Dnes je čtvrtek, 15. listopad

Krátké zprávy

KRASOVÁ: Zásobil se cigaretami

2.10.2018 23:44

Cigaretami se asi potřeboval řádně zásobit zatím neznámý pachatel. Ten se v noci v Krasové násilím dostal do tamní prodejny se smíšeným zbožím. Po poničení vstupních dveří sebral cigarety různých značek za asi padesát tisíc korun. Stejným způsobem se dostal možná stejný pachatel do prodejny v Deštné. Tam sebral rovněž cigarety a tabákové výrobky za asi čtyřicet tisíc korun. V obou prodejnách způsobil zloděj celkovou škodu za skoro sto tisíc korun. (hrr)

KŘTINY: Zámek kolo neochránil

2.10.2018 23:44

Zámek na nosiči upevněném na střeše osobního automobilu značky Toyota neochránil na parkovišti před penzionem ve Křtinách horské kolo třicetileté majitelky. Ta odstavila večer před ubytovacím zařízením auto i s kolem na střeše. Když se ráno k autu vrátila, kolo v hodnotě nejméně deset tisíc korun bylo pryč. Zloděj ho odcizil po poškození zámku nosiče. (hrr)

DLOUHÁ LHOTA: Kradl v obecním lese

2.10.2018 23:43

Do obecního lesa v Dlouhé Lhotě v letních měsících jezdil jako do svého zatím neznámý pachatel. Ten v průběhu několika měsíců na dvou místech postupně pokácel třicítku vzrostlých stromů. Odcizením asi třiceti kubíků dřeva tak způsobil obci škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Ochranáři nechali vyčistit závrt zavezený zeminou a stavební sutí

9.1.2018 1:17 | Původní vydání | Martin Jelínek

RUDICE - Závrty vypadají v krajině jako nedůležité dolíky, ale málokdo si uvědomuje, že jde o zákonem chráněné přírodní útvary. Jeden z nich nechala vyčistit správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras u Rudice. Jistá firma nechala totiž tamní závrt zavézt zeminou smíchanou se stavební sutí, které se potřebovala zbavit.

Ochranáři nechali vyčistit závrt zavezený zeminou a stavební sutí
Takto dnes vypadá obnovený nejsevernější z Klímových závrtů u Rudice. Foto CHKO Moravský kras

Závrt je propadlina typická pro krasové oblasti. Obvykle je jasným signálem toho, že se pod ní nachází dosud neprobádané podzemí s jeskyněmi, anebo alespoň nějaká tektonická prasklina. Obdobně je tomu i u závrtu, kvůli němuž se dostali do konfliktu s ochranáři zástupci jisté firmy. Závrt je jedním z takzvaných Klímových závrtů ležících na okraji Rudice.

„Tento závrt je zhruba 15 metrů široký a 35 metrů dlouhý. Leží na tektonické prasklině Když jsme přišli na to, že je zavezený, začali jsme pátrat po tom, kdo je za to odpovědný,“ řekl Zrcadlu Antonín Tůma z vedení správy chráněné krajinné oblasti.

Ochranáři zástupce firmy vypátrali a byl podán podnět České inspekci životního prostředí (ČIŽP), aby se případem zabývala. Firmě hrozila za zanesení závrtu vysoká pokuta.

Něž ale mohla být věc vyřízena, firma zkrachovala a nebylo koho pokutovat. Ochranáři zjistili, že tato firma pracovala jako subdodavatel pro větší společnost, a dohodli se proto alespoň na odstranění navážky s jejími zástupci.

„Musím ocenit, že tato firma se k věci postavila čelem, na místo poslala bagr a náklaďáky, které navážku odvezly,“ doplnil Tůma.

Zdůraznil, že závrty jsou neodmyslitelnou součástí krasové krajiny a ochranáři se je snaží uchovávat. Dokladem toho je dohoda správy CHKO Moravský kras s vedením zemědělské firmy Zemspol Sloup o tom, že zemědělci zatravní několik hektarů polí v okolí závrtů.

Část z nich leží například u Vilémovic. Cílem je to, aby voda z dešťů již z polí nesplavovala přes závrty do podzemí hlínu, ale i hnojiva, která se používají na ošetřování plodin.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509