Dnes je středa, 22. srpen

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Nastal čas rození jehňat, na svět přicházejí dvojčata i trojčata

31.1.2018 8:36 | Původní vydání | Martin Jelínek

PETROVICE - V zemědělském družstvu Zemspol v Petrovicích, které je vlastníkem největšího stáda ovcí nejen na Blanensku, ale i na celé jižní Moravě, nastal čas rození jehňat. Stádo tvoří 180 ovcí, které každou sezonu přivedou na svět asi sto jehňat. Obvykle jde o dvojčata a trojčata. Chovatelé ale již evidují z minulých let i paterčata.

Nastal čas rození jehňat, na svět přicházejí dvojčata i trojčata
Rození jehňat v Petrovicích. Foto Martin Jelínek

Ovce jsou využívány v nadsázce řečeno jako přírodní sekačky trávy v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras. Spásají hlavně Vykydalovu, Macošskou a Vilémovickou stráň. Jsou to totiž místa, kam se stroje nedostanou a je kvůli vzácným rostlinám nutné, aby byly pravidelně udržované. Ovce celkem v krasu zatím spásají přibližně 40 hektarů luk.

Zemspol v roce 1995 choval zhruba 2000 ovcí. Pak ale šly jejich chovy do útlumu v celém Česku, protože zájem o ovčí vlnu poklesla a nebyl ani o skopové maso. Chov ovcí byl obnoven před třinácti lety díky dotaci Evropské unie (EU) ve výši zhruba 17 milionů korun.

Zemspol chová nenáročný druh tzv. ovcí romanovských, které bez potíží spasou i náletové dřeviny. Odborníci na životní prostředí upozorňují na to, že pastevectví je pro krajinu velmi důležité nejen kvůli udržování nízkého travního porostu. Ovce a kozy totiž svými kopýtky narušují tzv. travní drn a provzdušňují jej. Právě to pomáhá k růstu vzácných rostlin.

„Bezesporu ovce do krajiny Moravského krasu patří a budeme moc rádi, pokud bude počet stád v CHKO přibývat. Jejich chovatelům jsme případně připraveni poradit a pomoci,“ řekl Zrcadlu vedoucí správy chráněné krajinné oblasti Leoš Štefka. 

Galerie k článku

Rození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin Jelínek
Rození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin Jelínek

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509