Dnes je pondělí, 15. říjen

Krátké zprávy

KRASOVÁ: Zásobil se cigaretami

2.10.2018 23:44

Cigaretami se asi potřeboval řádně zásobit zatím neznámý pachatel. Ten se v noci v Krasové násilím dostal do tamní prodejny se smíšeným zbožím. Po poničení vstupních dveří sebral cigarety různých značek za asi padesát tisíc korun. Stejným způsobem se dostal možná stejný pachatel do prodejny v Deštné. Tam sebral rovněž cigarety a tabákové výrobky za asi čtyřicet tisíc korun. V obou prodejnách způsobil zloděj celkovou škodu za skoro sto tisíc korun. (hrr)

KŘTINY: Zámek kolo neochránil

2.10.2018 23:44

Zámek na nosiči upevněném na střeše osobního automobilu značky Toyota neochránil na parkovišti před penzionem ve Křtinách horské kolo třicetileté majitelky. Ta odstavila večer před ubytovacím zařízením auto i s kolem na střeše. Když se ráno k autu vrátila, kolo v hodnotě nejméně deset tisíc korun bylo pryč. Zloděj ho odcizil po poškození zámku nosiče. (hrr)

DLOUHÁ LHOTA: Kradl v obecním lese

2.10.2018 23:43

Do obecního lesa v Dlouhé Lhotě v letních měsících jezdil jako do svého zatím neznámý pachatel. Ten v průběhu několika měsíců na dvou místech postupně pokácel třicítku vzrostlých stromů. Odcizením asi třiceti kubíků dřeva tak způsobil obci škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Město Blansko má další kulturní památku pomník „Zborováka“

7.2.2018 14:50 | Původní vydání | Radim Hruška

BLANSKO - Město Blansko má novou kulturní památku. Stal se jím pomník s názvem Hrdinům od Zborova. Za kulturní památku jej prohlásilo Ministerstvo kultury ČR na žádost města Blanska. Pomník „Zborováka“, jak jej nazývají místní, se nachází od roku 1947 v městském parku u nábřeží řeky Svitavy při ulici Svatopluka Čecha.

Město Blansko má další kulturní památku pomník „Zborováka“
Pomník Zborováka. Foto Město Blansko

Autorem 177 cm vysoké litinové plastiky ruského legionáře z roku 1933 je sochař Karel Babka (1880–1953), přímý účastník bitvy u Zborova v řadách vznikající československé armády a výrazný představitel okruhu tzv. legionářských výtvarníků. Postava vojáka odhodlaně vykročeného k boji v charakteristické výstroji ruské „carské“ armády byla odlita v místních blanenských železárnách, a to ve třech známých exemplářích.

Následkem pohnutých událostí druhé světové války se do současnosti dochovala však pouze litinová blanenská plastika. První bronzová plastika, určená pro Roztylské náměstí v Praze–Spořilově, byla v roce 1940 roztavena, druhá, pro haličský Osovec, byla s největší pravděpodobností rovněž zničena.

Socha byla v blanenských železárnách v roce 1933, za okupace uschována a po osvobození umístěna v sále sokolovny. Na dnešním místě byl pomník odhalen 13. července 1947 na počest 30. výročí bitvy u Zborova. V rámci oslav 90. výročí bitvy roce 2007 byl na sochu legionáře doinstalován tzv. tulejový bodák.

Výrazným prvkem blanenského pomníku, jehož socha zároveň upomíná na pokračování zdejší slavné tradice výroby umělecké litiny ve 20. století, je také dobový architektonizovaný podstavec působivě kombinující hladké plochy leštěné žuly s masivními hrubě opracovanými bosami.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509