Dnes je neděle, 23. září

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Dobrovolní hasiči a speleozáchranáři dostali v Rudici novou stanici

20.5.2017 17:42 | Původní vydání | Radim Hruška

RUDICE - V sobotu v Rudici slavnostně otevřeli novou Stanici Jednotky sboru dobrovolných hasičů Rudice a Speleologické záchranné stanice Morava. Vznikla přestavbou staré stodoly v areálu obecního úřadu za bezmála čtyři miliony korun.

Dobrovolní hasiči a speleozáchranáři dostali v Rudici novou stanici
Nová stanice v Rudici. Foto Radim Hruška

„Sbor dobrovolných hasičů v Rudici fungoval dlouhá léta v již nevyhovujících prostorách a Speleologická záchranná služba měla malý sklad v areálu obecního úřadu Rudice. Myšlenka vybudovat společnou stanici vznikla už kolem roku 2005,“ uvedl starosta Rudice a současně náčelník Speleologické záchranářské služby České speleologické společnosti Roman Šebela.

Na stavbu za 3,96 milionu korun se podařilo získat podporu Jihomoravského kraje ve výši tři miliony korun. Po vypracování projektové dokumentace a všech formalit, byla stavba zahájena v minulém roce s termínem dokončení v listopadu téhož roku.

„Postupně se zjišťovalo, že budova má špatnou statiku a místo rekonstrukce přišla na řadu vlastně nová stavba. Konečný termín byl stanoven na 28. února letošního roku, a ten se podařilo dodržet. Nová budova ctí hmotu původní kamenné stodoly s prvky moderní, funkční a ekonomické architektury, jako jsou například přiznané betonové stropy či snadno udržovatelné leštěné podlahy a podobně,“ vypočítal Roman Šebela s tím, že v případě potřeby může být budova nezávislá na vnějších zdrojích energie.

To, že spolupráce dobrovolných hasičů a speleozáchranářů je efektivní, svědčí zásahy z poslední doby. Psali jsme například zde  nebo zde.

„Během posledních dvanácti měsíců tyto týmy společně s ostatními složkami integrovaného záchranného systému zachránili na šest lidských životů při čtyřech záchranných akcích. Obec Rudice navíc skýtá ideální polohu přímo v geografickém středu Moravského krasu,“ doplnil Šebela.

Společně s otevřením nové stanice si v sobotu v Rudici připomněli pětatřicet let fungování speleozáchranářů a slavnostně podepsali spolupráci složek. Došlo i na předání ocenění nebo prezentaci hasičů z Partnerského sdružení obcí v Rakousku.

Speleologická záchranná služba České speleologické společnosti byla zřízena v roce 1982 jako dobrovolná specializovaná složka České speleologické společnosti. Jejím posláním je mimo jiné poskytnout neprodlenou a kvalifikovanou pomoc v případě nehody v jeskyních nebo jiných extrémních podmínkách, na něž je materiálně i odborně připravena.

Působí v ní vybraní zkušení speleologové, kteří procházejí lezeckým a zdravotnickým výcvikem a jsou schopni v případě potřeby poskytnout kvalifikovanou pomoc. Díky dlouholetým zkušenostem a pravidelnému nácviku velmi dobře ovládají vyproštění zraněného z těžko přístupných podzemních prostor.

Speleologická záchranná služba je tvořena třiceti členy ve dvou stanicích s působností v oblastech Čechy a Morava.

Galerie k článku

Slavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim Hruška
Slavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim Hruška
Slavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim Hruška
Slavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim HruškaSlavnostní otevření nové stanice v Rudici. Foto Radim Hruška

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509