Dnes je thursday, 25. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Památník nabídne vzdělání i informace

19.10.2011 0:50 | Původní vydání 18.10.2011 7:00 | | Vyšlo v číslo 21 2011

Hodonín - Na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy se uskutečnila ustavující schůze Komise pro vybudování Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu.

Památník nabídne vzdělání i informace
Vizualizace
Členy Komise jsou představitelé státní správy, samosprávy, zástupci Romů, historiků a odborné veřejnosti. 
Památník romského holocaustu bude vybudován na místě bývalého protektorátního cikánského tábora, kam byli od srpna 1942 do srpna 1943 soustřeďováni romští vězni před deportací do koncentračního tábora v Osvětimi. Táborem prošlo celkem 1396 Romů. 
„V rozpočtu ministerstva jsme letos na akci uhájili 70 milionů korun. Na vybudování památníku se počítá s částkou kolem 40 milionů korun, zbylé finanční prostředky budou využity na následný provoz komplexu. Cílem Památníku je vzdělávat a informovat o holocaustu Romů v souvislostech s holocaustem Židů a likvidací českého národa v období 2. světové války a poskytnout podrobné informace o tomto protektorátním cikánském táboře,“ uvedl ministr školství Josef Dobeš.
Z areálu, který stát odkoupil před dvěma lety za 20 milionů korun, mají zmizet přístavby z doby, kdy sloužil jako rekreační středisko. Zůstat tak mají jen původní budovy, které doplní expozice připomínající romský holocaust. Podle prvních myšlenek by se podoba mohla inspirovat například osvětimským areálem. Dnes již zbořené budovy původního tábora tak připomenou alespoň jejich obrysy. 
„Památník bude zaměřen především na studenty, ale v Hodoníně najdou zázemí i lidé, kteří například tvoří vědecké práce o holocaustu. Bude také místem pro vzdělávání dětí, mládeže či nestátních neziskových organizací,“ doplnil Josef Dobeš. Pro vzdělávací činnost budou sloužit dvě budovy. Původní zachovaná, která ještě musí projít rekonstrukcí, nabídne prostor návštěvníkům, kteří se chtějí seznámit s detailním životem Romů umístěných v táboře během 2. světové války formou výstavy. V nově vybudovaném tzv. „baráku“ bude instalovaná stálá expozice zaměřená přímo na „cikánský tábor“ v Hodoníně u Kunštátu.
Oproti původnímu záměru bude mít Památník romského holocaustu menší rozsah činností, plánují se ale stálé výstavy a semináře. Prvotní, dva roky starý, projekt Mezinárodního vzdělávacího a konferenčního centra byl vyhodnocený jako příliš finančně náročný. Stát by také nebyl schopný dlouhodobě financovat jeho provoz v takovém rozsahu. Záměrem ministerstva, které přichází s realističtější verzí projektu, proto bylo více zdůraznit pietní duch místa a s větším citem včlenit památník do lokality, kde se bývalý cikánský tábor nacházel.
„Památník obětem romského holocaustu je jedinečným projektem v České republice. Přímo v místě tehdejšího protektorátního tábora se budou vzdělávat děti a studenti, což tomu dodá na zajímavosti a autenticitě Jsem rád, že vznikne důstojný památník, který bude navždy připomínat tragické události spjaté s historií Romů,“ vysvětlil ministr Dobeš.
Sběrným táborem v Hodoníně u Kunštátu prošlo za války 1 300 Romů včetně žen, dětí a starých lidí. Kvůli katastrofálním podmínkám ubytování i stravy a tyfové epidemii jich za rok fungování tábora 207 zemřelo. Ostatní byli převezeni do vyhlazovacího nacistického tábora v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 580 z původních 6 000 českých a moravských Romů.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509