Dnes je sobota, 22. září

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Ochranáři nechali vyčistit závrt zavezený zeminou a stavební sutí

9.1.2018 1:17 | Původní vydání | Martin Jelínek

RUDICE - Závrty vypadají v krajině jako nedůležité dolíky, ale málokdo si uvědomuje, že jde o zákonem chráněné přírodní útvary. Jeden z nich nechala vyčistit správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras u Rudice. Jistá firma nechala totiž tamní závrt zavézt zeminou smíchanou se stavební sutí, které se potřebovala zbavit.

Ochranáři nechali vyčistit závrt zavezený zeminou a stavební sutí
Takto dnes vypadá obnovený nejsevernější z Klímových závrtů u Rudice. Foto CHKO Moravský kras

Závrt je propadlina typická pro krasové oblasti. Obvykle je jasným signálem toho, že se pod ní nachází dosud neprobádané podzemí s jeskyněmi, anebo alespoň nějaká tektonická prasklina. Obdobně je tomu i u závrtu, kvůli němuž se dostali do konfliktu s ochranáři zástupci jisté firmy. Závrt je jedním z takzvaných Klímových závrtů ležících na okraji Rudice.

„Tento závrt je zhruba 15 metrů široký a 35 metrů dlouhý. Leží na tektonické prasklině Když jsme přišli na to, že je zavezený, začali jsme pátrat po tom, kdo je za to odpovědný,“ řekl Zrcadlu Antonín Tůma z vedení správy chráněné krajinné oblasti.

Ochranáři zástupce firmy vypátrali a byl podán podnět České inspekci životního prostředí (ČIŽP), aby se případem zabývala. Firmě hrozila za zanesení závrtu vysoká pokuta.

Něž ale mohla být věc vyřízena, firma zkrachovala a nebylo koho pokutovat. Ochranáři zjistili, že tato firma pracovala jako subdodavatel pro větší společnost, a dohodli se proto alespoň na odstranění navážky s jejími zástupci.

„Musím ocenit, že tato firma se k věci postavila čelem, na místo poslala bagr a náklaďáky, které navážku odvezly,“ doplnil Tůma.

Zdůraznil, že závrty jsou neodmyslitelnou součástí krasové krajiny a ochranáři se je snaží uchovávat. Dokladem toho je dohoda správy CHKO Moravský kras s vedením zemědělské firmy Zemspol Sloup o tom, že zemědělci zatravní několik hektarů polí v okolí závrtů.

Část z nich leží například u Vilémovic. Cílem je to, aby voda z dešťů již z polí nesplavovala přes závrty do podzemí hlínu, ale i hnojiva, která se používají na ošetřování plodin.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509