Dnes je friday, 19. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Křižovatku u Sebranic čekají změny, nově má být bezpečnější

22.3.2018 8:06 | Původní vydání | Martin Jelínek

BRNO/SEBRANICE - Vedení Jihomoravského kraje počítá s úpravou křižovatky nedaleko Sebranic, na níž se napojuje na hlavní silniční tah Brno-Svitavy silnice od Boskovic. Ještě do konce letošního roku by na ní měl vzniknout pro řidiče jedoucí od Boskovic směrem na Brno, kteří odbočují vlevo, takzvaný vnitřní připojovací pruh. 

Křižovatku u Sebranic čekají změny, nově má být bezpečnější
Jedna z nehod na křižovatce u Sebranic. Ilustrační foto HZS JmK

Lze předpokládat, že v tomto úseku budou nyní dopravní policisté častěji měřit rychlost projíždějících aut. Navíc odborníci z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) musí vymyslet, jak křižovatku zpřehlednit.

Zrcadlu to řekl náměstek jihomoravského hejtmana pro dopravu Roman Hanák (ČSSD). Zdůraznil, že na křižovatce se stalo v minulosti několik tragických nehod. Změnu přinesla v roce 2013 instalace nového dopravního značení a v tuzemsku vůbec první použití baliset na komunikaci I. třídy. Balisety jsou ony zelené sloupky zpřehledňující dopravní provoz.

„Další smrtelná nehoda se poté na křížení odehrála až loni v prosinci – po čtyřech a půl letech. Přesto se chce Jihomoravský kraj zasadit o novou úpravu křižovatky. A důvod? Havárií s vážnými následky sice ubylo, ale celkově se počet nehod nesnížil – naopak,“ uvedl Hanák. Zdůraznil, že cílem kraje je i snížení celkového počtu havárií, a to i takových, ze kterých si účastníci odnáší lehká zranění nebo třeba jen hmotnou škodu.

Velkým problémem je podle něj nejen špatná přehlednost křižovatky, ale i rychlá jízda řidičů. Ti ji na „třiačtyřicítce“ porušují ve směru od Brna průměrně o 20 kilometrů za hodinu a v opačném směru o 10 kilometrů za hodinu. Proto Hanák svolal jednání zástupců kraje, dopravní policie a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Společně hledali řešení problému.

První možností se vybudování vnitřního připojovacího pruhu. „Takové řešení se osvědčilo například na křižovatkách u Lipůvky a Kuřimi,“ vysvětlil Hanák.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509