Dnes je thursday, 18. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Dům přírody Moravského krasu už roste

15.3.2014 9:57 |

Blansko – V lokalitě Skalní mlýn byla závěru roku zahájena výstavba nového Domu přírody Moravského krasu. Díky příznivému počasí je na staveništi živo. Na jednom místě už roste hrubá stavba, jinde se dokončují inženýrské sítě.

Dům přírody Moravského krasu už roste
Foto Marta Antonínová

„Označení Dům přírody vzniklo relativně nedávno, asi před dvěma lety. Ale idea návštěvnického střediska Moravského krasu je mnohem starší, možná více než deset let. Už před lety jsme měli vydáno i stavení povolení na přestavbu původní stodoly a zajištěny finance, aby na jejím místě takové středisko vzniklo, ale k realizaci nedošlo,“ vzpomíná vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka a dodává „Do operačního programu životní prostředí byla nedávno zařazena idea výstavby Domů přírody v rámci chráněných území, takže Agentura ochrany přírody a krajiny, jejíž jsme součástí, připravila prvotní projekt. Rozběhlo se hned několik staveb a dnes se pracuje asi na osmi lokalitách.  Mezi největší investiční akce tohoto programu patří právě výstavba Domu přírody v Moravském krasu.“

Projekt je spolufinancován Evropskou unií – Evropským fondem pro regionální rozvoj a státním fondem životní prostředí ČR v rámci operačního programu Životní prostředí. Dotace z EU představuje 85 procent z celkových 84 milionů korun, pěti procenty přispěl Státní fond životního prostředí a deseti procenty ministerstvo životního prostředí. U Skalního mlýna vzniká klasické návštěvnické středisko s vnitřní i vnější expozicí, s programem pro návštěvníky jeskyní, s možností programů pro školy a podobně.

„Stavba už roste, takže teď už přemýšlím o další etapě, o vlastním provozu Domu přírody,“ říká Leoš Štefka. „Blanka Ponížilová, která má bohatí zkušenosti s tvorbou ekologických výukových programů, už zpracovala poměrně podrobné libreto budoucí expozice,“ upřesnil. Vznikl tým specialistů, z nichž každý pracuje na dílčí části. Prvního dubna se uskuteční jejich schůzka se zástupci ateliéru, který vyhrál soutěž na konečnou podobu expozice. 

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509