Dnes je sobota, 17. březen

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

REGION - Soutěže jsou odloženy

15.3.2018 10:10

Fotbaloví fanoušci si musí na odvetnou část moravských soutěží počkat o týden déle. Na základě klimatických podmínek, stavu hracích ploch, předpovědi počasí a informací z fotbalových klubů byly zápasy 17. kola divize a krajského přeboru odloženy. Divizní 17. kolo bude sehráno 16. a 17. června, tedy jako poslední kolo soutěže, krajský přebor bude hrát odložená utkání v úterý 1. května. (les)

BOSKOVICE - Ukradl řídící jednotku

14.3.2018 9:19

S jasným cílem se vydal krást do Boskovic zatím neznámý zloděj. Na parkovišti v areálu tamní firmy jej přilákala zaparkovaná dodávka značky Fiat. „Zloděj překonal plot a násilím otevřel kabinu odstaveného vozidla. V ní sice nic neodcizil, ale otevřel si přední kapotu a z motorového prostoru odcizil řídící jednotku motoru. Majiteli tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun,“ přidal podrobnosti policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

ADAMOV - Zloděj navštívil firmu

23.1.2018 9:48

Policisté vyšetřují případ vloupání do sídla jedné z firem v Adamově. Zloděj se do objektu dostal nejprve přes volně přístupné požární schodiště. Ve druhém patře budovy poničil vstupní dveře od kanceláře. „Z ní se pak stejným násilným způsobem dostal do dalších místností. Všechny kanceláře prohledal a odcizil počítač, tablet a další věci. Hodily se mu i dvě alkoholu. Škoda je více než deset tisíc korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (jad)

všechny

INZERCE

reklama

Dnešní akce

akce
Blansko – Knihovna v 10.30 hod.: Dětské knižní promítání – Já nejsem tvoje maminka.
Blansko – MC Paleček ve 13 až 17 hod.: Domečky pro panenky z kartonů.
Blansko – Knihovna v 15 hod.: Promítej i Ty! – Zemřít pro design.
Kunštát – Kulturní dům v 15 hod.: Karneval nejen pro děti.
Letovice – ZUŠ ve 20 hod.: Rómská divadelní komedie – Miri fajta.
Letovice – Kulturní dům ve 20 hod.: Sportovní ples.
Svitávka – Sokolovna ve 20 hod.: Tvoje tvář má známý vzhled, maškarní ples.
Velké Opatovice – Kartografické centrum v 9 až 16 hod.: Velikonoční trhy.
Velké Opatovice – Orlovna ve 14.30 hod.: První pomoc nejsou žádné čáry, ale umí zázraky..., seminář.


kina
Blansko v 15 a 17.30 hod. Cesta za králem Trollů.
Blansko ve 20 hod. Tomb Raider.
Boskovice ve 14 a 17 hod. Včelka Mája: Medové hry.
Boskovice v 19.30 hod. Tomb Raider.

všechny

Sledujte nás!Dobrovolní hasiči a speleozáchranáři dostali v Rudici novou stanici

20.5.2017 17:42 | Původní vydání | Radim Hruška

RUDICE - V sobotu v Rudici slavnostně otevřeli novou Stanici Jednotky sboru dobrovolných hasičů Rudice a Speleologické záchranné stanice Morava. Vznikla přestavbou staré stodoly v areálu obecního úřadu za bezmála čtyři miliony korun.

Dobrovolní hasiči a speleozáchranáři dostali v Rudici novou stanici
Nová stanice v Rudici. Foto Radim Hruška

„Sbor dobrovolných hasičů v Rudici fungoval dlouhá léta v již nevyhovujících prostorách a Speleologická záchranná služba měla malý sklad v areálu obecního úřadu Rudice. Myšlenka vybudovat společnou stanici vznikla už kolem roku 2005,“ uvedl starosta Rudice a současně náčelník Speleologické záchranářské služby České speleologické společnosti Roman Šebela.

Na stavbu za 3,96 milionu korun se podařilo získat podporu Jihomoravského kraje ve výši tři miliony korun. Po vypracování projektové dokumentace a všech formalit, byla stavba zahájena v minulém roce s termínem dokončení v listopadu téhož roku.

„Postupně se zjišťovalo, že budova má špatnou statiku a místo rekonstrukce přišla na řadu vlastně nová stavba. Konečný termín byl stanoven na 28. února letošního roku, a ten se podařilo dodržet. Nová budova ctí hmotu původní kamenné stodoly s prvky moderní, funkční a ekonomické architektury, jako jsou například přiznané betonové stropy či snadno udržovatelné leštěné podlahy a podobně,“ vypočítal Roman Šebela s tím, že v případě potřeby může být budova nezávislá na vnějších zdrojích energie.

To, že spolupráce dobrovolných hasičů a speleozáchranářů je efektivní, svědčí zásahy z poslední doby. Psali jsme například zde  nebo zde.

„Během posledních dvanácti měsíců tyto týmy společně s ostatními složkami integrovaného záchranného systému zachránili na šest lidských životů při čtyřech záchranných akcích. Obec Rudice navíc skýtá ideální polohu přímo v geografickém středu Moravského krasu,“ doplnil Šebela.

Společně s otevřením nové stanice si v sobotu v Rudici připomněli pětatřicet let fungování speleozáchranářů a slavnostně podepsali spolupráci složek. Došlo i na předání ocenění nebo prezentaci hasičů z Partnerského sdružení obcí v Rakousku.

Speleologická záchranná služba České speleologické společnosti byla zřízena v roce 1982 jako dobrovolná specializovaná složka České speleologické společnosti. Jejím posláním je mimo jiné poskytnout neprodlenou a kvalifikovanou pomoc v případě nehody v jeskyních nebo jiných extrémních podmínkách, na něž je materiálně i odborně připravena.

Působí v ní vybraní zkušení speleologové, kteří procházejí lezeckým a zdravotnickým výcvikem a jsou schopni v případě potřeby poskytnout kvalifikovanou pomoc. Díky dlouholetým zkušenostem a pravidelnému nácviku velmi dobře ovládají vyproštění zraněného z těžko přístupných podzemních prostor.

Speleologická záchranná služba je tvořena třiceti členy ve dvou stanicích s působností v oblastech Čechy a Morava.

Galerie k článku

Slavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim Hruška
Slavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim Hruška
Slavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim Hruška
Slavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim Hruška

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509