Dnes je sobota, 17. březen

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

REGION - Soutěže jsou odloženy

15.3.2018 10:10

Fotbaloví fanoušci si musí na odvetnou část moravských soutěží počkat o týden déle. Na základě klimatických podmínek, stavu hracích ploch, předpovědi počasí a informací z fotbalových klubů byly zápasy 17. kola divize a krajského přeboru odloženy. Divizní 17. kolo bude sehráno 16. a 17. června, tedy jako poslední kolo soutěže, krajský přebor bude hrát odložená utkání v úterý 1. května. (les)

BOSKOVICE - Ukradl řídící jednotku

14.3.2018 9:19

S jasným cílem se vydal krást do Boskovic zatím neznámý zloděj. Na parkovišti v areálu tamní firmy jej přilákala zaparkovaná dodávka značky Fiat. „Zloděj překonal plot a násilím otevřel kabinu odstaveného vozidla. V ní sice nic neodcizil, ale otevřel si přední kapotu a z motorového prostoru odcizil řídící jednotku motoru. Majiteli tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun,“ přidal podrobnosti policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

ADAMOV - Zloděj navštívil firmu

23.1.2018 9:48

Policisté vyšetřují případ vloupání do sídla jedné z firem v Adamově. Zloděj se do objektu dostal nejprve přes volně přístupné požární schodiště. Ve druhém patře budovy poničil vstupní dveře od kanceláře. „Z ní se pak stejným násilným způsobem dostal do dalších místností. Všechny kanceláře prohledal a odcizil počítač, tablet a další věci. Hodily se mu i dvě alkoholu. Škoda je více než deset tisíc korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (jad)

všechny

INZERCE

reklama

Dnešní akce

akce
Blansko – Knihovna v 10.30 hod.: Dětské knižní promítání – Já nejsem tvoje maminka.
Blansko – MC Paleček ve 13 až 17 hod.: Domečky pro panenky z kartonů.
Blansko – Knihovna v 15 hod.: Promítej i Ty! – Zemřít pro design.
Kunštát – Kulturní dům v 15 hod.: Karneval nejen pro děti.
Letovice – ZUŠ ve 20 hod.: Rómská divadelní komedie – Miri fajta.
Letovice – Kulturní dům ve 20 hod.: Sportovní ples.
Svitávka – Sokolovna ve 20 hod.: Tvoje tvář má známý vzhled, maškarní ples.
Velké Opatovice – Kartografické centrum v 9 až 16 hod.: Velikonoční trhy.
Velké Opatovice – Orlovna ve 14.30 hod.: První pomoc nejsou žádné čáry, ale umí zázraky..., seminář.


kina
Blansko v 15 a 17.30 hod. Cesta za králem Trollů.
Blansko ve 20 hod. Tomb Raider.
Boskovice ve 14 a 17 hod. Včelka Mája: Medové hry.
Boskovice v 19.30 hod. Tomb Raider.

všechny

Sledujte nás!Ochranáři nechali vyčistit závrt zavezený zeminou a stavební sutí

9.1.2018 1:17 | Původní vydání | Martin Jelínek

RUDICE - Závrty vypadají v krajině jako nedůležité dolíky, ale málokdo si uvědomuje, že jde o zákonem chráněné přírodní útvary. Jeden z nich nechala vyčistit správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras u Rudice. Jistá firma nechala totiž tamní závrt zavézt zeminou smíchanou se stavební sutí, které se potřebovala zbavit.

Ochranáři nechali vyčistit závrt zavezený zeminou a stavební sutí
Takto dnes vypadá obnovený nejsevernější z Klímových závrtů u Rudice. Foto CHKO Moravský kras

Závrt je propadlina typická pro krasové oblasti. Obvykle je jasným signálem toho, že se pod ní nachází dosud neprobádané podzemí s jeskyněmi, anebo alespoň nějaká tektonická prasklina. Obdobně je tomu i u závrtu, kvůli němuž se dostali do konfliktu s ochranáři zástupci jisté firmy. Závrt je jedním z takzvaných Klímových závrtů ležících na okraji Rudice.

„Tento závrt je zhruba 15 metrů široký a 35 metrů dlouhý. Leží na tektonické prasklině Když jsme přišli na to, že je zavezený, začali jsme pátrat po tom, kdo je za to odpovědný,“ řekl Zrcadlu Antonín Tůma z vedení správy chráněné krajinné oblasti.

Ochranáři zástupce firmy vypátrali a byl podán podnět České inspekci životního prostředí (ČIŽP), aby se případem zabývala. Firmě hrozila za zanesení závrtu vysoká pokuta.

Něž ale mohla být věc vyřízena, firma zkrachovala a nebylo koho pokutovat. Ochranáři zjistili, že tato firma pracovala jako subdodavatel pro větší společnost, a dohodli se proto alespoň na odstranění navážky s jejími zástupci.

„Musím ocenit, že tato firma se k věci postavila čelem, na místo poslala bagr a náklaďáky, které navážku odvezly,“ doplnil Tůma.

Zdůraznil, že závrty jsou neodmyslitelnou součástí krasové krajiny a ochranáři se je snaží uchovávat. Dokladem toho je dohoda správy CHKO Moravský kras s vedením zemědělské firmy Zemspol Sloup o tom, že zemědělci zatravní několik hektarů polí v okolí závrtů.

Část z nich leží například u Vilémovic. Cílem je to, aby voda z dešťů již z polí nesplavovala přes závrty do podzemí hlínu, ale i hnojiva, která se používají na ošetřování plodin.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509