Dnes je friday, 29. march

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Kostel dostává novou střechu

29.7.2011 0:14 | Původní vydání 26.7.2011 1:39 | Bohumil Hlaváček | Vyšlo v Zrcadlo č. 15
Sloup - Sloupský kostel patří spolu s křtinským a vranovským ke třem nejvýznamnějším mariánským chrámům na Moravě. Kdo v těchto dnech navštíví Vesnici roku 2000, uvidí na jeho střeše ruch.
 
Kostel dostává novou střechu
„Opravuje se po celém obvodě střecha, vyměňují se časem poškozené části krovu i krytina,“ prozradil starosta Josef Mikulášek.
Stavbu má na starosti místní tesařský mistr Jan Hasoň spolu se svým synem, který mu pomáhá v rodinné firmě, občas jako brigádník vypomáhá i synovec. „Mám k chrámu velice blízký vztah. I když teď bydlím v jiné části Sloupu, celé dětství jsem prožil s rodiči v domě přímo proti němu. Ministroval jsem, chodil zvonit, když to ještě nebylo na elektřinu. Několikrát denně jsem musel vyjít nebo vyběhnout na zvonici, to bylo výborné na fyzičku,“ směje se mistr. Ten už kostelní krovy jednou opravoval. „Nevím to úplně přesně, bude to tak pětadvacet, možná už i třicet let. To jsem byl ještě elév. Spravovali jsme tehdy i dřevěné schody na zvonici,“ vzpomíná na kostelní půdě.
Ta je nad kostelní unikátní klenbou pokrytou zevnitř freskami. „Hlavní kostra krovu je původní. Člověk stále musí žasnout nad řemeslnou dovedností našich předků. Vše je spasováváno ručně, žádná technika v polovině osmnáctého století nebyla,“ ukazuje Hasoň. Jeho syn Jan mezitím rozebírá část střechy na severní straně. „Musíme to dělat po krátkých úsecích, nemůžeme to nechat odkryté za deště. Zapršet dovnitř v žádném případě nesmí, fresky by se mohly poškodit,“ pokyvuje hlavou.
I proto musí pečlivě sledovat předpověď počasí. Internet je v tomto směru cenným pomocníkem. „Odkrytí plachty i zadělání po práci trvá dvě hodiny. Nemůžeme nechat nic náhodě. Nečas nás nesmí překvapit,“ popisuje metodu práce. Když je počasí nadějné, jdou na střechu v půl šesté ráno. Oba tesaři mění špatnou bobrovku, námětky a krátčata. „To jsou tady tyto krokve, které jsou původní. Památkáři po nás chtěli, aby byly tesané. To by byl ale problém. Jednak najít vhodné dřevo, jednak by to bylo tak třikrát dražší. Takže používám hoblované, které si připravujeme v naší dílně v Němčicích,“ vysvětluje Hasoň. Celkem přijde vyměnit po sedmdesátce krátčat i námětků po celém obvodu střechy. Materiál byl nahoru dopraven objednaným jeřábem.
S prací začali Hasoňovi začátkem července, hotovo by měli mít v říjnu. Starosta Josef Mikulášek informaci doplňuje. „Akce vyjde na zhruba šest set tisíc korun. Více než sto tisíc z toho poskytl kraj,“ upřesnil.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509