Dnes je friday, 19. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Holštejnská luka se v sobotu vydali kosit dobrovolníci z celé republiky

15.8.2015 16:14 | Původní vydání | Radim Hruška

Holštejn – Zhruba pětadvacítka dobrovolníků vyzbrojených motorovými kosami a hráběmi se v sobotu vydala kosit vlhká luka v nivě Holštejnského potoka. Cílem akce bylo navázat na tradici kosení, která ustala před pěti lety, a zachránit vzácné rostliny, které se v lokalitě vyskytují.

Holštejnská luka se v sobotu vydali kosit dobrovolníci z celé republiky
Dobrovolníci kosí louku. Foto Radim Hruška

Akci uspořádal Spolek pro aktivní ochranu Moravského krasu a okolí OKRAS ve spolupráci s LČR - Lesní správou Černá Hora, firmou ZEMSPOL a Hnutím Duha.

„Na Holštejnských lukách rostou vzácné druhy rostlin a žijí zajímaví živočichové. Jako většina mokřadních luk jsou i tyto ohrožené tím, že se na nich lidé s láskou k přírodě již málo setkávají a nekosí je, neboť hromaděním biomasy a stařiny tyto mokřady zarůstají kopřivami a náletem dřevin. Proto jsme se rozhodli pomoci přírodě na samotném severním okraji Moravského krasu,“ popsal předseda OKRASu Michal Juříček.

Dobrovolníci pokosili a shrabali tři louky a pracovali na necelém hektaru plochy. Vlhké louky je podle nich třeba kosit alespoň jednou ročně, v této lokalitě se to už ale nedělalo pět let. V nivě Holštejnského potoka je podobných luk hned několik, na některých už je ale dobře vidět, jak dopadnou, pokud se o ně nikdo nestará.

„Podobné akce simulují něco, co se dříve dělalo úplně přirozeně a lidé z toho ještě měli užitek. Louky využívali ne pro ochranu přírody, ale mimoděk se tam vyvinuly pěkné věci. V údolí jsou další, o které se nikdo nestará, jsou zarostlé a v této fázi už nemá cenu na nich něco dělat. Tři louky, které jsme v sobotu kosili jsou ale v podstatně lepším stavu a bychom chtěli udržovat i do budoucna,“ uvedl Michal Juříček.

Podle něj jsou v Moravském krasu podmáčené louky relativně vzácné, takže už proto a byla škoda nepokračovat v tradici jejich údřby. Louky by chtěl také více zpropagovat mezi veřejností, protože nejsou tolik na očích, ale rozhodně mají například zájemcům o botaniku co nabídnout.

„Lidé na nich mohou najít prstnatce májové, což jsou orchideje, bradáčka vejčitého, ze vzácnějších druhů i suchopýr, svízel severní nebo ostřici ježatou. Před deseti lety tady byla udávaná i tolije bahenní, což je chráněný druh, ale tu se nám zatím nepodařilo nalézt. Pokud se ale budou louky pravidelně udržovat, tak by se mohla na místě znovu objevit,“ doplnil Michal Juříček.


OKRAS je spolek pro aktivní ochranu Moravského krasu. Klade si za cíl pečovat o vybrané lokality, které jsou trochu pozapomenuté, je v nich nějaký potenciál a jsou mimo hlavní proud. Během roku provádí několik akcí podobných té sobotní. Druhým cílem je pak osvěta. Spolek pořádá například Den Země v Adamově nebo exkurze pro veřejnost či rodiny s dětmi po Moravském krasu.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509