Dnes je saturday, 20. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Hospicová péče na Blanensku funguje, bojuje ale s řadou problémů

20.10.2017 5:16 | Původní vydání | Vladěna Jarůšková

REGION - Starší manželský pár se těší na společné stáří. Rakovina, kterou onemocněl muž, ale už pokročila do nevyléčitelného stádia. Proto si manželka bere životního druha domů zemřít. Tak vypadá typický případ pacienta v terminálním stádiu nemoci, ke kterému vyjíždí Mobilní hospic svatého Martina Oblastní charity Blansko.

Hospicová péče na Blanensku funguje, bojuje ale s řadou problémů
Domácí hospicová péče. Ilustrační foto archiv Zrcadla

Některé příběhy hospice jsou ještě smutnější. Když umírá dětem maminka nebo když těžkou nemocí trpí mladý člověk.

Pracovníci hospicové péče pomáhají nevyléčitelně nemocným na Blanensku už osm let. V týmu, který je k dispozici umírajícímu člověku čtyřiadvacet hodin denně, je sociální pracovnice, psycholog, pastorační asistent, zdravotní sestra a lékař. Hospic se však potýká s řadou potíží.

„Jedním z velkých problémů hospicové péče jsou lékaři. Momentálně k našim pacientům jezdí dvě lékařky po pracovní době, jedna pokrývá Boskovicko a druhá Blanensko. Když se však sejde naráz víc nemocných, tyto krátké úvazky hrazené z krajských peněz nestačí,“ říká vedoucí Charitní ošetřovatelské služby Radka Kuncová. „Přemýšlíme, jestli hospicovou péči nechat v takovém rozsahu jak je, nebo jestli ji rozvinout. To bychom ale museli vzít lékaře na pracovní poměr a na to nemáme prostředky,“ doplňuje ředitelka blanenské charity Jana Sedláková.

K tomu, aby pojišťovna zaplatila práci lékaře, musel by být zaměstnán na 1,2 úvazku. Navíc na Blanensku lékaři s atestací na paliativní péči chybí. Počet hospicových pacientů je však proměnlivý a nelze tedy zaručit lékaři stálou klientelu. Proto charitní pracovníci momentálně přemýšlí i o tom, jestli se lékař na takový úvazek ve službách charity uplatní.

„Obecně se ví, že umírání doma je levnější než v nemocnici a pro umírajícího snesitelnější a důstojnější. Ale ucelená koncepce hospicové péče v Jihomoravském kraji schází. Je to jedna z priorit, na kterou bych se chtěla zaměřit,“ říká předsedkyně sociálně-zdravotní komise Jihomoravského kraje Lenka Dražilová a dodává, že řešením by bylo mít pro paliativní péči v každém kraji jeden nebo dva kamenné hospice a k tomu nezbytnou terénní péči, která by ideálně spolupracovala s domy pro seniory a nemocnicemi.

Dalším velkých problémem hospicové péče je, že lidé, kteří si vezmou svoje blízké domů, často nedostanou od státu příspěvky a potýkají se s nedostatkem peněz. „Péče o hospicového pacienta je krátká, úředníci mají na vyřízení příspěvku dva měsíce a nevyléčitelně nemocní mohou do této doby zemřít nebo se jejich stav rychle zhorší a tím se změní i stupeň závislosti,“ informuje sociální pracovnice hospice Renáta Sedláčková. K nedostatku peněz přispívá i to, že zatímco v nemocnicích dostávají nevyléčitelně nemocní lidé léky zadarmo, doma si je musí platit sami.

Lidé, kteří pečují o své blízké v jejich posledních dnech, se navíc po nějaké době dostávají do stavu totálního vyčerpání. „Umírající mají často v noci bolesti, nespí a péče o ně je opravdu náročná. Přemýšlíme o tom, jak o v těchto chvílích pečujícím pomoci,“ doplňuje Radka Kuncová z Charitní ošetřovatelské služby.

Ať už je péče o umírajícího člověka jakkoliv náročná, jeho ztráta je pro rodinu velká. Aby Oblastní charita Blansko alespoň trochu ulevila bolesti pozůstalých, pořádá každoročně jejich setkání. Letos bude setkání pozůstalých v Blansku 9. listopadu. Na tuto akci samozřejmě můžou přijít i ti, kteří jakýmkoliv způsobem ztratili svého blízkého, nejen klienti mobilního hospice. Setkání je o vzpomínání, o tom, jak se lidé se ztrátou vypořádávají, co je těžké a co naopak pomáhá. Tímto zveme všechny, kteří by se chtěli o svoji bolest podělit.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509