Dnes je úterý, 21. srpen

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Město Blansko má další kulturní památku pomník „Zborováka“

7.2.2018 14:50 | Původní vydání | Radim Hruška

BLANSKO - Město Blansko má novou kulturní památku. Stal se jím pomník s názvem Hrdinům od Zborova. Za kulturní památku jej prohlásilo Ministerstvo kultury ČR na žádost města Blanska. Pomník „Zborováka“, jak jej nazývají místní, se nachází od roku 1947 v městském parku u nábřeží řeky Svitavy při ulici Svatopluka Čecha.

Město Blansko má další kulturní památku pomník „Zborováka“
Pomník Zborováka. Foto Město Blansko

Autorem 177 cm vysoké litinové plastiky ruského legionáře z roku 1933 je sochař Karel Babka (1880–1953), přímý účastník bitvy u Zborova v řadách vznikající československé armády a výrazný představitel okruhu tzv. legionářských výtvarníků. Postava vojáka odhodlaně vykročeného k boji v charakteristické výstroji ruské „carské“ armády byla odlita v místních blanenských železárnách, a to ve třech známých exemplářích.

Následkem pohnutých událostí druhé světové války se do současnosti dochovala však pouze litinová blanenská plastika. První bronzová plastika, určená pro Roztylské náměstí v Praze–Spořilově, byla v roce 1940 roztavena, druhá, pro haličský Osovec, byla s největší pravděpodobností rovněž zničena.

Socha byla v blanenských železárnách v roce 1933, za okupace uschována a po osvobození umístěna v sále sokolovny. Na dnešním místě byl pomník odhalen 13. července 1947 na počest 30. výročí bitvy u Zborova. V rámci oslav 90. výročí bitvy roce 2007 byl na sochu legionáře doinstalován tzv. tulejový bodák.

Výrazným prvkem blanenského pomníku, jehož socha zároveň upomíná na pokračování zdejší slavné tradice výroby umělecké litiny ve 20. století, je také dobový architektonizovaný podstavec působivě kombinující hladké plochy leštěné žuly s masivními hrubě opracovanými bosami.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509