Dnes je pátek, 20. duben

Kategorie

Krátké zprávy

ŠOŠŮVKA - Zazní Čechomor i Fleret

20.4.2018 9:54

V neděli 22. dubna v 15 hodin se v kulturním domě v Šošůvce odehraje tradiční jarní koncert Šošůvské scholy, tentokrát s názvem „Nekdy sa zastavte". Zazní skladby od kapel Fleret (Zafúkané, Na Královej holi, Vojna) a Čechomor (Zálinský, Nedověcnosti, Místečko) i od Vlasty Redla (Smrti, Bože můj) a mnoho dalších. Občerstvení zajištěno. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na obnovu fasády šošůvské kaple. (mha)

REGION - Soutěže jsou odloženy

15.3.2018 10:10

Fotbaloví fanoušci si musí na odvetnou část moravských soutěží počkat o týden déle. Na základě klimatických podmínek, stavu hracích ploch, předpovědi počasí a informací z fotbalových klubů byly zápasy 17. kola divize a krajského přeboru odloženy. Divizní 17. kolo bude sehráno 16. a 17. června, tedy jako poslední kolo soutěže, krajský přebor bude hrát odložená utkání v úterý 1. května. (les)

BOSKOVICE - Ukradl řídící jednotku

14.3.2018 9:19

S jasným cílem se vydal krást do Boskovic zatím neznámý zloděj. Na parkovišti v areálu tamní firmy jej přilákala zaparkovaná dodávka značky Fiat. „Zloděj překonal plot a násilím otevřel kabinu odstaveného vozidla. V ní sice nic neodcizil, ale otevřel si přední kapotu a z motorového prostoru odcizil řídící jednotku motoru. Majiteli tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun,“ přidal podrobnosti policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – MC Paleček v 16 a 17 hod.: Dvě barevné pohádky.
Blansko – Statek Samsara v 19 hod.: Duel vín.
Boskovice – Sokolovna v 19 hod.: Ochotnické divadlo Boskovice – Vražda sexem, premiéra.
Doubravice – Zahradnictví Koupý v 8 až 18 hod.: Jarní jarmark.


kina
Blansko ve 20 hod. Souboj pohlaví.
Boskovice v 9.30 hod. BabyBiograf: Planeta Česko.
Boskovice v 17 hod. Planeta Česko.
Boskovice v 19.30 hod. Vadí nevadí.
Šebetov v 19.30 hod. Liga spravedlnosti.

všechny

Sledujte nás!Město Blansko má další kulturní památku pomník „Zborováka“

7.2.2018 14:50 | Původní vydání | Radim Hruška

BLANSKO - Město Blansko má novou kulturní památku. Stal se jím pomník s názvem Hrdinům od Zborova. Za kulturní památku jej prohlásilo Ministerstvo kultury ČR na žádost města Blanska. Pomník „Zborováka“, jak jej nazývají místní, se nachází od roku 1947 v městském parku u nábřeží řeky Svitavy při ulici Svatopluka Čecha.

Město Blansko má další kulturní památku pomník „Zborováka“
Pomník Zborováka. Foto Město Blansko

Autorem 177 cm vysoké litinové plastiky ruského legionáře z roku 1933 je sochař Karel Babka (1880–1953), přímý účastník bitvy u Zborova v řadách vznikající československé armády a výrazný představitel okruhu tzv. legionářských výtvarníků. Postava vojáka odhodlaně vykročeného k boji v charakteristické výstroji ruské „carské“ armády byla odlita v místních blanenských železárnách, a to ve třech známých exemplářích.

Následkem pohnutých událostí druhé světové války se do současnosti dochovala však pouze litinová blanenská plastika. První bronzová plastika, určená pro Roztylské náměstí v Praze–Spořilově, byla v roce 1940 roztavena, druhá, pro haličský Osovec, byla s největší pravděpodobností rovněž zničena.

Socha byla v blanenských železárnách v roce 1933, za okupace uschována a po osvobození umístěna v sále sokolovny. Na dnešním místě byl pomník odhalen 13. července 1947 na počest 30. výročí bitvy u Zborova. V rámci oslav 90. výročí bitvy roce 2007 byl na sochu legionáře doinstalován tzv. tulejový bodák.

Výrazným prvkem blanenského pomníku, jehož socha zároveň upomíná na pokračování zdejší slavné tradice výroby umělecké litiny ve 20. století, je také dobový architektonizovaný podstavec působivě kombinující hladké plochy leštěné žuly s masivními hrubě opracovanými bosami.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509