Dnes je středa, 22. srpen

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Keltský telegraf na Malém Chlumu aneb Světelné poselství Keltů

6.4.2018 1:46 | Původní vydání | Jiří Havíř

OBORA - Keltský telegraf se koná v době jarní rovnodennosti a začíná období, v němž přibývá světla a den je delší než noc. Od úsvitu lidských dějin je to významné a uctívané období, jak ostatně potvrzuje i velikonoční příběh Ježíše Krista.

Keltský telegraf na Malém Chlumu aneb Světelné poselství Keltů
Keltský telegraf na Malém Chlumu. Foto Jiří Havíř

Akce Keltský telegraf vznikla pod patronací časopisu Regenerace. Každou první sobotu po prvním jarním dnu se na mnoha kopcích rozsvěcují světla a jejich paprsky mysticky propojují tisíce lidí, kteří se vydali do noční tmy a stále ještě zimního chladu.

Vrchol Malého Chlumu je jako stvořený pro tuto akci. Mimo dobrého výhledu dnes víme, že v jeho okolí na mnoha místech skutečně Keltové žili. Světelný signál jsme dostali z rozhledny u Veselice. Ten jsme poslali na Burianovu rozhlednu u Rudky, odtud pokračoval na rozhlednu Kozárov. Podrobné informace jsou na www.keltskýtelegraf.cz v části Prohlížet mapu.

Vyvrcholením je pokaždé příchod vědmy, která zažene zimu a tmu a postará se, aby nastávající vegetační období bylo pro nás příznivé, aby se nám dařilo a úroda byla bohatá. 

Máme radost, že telegraf má hodně příznivců. Letos jsme se na vrchu u rozhledny sešli již pošesté a bylo nás včetně dětí asi 95.

Děkuji všem, kteří pomohli telegraf připravit a zrealizovat. Jmenovat je nemohu, protože jsou to bytosti nadpřirozené.

Jiří Havíř

Galerie k článku

Keltský telegraf na Malém Chlumu. Foto Jiří HavířKeltský telegraf na Malém Chlumu. Foto Jiří Havíř

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509