Dnes je úterý, 22. květen

Krátké zprávy

BLANSKO - Den otevřených dveří se ruší

25.4.2018 11:15

Den otevřených dveří, který měli ve středu 25. dubna pořádat blanenští policisté se přesouvá na jiný termín. Odehraje se pravděpodobně na podzim. (hrr)

ŠOŠŮVKA - Zazní Čechomor i Fleret

20.4.2018 9:54

V neděli 22. dubna v 15 hodin se v kulturním domě v Šošůvce odehraje tradiční jarní koncert Šošůvské scholy, tentokrát s názvem „Nekdy sa zastavte". Zazní skladby od kapel Fleret (Zafúkané, Na Královej holi, Vojna) a Čechomor (Zálinský, Nedověcnosti, Místečko) i od Vlasty Redla (Smrti, Bože můj) a mnoho dalších. Občerstvení zajištěno. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na obnovu fasády šošůvské kaple. (mha)

REGION - Soutěže jsou odloženy

15.3.2018 10:10

Fotbaloví fanoušci si musí na odvetnou část moravských soutěží počkat o týden déle. Na základě klimatických podmínek, stavu hracích ploch, předpovědi počasí a informací z fotbalových klubů byly zápasy 17. kola divize a krajského přeboru odloženy. Divizní 17. kolo bude sehráno 16. a 17. června, tedy jako poslední kolo soutěže, krajský přebor bude hrát odložená utkání v úterý 1. května. (les)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Nastal čas rození jehňat, na svět přicházejí dvojčata i trojčata

31.1.2018 8:36 | Původní vydání | Martin Jelínek

PETROVICE - V zemědělském družstvu Zemspol v Petrovicích, které je vlastníkem největšího stáda ovcí nejen na Blanensku, ale i na celé jižní Moravě, nastal čas rození jehňat. Stádo tvoří 180 ovcí, které každou sezonu přivedou na svět asi sto jehňat. Obvykle jde o dvojčata a trojčata. Chovatelé ale již evidují z minulých let i paterčata.

Nastal čas rození jehňat, na svět přicházejí dvojčata i trojčata
Rození jehňat v Petrovicích. Foto Martin Jelínek

Ovce jsou využívány v nadsázce řečeno jako přírodní sekačky trávy v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras. Spásají hlavně Vykydalovu, Macošskou a Vilémovickou stráň. Jsou to totiž místa, kam se stroje nedostanou a je kvůli vzácným rostlinám nutné, aby byly pravidelně udržované. Ovce celkem v krasu zatím spásají přibližně 40 hektarů luk.

Zemspol v roce 1995 choval zhruba 2000 ovcí. Pak ale šly jejich chovy do útlumu v celém Česku, protože zájem o ovčí vlnu poklesla a nebyl ani o skopové maso. Chov ovcí byl obnoven před třinácti lety díky dotaci Evropské unie (EU) ve výši zhruba 17 milionů korun.

Zemspol chová nenáročný druh tzv. ovcí romanovských, které bez potíží spasou i náletové dřeviny. Odborníci na životní prostředí upozorňují na to, že pastevectví je pro krajinu velmi důležité nejen kvůli udržování nízkého travního porostu. Ovce a kozy totiž svými kopýtky narušují tzv. travní drn a provzdušňují jej. Právě to pomáhá k růstu vzácných rostlin.

„Bezesporu ovce do krajiny Moravského krasu patří a budeme moc rádi, pokud bude počet stád v CHKO přibývat. Jejich chovatelům jsme případně připraveni poradit a pomoci,“ řekl Zrcadlu vedoucí správy chráněné krajinné oblasti Leoš Štefka. 

Galerie k článku

Rození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin Jelínek
Rození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin Jelínek

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509