Dnes je čtvrtek, 24. květen

Krátké zprávy

BLANSKO - Den otevřených dveří se ruší

25.4.2018 11:15

Den otevřených dveří, který měli ve středu 25. dubna pořádat blanenští policisté se přesouvá na jiný termín. Odehraje se pravděpodobně na podzim. (hrr)

ŠOŠŮVKA - Zazní Čechomor i Fleret

20.4.2018 9:54

V neděli 22. dubna v 15 hodin se v kulturním domě v Šošůvce odehraje tradiční jarní koncert Šošůvské scholy, tentokrát s názvem „Nekdy sa zastavte". Zazní skladby od kapel Fleret (Zafúkané, Na Královej holi, Vojna) a Čechomor (Zálinský, Nedověcnosti, Místečko) i od Vlasty Redla (Smrti, Bože můj) a mnoho dalších. Občerstvení zajištěno. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na obnovu fasády šošůvské kaple. (mha)

REGION - Soutěže jsou odloženy

15.3.2018 10:10

Fotbaloví fanoušci si musí na odvetnou část moravských soutěží počkat o týden déle. Na základě klimatických podmínek, stavu hracích ploch, předpovědi počasí a informací z fotbalových klubů byly zápasy 17. kola divize a krajského přeboru odloženy. Divizní 17. kolo bude sehráno 16. a 17. června, tedy jako poslední kolo soutěže, krajský přebor bude hrát odložená utkání v úterý 1. května. (les)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Náměstí Republiky v 9 hod.: Farmářské trhy.
Blansko – Dělnický dům v 9 a 10.30 hod.: Kráska a zvíře, taneční pohádka.
Blansko – Náměstí Republiky v 15 hod.: ZUŠ OPEN – Koncert vítězů.
Blansko – Knihovna v 17 hod.: Politické strany, jejich proměny a aktuální trendy: Vzestup politických podnikatelů.
Blansko – Klub Ulita v 19 hod.: Koncert – Hovaduo, Ivoš Cicvárek a Lada Šimíčková.
Boskovice – Zámek v 19 hod.: Melodie, které milujeme.
Letovice – ZUŠ v 15 hod.: ZUŠ Open.
Velké Opatovice – Kartografické centrum v 9 hod.: ZUŠ Open 2018.


kina
Blansko ve 20 hod. Solo: Star Wars Story. (s titulky)
Boskovice v 17 hod. Solo: Star Wars Story.
Boskovice ve 20 hod. Solo: Star Wars Story. (s titulky)
Doubravice v 18 hod. Věčně tvá nevěrná.

všechny

Sledujte nás!Ochranáři nechali vyčistit závrt zavezený zeminou a stavební sutí

9.1.2018 1:17 | Původní vydání | Martin Jelínek

RUDICE - Závrty vypadají v krajině jako nedůležité dolíky, ale málokdo si uvědomuje, že jde o zákonem chráněné přírodní útvary. Jeden z nich nechala vyčistit správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras u Rudice. Jistá firma nechala totiž tamní závrt zavézt zeminou smíchanou se stavební sutí, které se potřebovala zbavit.

Ochranáři nechali vyčistit závrt zavezený zeminou a stavební sutí
Takto dnes vypadá obnovený nejsevernější z Klímových závrtů u Rudice. Foto CHKO Moravský kras

Závrt je propadlina typická pro krasové oblasti. Obvykle je jasným signálem toho, že se pod ní nachází dosud neprobádané podzemí s jeskyněmi, anebo alespoň nějaká tektonická prasklina. Obdobně je tomu i u závrtu, kvůli němuž se dostali do konfliktu s ochranáři zástupci jisté firmy. Závrt je jedním z takzvaných Klímových závrtů ležících na okraji Rudice.

„Tento závrt je zhruba 15 metrů široký a 35 metrů dlouhý. Leží na tektonické prasklině Když jsme přišli na to, že je zavezený, začali jsme pátrat po tom, kdo je za to odpovědný,“ řekl Zrcadlu Antonín Tůma z vedení správy chráněné krajinné oblasti.

Ochranáři zástupce firmy vypátrali a byl podán podnět České inspekci životního prostředí (ČIŽP), aby se případem zabývala. Firmě hrozila za zanesení závrtu vysoká pokuta.

Něž ale mohla být věc vyřízena, firma zkrachovala a nebylo koho pokutovat. Ochranáři zjistili, že tato firma pracovala jako subdodavatel pro větší společnost, a dohodli se proto alespoň na odstranění navážky s jejími zástupci.

„Musím ocenit, že tato firma se k věci postavila čelem, na místo poslala bagr a náklaďáky, které navážku odvezly,“ doplnil Tůma.

Zdůraznil, že závrty jsou neodmyslitelnou součástí krasové krajiny a ochranáři se je snaží uchovávat. Dokladem toho je dohoda správy CHKO Moravský kras s vedením zemědělské firmy Zemspol Sloup o tom, že zemědělci zatravní několik hektarů polí v okolí závrtů.

Část z nich leží například u Vilémovic. Cílem je to, aby voda z dešťů již z polí nesplavovala přes závrty do podzemí hlínu, ale i hnojiva, která se používají na ošetřování plodin.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509