Dnes je friday, 29. march

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Ochranáři nechali vyčistit závrt zavezený zeminou a stavební sutí

9.1.2018 1:17 | Původní vydání | Martin Jelínek

RUDICE - Závrty vypadají v krajině jako nedůležité dolíky, ale málokdo si uvědomuje, že jde o zákonem chráněné přírodní útvary. Jeden z nich nechala vyčistit správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras u Rudice. Jistá firma nechala totiž tamní závrt zavézt zeminou smíchanou se stavební sutí, které se potřebovala zbavit.

Ochranáři nechali vyčistit závrt zavezený zeminou a stavební sutí
Takto dnes vypadá obnovený nejsevernější z Klímových závrtů u Rudice. Foto CHKO Moravský kras

Závrt je propadlina typická pro krasové oblasti. Obvykle je jasným signálem toho, že se pod ní nachází dosud neprobádané podzemí s jeskyněmi, anebo alespoň nějaká tektonická prasklina. Obdobně je tomu i u závrtu, kvůli němuž se dostali do konfliktu s ochranáři zástupci jisté firmy. Závrt je jedním z takzvaných Klímových závrtů ležících na okraji Rudice.

„Tento závrt je zhruba 15 metrů široký a 35 metrů dlouhý. Leží na tektonické prasklině Když jsme přišli na to, že je zavezený, začali jsme pátrat po tom, kdo je za to odpovědný,“ řekl Zrcadlu Antonín Tůma z vedení správy chráněné krajinné oblasti.

Ochranáři zástupce firmy vypátrali a byl podán podnět České inspekci životního prostředí (ČIŽP), aby se případem zabývala. Firmě hrozila za zanesení závrtu vysoká pokuta.

Něž ale mohla být věc vyřízena, firma zkrachovala a nebylo koho pokutovat. Ochranáři zjistili, že tato firma pracovala jako subdodavatel pro větší společnost, a dohodli se proto alespoň na odstranění navážky s jejími zástupci.

„Musím ocenit, že tato firma se k věci postavila čelem, na místo poslala bagr a náklaďáky, které navážku odvezly,“ doplnil Tůma.

Zdůraznil, že závrty jsou neodmyslitelnou součástí krasové krajiny a ochranáři se je snaží uchovávat. Dokladem toho je dohoda správy CHKO Moravský kras s vedením zemědělské firmy Zemspol Sloup o tom, že zemědělci zatravní několik hektarů polí v okolí závrtů.

Část z nich leží například u Vilémovic. Cílem je to, aby voda z dešťů již z polí nesplavovala přes závrty do podzemí hlínu, ale i hnojiva, která se používají na ošetřování plodin.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509