Dnes je friday, 19. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Nemocnice Blansko bodovala v projektu Bezpečná nemocnice

17.2.2017 12:07 | Původní vydání | Radim Hruška

BLANSKO - Blanenská nemocnice uspěla se svým projektem Prosím, polkněte si - 2 v celostátní soutěži Bezpečná nemocnice, kterou pořádá kraj Vysočina. S programem péče o pacienta s poruchou polykání (dysfagie) získala třetí místo.

Nemocnice Blansko bodovala v projektu Bezpečná nemocnice
Slavnostní předání ceny. Foto Nemocnice Blansko

Soutěž byla určena pro lůžková zařízení v rámci celé republiky a celkem se jí zúčastnilo osmnáct nemocnic s dvaceti projekty. Programem péče o pacienta s poruchou polykání se Nemocnice Blansko začala podrobně zabývat v roce 2015.

„Mezi nemocnicemi, které jsou svou velikostí a odbornostmi srovnatelné s Nemocnicí Blansko, se jedná o zcela ojedinělý systémový přístup při řešení tohoto problému. Další obdobná a rozsahem srovnatelná péče s tímto systémovým přístupem je praktikována, dle dohledatelných zdrojů, pouze ve Fakultní nemocnici Brno a ve Fakultní nemocnici Hradec Králové,“ uvedla ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková.

Hlavní částí projektu je instruktážní video, které je určeno k vzdělávání nelékařského personálu a široké laické veřejnosti ve správném postupu podávání stravy a tekutin u pacientů s poruchou polykání, a to nejen při jejich pobytu v nemocnici.

„Původně byla instruktáž zaměřena pouze na pacienty s diagnózou akutní mozkové příhody (CMP), avšak instruktážní video je zpracováno tak, že má univerzální využití. Cílem instruktážního videa je edukovat nelékařský personál a osoby blízké v těchto zásadách,“ popsala mluvčí nemocnice Kateřina Ostrá.

Instruktážní video obsahuje kromě potřebných pokynů k přímému podávání stravy a tekutin také zásady, které je nutné dodržet před i po podání stravy a tekutin pacientům s dysfagií. Současně jsou představeny i nejčastější chybné postupy, které s podáváním stravy a tekutin souvisí (špatná poloha pacienta, rychlost podání, chybný objem podání).

„Hlavním tvůrcem konceptu této nelékařské péče a koordinátorem celého týmu, který se dysfagii věnuje, je klinická logopedka Hana Linhartová. Dalšími osobami podílejícími se na celé realizaci, shromažďování dat atd., jsou staniční sestra neurologického oddělení JIP Lenka Zimolová, náměstkyně pro nelékařskou péči Jana Klesková, manažerka kvality paní Martina Vágnerová a klinická logopedka Lucie Gašičová,“ doplnila Ostrá.

Porucha polykání je velmi častá a závažná komplikace hlavně při diagnóze akutní CMP, kdy postihuje v různě závažném rozsahu padesát procent osob. Může se rozvinout v prvních hodinách nebo až v prvních dnech po nástupu cévní mozkové příhody. Přibližně do dvou až tří týdnů od vzniku nemoci má velká část poruch polykání tendenci ke spontánní úpravě. V některých případech ale může přetrvávat po delší dobu.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509