Dnes je friday, 26. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Dobří sousedé poskytují bezplatnou podporu také na Blanensku

30.9.2017 14:36 | Původní vydání | Romana Jelínková

REGION - Od května 2017 realizuje organizace Práh jižní Morava, z.ú. na Blanensku projekt s cílem pomoci lidem, kteří jsou kvůli duševnímu onemocnění ohroženi bezdomovectvím. V rámci projektu „Dobří sousedé jsou také na Blanensku“ jim poskytuje bezplatnou podporu, aby si dokázali udržet stávající bydlení, nebo jim pomáhá najít podnájem. 

Dobří sousedé poskytují bezplatnou podporu také na Blanensku
Destigmatizační akce v Blansku. Foto archiv

Práh jižní Morava, z.ú. podporuje lidi s duševním onemocněním při začleňování do běžného života v Jihomoravském kraji již sedmnáct let. Provází je v základních životních oblastech, jako jsou získání a udržení práce, schopnost samostatně bydlet, vzdělávat se a smysluplně trávit volný čas, pečovat o své zdraví a mezilidské vztahy. Usiluje o to, aby se lidé mohli zotavovat ve vlastním prostředí mezi svými blízkými, čemuž napomáhá prací v terénu.

Terénní tým Blanensko dochází za lidmi domů nebo na ubytovny a podnájmy, které by si chtěli udržet, případně jim pomáhá nalézt bydlení s lepšími podmínkami. Odborníci z různých oblastí (sociální pracovník, psycholožka, psychiatrička, psychiatrická sestra) koordinují celostní péči o nemocné podle individuálních potřeb. Pomáhají lidem zpřehlednit finanční situaci, plánovat rozpočet, najít si práci, či pokud se nemoc aktuálně projevuje vážněji, opatřit sociální dávky a řešit krizové situace i každodenní zapojování se do společnosti.

Projekt „Dobří sousedé jsou také na Blanensku“ je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a Státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost (registrační číslo: CZ.03.3.X/0.0/0.0/15_024/0005624).  Navazuje na úspěšný pilot, který realizovala na Jesenicku organizace ZAHRADA 2000, jež je nyní partnerem projektu Prahu. Projekt končí v lednu 2019, cílem Prahu však je rozvíjet spolupráci i nadále a udržovat stabilní bydlení pro své klienty.

Vedoucí terénního týmu Blanensko Zdena Ošlejšková, DiS. uvádí: „Projekt by se neobešel bez spolupráce s místní komunitou, úřady a dalšími sociálními i zdravotními službami a jejich pomoci při začleňování lidí s duševním onemocněním do běžného prostředí.

Díky Městu Blansko se nám podařilo získat do pronájmu dva byty, které si Práh pronajímá a bude je v rámci podnájemních smluv poskytovat nejpotřebnějším klientům a podporovat je v novém domově. Naše organizace byty opravuje a vybavuje, bude se starat také o celkovou údržbu bytu a pravidelné hrazení nájemného klienty. První klienti by se měli nastěhovat v září 2017. Stejná jednání se plánují i v dalších městech a obcích.“

Vedoucí oddělení sociálních služeb, MěÚ Blansko, Mgr. Iveta Čípková dodává: „Jsme rádi, že se organizaci Práh jižní Morava, z. ú. podařilo získat finanční prostředky na realizaci péče pro osoby s duševním onemocněním, kterých na území okresu Blansko přibývá. V rámci realizovaných projektů se podařilo rozšířit péči o lidi s duševním onemocněním. Projektem „Dobří sousedé jsou také na Blanensku“, který podpořila rada města, se nabídla možnost pomoci lidem s duševním onemocněním i v oblasti bydlení.

Někteří mají problém najít si a udržet vlastní bydlení. Jedná se často o klienty, kteří přišli o rodinu a tím ztratili sociální podporu. Bez pomoci a pravidelné kontroly nejsou schopni ve společnosti fungovat. Mít kde bydlet, byť s podporou, pro některé znamená najít opět smysl života. Z pohledu sociální práce vnímáme, že pokud pomoc těmto lidem nepřijde, nejsou schopni se sami odpoutat ode dna. Ztratili základní návyky, práci, cíl a smysl života. Věříme, že někteří z nich cestu podpory přijmou a začlení se do života místní komunity.“

Terénní tým Blanensko oslovuje majitele bytů, kteří hledají dlouhodobý a jistý pronájem, rádi se postaví za dobrou věc a pomohou lidem se zkušeností s duševním onemocněním. Práh jižní Morava, z.ú. nabízí podporu při jednání s podnájemníkem, bude s ním v úzkém kontaktu a vystaví trojstrannou dohodu mezi všemi zúčastněnými, v níž se zaváže k řešení náležitostí týkajících se nájemních i sousedských vztahů. Organizace může vypomoci také investicí do případných potřebných stavebních úprav. Pronajímatelé se mohou informovat u koordinátorky projektu Romany Jelínkové (tel.: 734 230 751; e-mail: romana.jelinkova@prah-brno.cz)

Ať už čelíte duševnímu onemocnění vy sami nebo někdo z vašich blízkých, případně se s lidmi s těmito potížemi setkáváte při výkonu své práce a potřebujete informace či podporu, kontaktujte Terénní tým Blanensko telefonicky (604 875 684) nebo e-mailem (frantisek.forbelsky@prah-brno.cz), případně se bez předchozí domluvy dostavte kterékoliv pondělí v čase 8 – 10 hod na adresu Svitavská 1b v Blansku. (www.prah-brno.cz). 

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509