Dnes je thursday, 25. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Lysice připomínají světoběžníka - kapitána Erwína Dubského

22.5.2018 11:22 | Původní vydání | Martin Jelínek

LYSICE - Patřil k nejvýznamnějším světoběžníkům z Moravy, přičemž význam jeho přínosu pro světovou kulturu je doceňován až nyní. Řeč je o korvetním kapitánovi, hraběti Erwinu Antonínovi Anna Dubském (1836 - 1909).

Lysice připomínají světoběžníka - kapitána Erwína Dubského
Exponáty výstavy. Foto zámek Lysice

Jeho dobrodružný život a renesanční osobnost nově připomíná zámek v Lysicích, který býval sídlem rodiny Dubských. Zámek se tak připojil k akci Národního památkového ústavu (NPÚ), který letos připomíná na svých hradech a zámcích zástupce někdejší české a moravské šlechty ve službách diplomacie.

„Kapitán Dubský má mezi nimi bezesporu čestné místo,“ řekla Zrcadlu kastelánka lysického zámku Martina Medková Rudolfová. Připomněla, že Dubský obeplul svět, přičemž z Asie si přivezl kolekci mimořádně cenných fotografií. Větší kolekci, která mimo jiné představuje průkopníky fotografie v Japonsku, Thajsku či Hongkongu má již jen Metropolitní muzeum v New Yorku. Mnohé z těchto snímků patří doslova ke světovým unikátům.

Dubský obeplul svět na korvetě Erzherzog Friedrich rakousko-uherského námořnictva. Plavba započala 16. května 1874. Šlo o loď s parním pohonem lodního šroubu. Diplomatickým posláním výpravy bylo prezentovat Rakousko-Uhersko v dálných zemích. Korvetní kapitán Dubský na ní shromáždil jedinečnou uměleckou sbírku, kterou si přivezl na rodový zámek.

Z cest přivezl 500 fotografií a 60 beden se zhruba 1300 předměty. Osudy expedice popsal ve svém dvoudílném lodním deníku. Jedinečná je především kolekce albuminových fotografií. Nejde o snímky pořízené přímo hrabětem Dubským, ale fotografie, které vytvořili lidé považovaní doslova za zakladatele fotografie v Japonsku či Thajsku.

Snímky zachycují dávno zapomenutou podobu mnohých krajů. Dubský si z Japonska přivezl i fotku města Nagasaki ze sedmdesátých let 19. století. K zajímavostem patří fotky Učida Kuičiho, jenž se do dějin japonského umění zapsal moderně pojatými ateliérovými snímky.

Ke kuriozitám kolekce patří snímky prvního thajského profesionálního fotografa Francise Chita zachycující Bangkok nebo snímky Afonga Laie z Hongkongu. Ten tam zaznamenal řádění tajfunu. Fotografie mají tedy nejen velkou uměleckou, ale i dokumentární hodnotu.

Nyní je zhruba šest desítek snímků vystaveno v zámecké knihovně, pojmenované po kapitánovi. „Dále se nám podařilo zapůjčit mumii, kterou si koupil v Egyptě nebo jeho sbírku minerálů. Tyto předměty se staly po znárodnění zámku majetkem lysické základní školy, která nám je ale nyní pro prezentaci hraběte zapůjčila,“ vysvětlila kastelánka.

Kapitán Dubský byl nejen sběratel umění a jeho znalec, ale také velmi dobře maloval. První kritičkou jeho děl byla jeho sestřenice a další slavná obyvatelka lysického zámku - spisovatelka Marie Ebner Eschenbachová. Ta je dosud v Rakousku považována za stejně slavnou tvůrkyni pohádek, jak je tomu v Česku u Boženy Němcové. Zajímavé předměty z kolekce, shromážděné hrabětem Dubským, jsou nově k vidění i v lysické zámecké kavárně.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509