Dnes je tuesday, 23. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Knížka přiblíží osudy lidí v bývalém kunštátském okrese za první světové války

17.4.2014 14:07 | Radim Hruška

Olešnice – Stoleté výročí vypuknutí 1. světové války si připomenou také obce Olešnicka, Kunštátska a Lysicka. Ve spolupráci s Jihomoravským krajem totiž připravují vydání nové publikace, která bude mapovat osudy lidí z regionu během tzv. velké války.

Knížka přiblíží osudy lidí v bývalém kunštátském okrese za první světové války
Foto www.olesnice.cz

Publikaci 1. světová válka a kunštátský okres napsal olešnický starosta a autor řady regionálních učebnic Zdeněk Peša. Jak říká, bude plná dobových fotografií a bude se zabývat událostmi až do takových detailů, kolik odešlo z jednotlivých obcí vojáků na frontu, kolik jich padlo a podobně.

„Knížka mě provázela poslední rok, kdy jsem ji psal, a v současné době se připravuje k tisku. Do července by měla vyjít v tisícovém nákladu. Obsahuje spoustu vzpomínek tehdejších účastníků války, jejich dětí a příběhů, které jim vyprávěli jejich předci,“ uvedl Zdeněk Peša.

Publikace obsahuje také řadu dobových dokumentů, dopisů z fronty a dalších. V řadě případů jsou to velmi dojemné záležitosti. Jako například dopisy zdrcené manželky a matky čtyř dětí vojáka padlého na Piavě, která si dopisuje s feldkurátem. Kněz si i přes množství padlých našel čas na povzbudivé dopisy.

„Pro řadu lidí, kteří se zabývají historií nebo si pamatují vyprávění svých předků, bude kniha možností si dění před sto lety oživit. Při přípravě mně velmi pomohla veřejnost, především olešnická, to ale neznamená, že bude knížka zaměřená jen na území jedné obce. Podobné příběhy, často tragické, se totiž odehrávaly prakticky všude. Myslím si, že je potřeba tyto věci připomenout, protože lidé si často neuvědomují, že vstupem do 1. světové války se zcela změnil svět,“ doplnil Zdeněk Peša.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509