Dnes je friday, 19. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Noclehárna pro ženy bez domova na Blanensku stále chybí

14.12.2017 14:49 | Původní vydání | Vladěna Jarůšková

BLANSKO - Přes den se může schovat před mrazem i sněhem v nízkoprahovém Denním centru Stará fabrika, v noci přespává na lavičce v parku, na autobusových zastávkách. V zimě, jen se svými psy. A není sama. Ženy z Blanenska, které se ocitnou přechodně nebo delší dobu bez domova a peněz na zaplacení ubytovny, se nemají v Blansku kam přes noc schovat. Charitní služby jim poskytnou azyl přes den, v noci však nabízí nocleh pouze mužům. 

Noclehárna pro ženy bez domova na Blanensku stále chybí
Charita Blansko. Ilustrační foto FB

„Tento problém se táhne už několik let. Potřebovali bychom získat nějakou malou místnost pro ženy, kde by mohly v noci přespat. Řešení vidíme ve vybudování místnosti se sociálním příslušenstvím ve stávající noclehárně,“ navrhuje ředitelka blanenské charity Jana Sedláková.

V zimních měsících je potřeba nočního azylu pro ženy ještě palčivější. Problém, kam se uchýlit přes noc, však nevymizí ani v létě. „Ženy na rozdíl od mužů mají přirozeně strach zůstat v noci samy na ulici,“ dodává ředitelka charity. A tak se často uchylují k různým kamarádům, jen aby měly kde spát.

V Blansku prozatím funguje jen noclehárna pro muže. Teplo, klidný spánek, bezpečí a nutnou hygienu v ní najde patnáct mužů. V listopadu se v noclehárně vystřídalo čtyři sta nocležníků, což představuje nejvíc v historii noclehárny.

Podle jejího vedoucího Jiřího Papiže v zimě většinou návštěvnost noclehárny stoupá, ale nemusí to být pravidlo. Muži bez domova mají možnost se v zařízení osprchovat, uvařit si čaj nebo kávu a přespat v čisté posteli. „Na postelích se vystřídá řada lidí, takže jsou různě zatížené a za ty léta, co noclehárna funguje, už pomalu dosluhují,“ říká Jiří Papiž.

Nákup nových postelí plánuje blanenská charita z výtěžku Tříkrálové sbírky. V rámci té budou koledníci chodit do domácností po celém Blanensku ve dnech od 1. do 14. ledna.

Stejně jako noclehárna, i Denní centrum Stará fabrika, je v zimních měsících vytížené. Přes den do charitního zařízení přijde až dvacet mužů a žen bez domova. „Většinou se u nás osprchují, vymění oblečení za čisté a suché, vypijí čaj, sní nějaké jednoduché jídlo nebo si ohřejí vlastní,“ popisuje službu vedoucí Staré fabriky František Kratochvíl.

Až obslouží základní lidské potřeby, měli by uvolnit místo zase dalším. „Účel služby není poskytovat azyl po celý den. Lidé, kteří k nám chodí, by si měli především hledat zaměstnání. S tím jim také pomáháme,“ doplňuje František Kratochvíl.

Pokud teploměr ukazuje méně než deset stupňů pod nulou, otevírá se pro ženy i muže nyní nově i v noci Denní centrum Stará fabrika. Mrazivé noci tam budou moci lidé bez domova přečkat na židlích od osmi od večera do sedmi do rána.

„Tuto službu zavádíme v rámci Charitní záchranné sítě pro všechny, a především pro ženy, které nemají v Blansku kam jít. Bude mít podobná pravidla jak noclehárna,“ dodává Jiří Papiž.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509