Dnes je pátek, 16. listopad

Krátké zprávy

KRASOVÁ: Zásobil se cigaretami

2.10.2018 23:44

Cigaretami se asi potřeboval řádně zásobit zatím neznámý pachatel. Ten se v noci v Krasové násilím dostal do tamní prodejny se smíšeným zbožím. Po poničení vstupních dveří sebral cigarety různých značek za asi padesát tisíc korun. Stejným způsobem se dostal možná stejný pachatel do prodejny v Deštné. Tam sebral rovněž cigarety a tabákové výrobky za asi čtyřicet tisíc korun. V obou prodejnách způsobil zloděj celkovou škodu za skoro sto tisíc korun. (hrr)

KŘTINY: Zámek kolo neochránil

2.10.2018 23:44

Zámek na nosiči upevněném na střeše osobního automobilu značky Toyota neochránil na parkovišti před penzionem ve Křtinách horské kolo třicetileté majitelky. Ta odstavila večer před ubytovacím zařízením auto i s kolem na střeše. Když se ráno k autu vrátila, kolo v hodnotě nejméně deset tisíc korun bylo pryč. Zloděj ho odcizil po poškození zámku nosiče. (hrr)

DLOUHÁ LHOTA: Kradl v obecním lese

2.10.2018 23:43

Do obecního lesa v Dlouhé Lhotě v letních měsících jezdil jako do svého zatím neznámý pachatel. Ten v průběhu několika měsíců na dvou místech postupně pokácel třicítku vzrostlých stromů. Odcizením asi třiceti kubíků dřeva tak způsobil obci škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Nastal čas rození jehňat, na svět přicházejí dvojčata i trojčata

31.1.2018 8:36 | Původní vydání | Martin Jelínek

PETROVICE - V zemědělském družstvu Zemspol v Petrovicích, které je vlastníkem největšího stáda ovcí nejen na Blanensku, ale i na celé jižní Moravě, nastal čas rození jehňat. Stádo tvoří 180 ovcí, které každou sezonu přivedou na svět asi sto jehňat. Obvykle jde o dvojčata a trojčata. Chovatelé ale již evidují z minulých let i paterčata.

Nastal čas rození jehňat, na svět přicházejí dvojčata i trojčata
Rození jehňat v Petrovicích. Foto Martin Jelínek

Ovce jsou využívány v nadsázce řečeno jako přírodní sekačky trávy v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras. Spásají hlavně Vykydalovu, Macošskou a Vilémovickou stráň. Jsou to totiž místa, kam se stroje nedostanou a je kvůli vzácným rostlinám nutné, aby byly pravidelně udržované. Ovce celkem v krasu zatím spásají přibližně 40 hektarů luk.

Zemspol v roce 1995 choval zhruba 2000 ovcí. Pak ale šly jejich chovy do útlumu v celém Česku, protože zájem o ovčí vlnu poklesla a nebyl ani o skopové maso. Chov ovcí byl obnoven před třinácti lety díky dotaci Evropské unie (EU) ve výši zhruba 17 milionů korun.

Zemspol chová nenáročný druh tzv. ovcí romanovských, které bez potíží spasou i náletové dřeviny. Odborníci na životní prostředí upozorňují na to, že pastevectví je pro krajinu velmi důležité nejen kvůli udržování nízkého travního porostu. Ovce a kozy totiž svými kopýtky narušují tzv. travní drn a provzdušňují jej. Právě to pomáhá k růstu vzácných rostlin.

„Bezesporu ovce do krajiny Moravského krasu patří a budeme moc rádi, pokud bude počet stád v CHKO přibývat. Jejich chovatelům jsme případně připraveni poradit a pomoci,“ řekl Zrcadlu vedoucí správy chráněné krajinné oblasti Leoš Štefka. 

Galerie k článku

Rození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin Jelínek
Rození jehňat v Petrovicích. Foto Martin JelínekRození jehňat v Petrovicích. Foto Martin Jelínek

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509