Dnes je friday, 29. march

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Máchův pomník je v plné kráse

24.8.2012 13:42 |

Křtiny - Na několik týdnů se pod lešení schoval památník Karla Hynka Máchy, který se nachází v Olomučanském polesí a patří k největším objektům Lesnického Slavína v lesích Školního lesního podniku Křtiny. Je jedním ze dvanácti objektů Slavína, které se v letošním roce dočkaly opravy. Ty si vyžádaly náklady dosahující téměř jeden a čtvrt milionu. S opravami se začalo v květnu a do konce září musí být všechno hotovo.

Máchův pomník je v plné kráse
Foto Marta Antonínová
Více jak tři čtvrtě milionu korun stála nejnáročnější oprava právě Máchova pomníku. Ten byl vybudován podle projektu profesora Jana Opletala již v roce 1936 na počest stého výročí básníkova úmrtí. V průčelí na východní straně pomníku jsou v kruhu vyryty větvičky jedle a lípy, dále kytice růží, Máchův epitaf a jeho vlastnoruční podpis. Ostatní tři boční stěny nesou úryvky z Máchova Máje. Nápisy jsou vysekány i na dalších částech pomníku nejen v mramoru, ale i v kameni.
„Nejnáročnější částí a současně i finančně nejnákladnější byla oprava písma. Bylo nutné ho vyčistit, na řadě míst znovu vysekat, protože eroze udělala své dílo zkázy. Desky musely být impregnovány speciálním nátěrem tak, aby podklad zůstal co nejdéle nepoškozen povětrnostními vlivy,“ řekl Jan Waidhofer, vedoucí oddělení správy majetku a investic ŠLP. 
Závěrečné práce patřily opravě podstavce. Bylo nutné jej dozdít a dobetonovat a opatřit ochranným nátěrem proti vlhkosti. Protože pomník stojí na návrší v nadmořské výšce 508 metrů v hodně nepřístupném terénu, jednalo se fyzicky náročnou práci. Na opravu byly využity dotace z Programu rozvoje venkova s desetiprocentní účastí ŠLP. 
„Jsme hrdí na to, že se Mendelova univerzita o Lesnický Slavín stará. Právě Máchův pomník patří k jeho nejznámějším a nejnavštěvovanějším místům. K dalším letos opraveným objektům patří šest studánek. Například práce na Slučí studánce stály téměř sto tisíc korun,“ dodal Jan Waidhofer s tím, že také na následnou péči o samotné objekty Slavína a jejich okolí navykládá univerzita nemalé peníze. 

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509