní znaky, nebo tady budou MORAVSKÉ ORLICE,“ uvádí se na stránce.

Užívání malého státního znaku, na kterém je vyobrazen historický znak Čech - dvouocasý lev, přikazuje správě CHKO používat zákon a vyhláška. Cedule s ním označují přírodní rezervace, přírodní památky a památné stromy, ale používá se i na razítkách například soudů. Velký státní znak kromě lva obsahuje i moravskou a slezskou orlici.

Galerie k článku

Poškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský krasPoškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský krasPoškozená cedule. Foto Strážci přírody CHKO Moravský kras

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509

reklama