Dnes je sobota, 24. únor

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

ADAMOV - Zloděj navštívil firmu

23.1.2018 9:48

Policisté vyšetřují případ vloupání do sídla jedné z firem v Adamově. Zloděj se do objektu dostal nejprve přes volně přístupné požární schodiště. Ve druhém patře budovy poničil vstupní dveře od kanceláře. „Z ní se pak stejným násilným způsobem dostal do dalších místností. Všechny kanceláře prohledal a odcizil počítač, tablet a další věci. Hodily se mu i dvě alkoholu. Škoda je více než deset tisíc korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (jad)

SKALICE - Z domu vzal i tři cigarety

23.1.2018 9:44

Do jednoho z rodinných domků ve Skalici nad Svitavou se vloupal dosud neznámý zloděj. Pachatel se do příbytku čtyřiasedmdesátileté majitelky dostal přes pootevřené okno v přízemí. „Dům prohledal a odcizil šperkovnici s rodinnými šperky a hodinkami. Hodila se mu plechová krabička se třemi cigaretami,“ upřesnil policejní mluvčí Bohumil Malášek s tím, že škoda je asi deset tisíc korun. (jad)

OKROUHLÁ - Potřeboval plynové láhve

20.12.2017 4:26

V chladných zimních dnech asi nutně potřeboval zatopit ve svém příbytku zatím neznámý pachatel. V obci Okrouhlá se násilím dostal do příručního skladu tamní prodejny se smíšeným zbožím. „Ze skladu pak snadno odnesl dvě desetikilové láhve s propan butanem. Obchodníkovi tak způsobil škodu za asi tři tisíce korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Kostel sv. Martina v 10 hod.: Den průvodců.
Blansko – Tělocvična ZŠ Salmova v 10 hod.: Nerf wars.
Blansko – Knihovna v 10.30 hod.: Dětské knižní promítání – Obejmi mě, prosím.
Blansko – Knihovna v 15 hod.: Promítej i Ty! – Ohrožená semínka.
Blansko – Klub Ulita v 19 hod.: FILM JARO (Kevade, Estonsko 1969).
Borotín – Kulturní dům ve 20 hod.: Hasičský ples.
Boskovice – Hotel Moravia v 18 hod.: Degustace vín – vinařství Vinselekt Michlovský.
Boskovice – Sokolovna ve 20 hod.: Hasičský Mazurácký ples 2018.
Klepačov – Dělnický dům ve 20 hod.: Ples Sboru dobrovolných hasičů Klepačov.
Kunštát – Kulturní dům ve 20 hod.: Koncert skupiny Abraxas.
Moravský kras – Dům přírody Moravského krasu v 16 hod.: Detektivem v přírodě.
Olešnice – Kulturní dům ve 20 hod.: Ples FC Olešnice.
Velké Opatovice – Sokolovna ve 20 hod.: Ples sportovců.
Vranová – Kulturní dům v 15 hod.: Dětský karneval.


kina
Blansko v 17.30 hod. Pračlověk.
Blansko ve 20 hod. Věčně tvá nevěrná.
Boskovice ve 14 a 17 hod. Pračlověk.
Boskovice v 19.30 hod. Akta Pentagon: Skrytá válka.

všechny

Sledujte nás!INZERCE

reklama

Nastal čas rození jehňat, na svět přicházejí dvojčata i trojčata

31.1.2018 8:36 | Původní vydání | Martin Jelínek

PETROVICE - V zemědělském družstvu Zemspol v Petrovicích, které je vlastníkem největšího stáda ovcí nejen na Blanensku, ale i na celé jižní Moravě, nastal čas rození jehňat. Stádo tvoří 180 ovcí, které každou sezonu přivedou na svět asi sto jehňat. Obvykle jde o dvojčata a trojčata. Chovatelé ale již evidují z minulých let i paterčata.

Nastal čas rození jehňat, na svět přicházejí dvojčata i trojčata
Rození jehňat v Petrovicích. Foto Martin Jelínek

Ovce jsou využívány v nadsázce řečeno jako přírodní sekačky trávy v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras. Spásají hlavně Vykydalovu, Macošskou a Vilémovickou stráň. Jsou to totiž místa, kam se stroje nedostanou a je kvůli vzácným rostlinám nutné, aby byly pravidelně udržované. Ovce celkem v krasu zatím spásají přibližně 40 hektarů luk.

Zemspol v roce 1995 choval zhruba 2000 ovcí. Pak ale šly jejich chovy do útlumu v celém Česku, protože zájem o ovčí vlnu poklesla a nebyl ani o skopové maso. Chov ovcí byl obnoven před třinácti lety díky dotaci Evropské unie (EU) ve výši zhruba 17 milionů korun.

Zemspol chová nenáročný druh tzv. ovcí romanovských, které bez potíží spasou i náletové dřeviny. Odborníci na životní prostředí upozorňují na to, že pastevectví je pro krajinu velmi důležité nejen kvůli udržování nízkého travního porostu. Ovce a kozy totiž svými kopýtky narušují tzv. travní drn a provzdušňují jej. Právě to pomáhá k růstu vzácných rostlin.

„Bezesporu ovce do krajiny Moravského krasu patří a budeme moc rádi, pokud bude počet stád v CHKO přibývat. Jejich chovatelům jsme případně připraveni poradit a pomoci,“ řekl Zrcadlu vedoucí správy chráněné krajinné oblasti Leoš Štefka. 

Galerie k článku

Rození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin Jelínek
Rození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin Jelínek

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509