Dnes je úterý, 23. říjen

Krátké zprávy

KRASOVÁ: Zásobil se cigaretami

2.10.2018 23:44

Cigaretami se asi potřeboval řádně zásobit zatím neznámý pachatel. Ten se v noci v Krasové násilím dostal do tamní prodejny se smíšeným zbožím. Po poničení vstupních dveří sebral cigarety různých značek za asi padesát tisíc korun. Stejným způsobem se dostal možná stejný pachatel do prodejny v Deštné. Tam sebral rovněž cigarety a tabákové výrobky za asi čtyřicet tisíc korun. V obou prodejnách způsobil zloděj celkovou škodu za skoro sto tisíc korun. (hrr)

KŘTINY: Zámek kolo neochránil

2.10.2018 23:44

Zámek na nosiči upevněném na střeše osobního automobilu značky Toyota neochránil na parkovišti před penzionem ve Křtinách horské kolo třicetileté majitelky. Ta odstavila večer před ubytovacím zařízením auto i s kolem na střeše. Když se ráno k autu vrátila, kolo v hodnotě nejméně deset tisíc korun bylo pryč. Zloděj ho odcizil po poškození zámku nosiče. (hrr)

DLOUHÁ LHOTA: Kradl v obecním lese

2.10.2018 23:43

Do obecního lesa v Dlouhé Lhotě v letních měsících jezdil jako do svého zatím neznámý pachatel. Ten v průběhu několika měsíců na dvou místech postupně pokácel třicítku vzrostlých stromů. Odcizením asi třiceti kubíků dřeva tak způsobil obci škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Pobyt žáků z partnerské školy IGS Oyten na Gymnáziu v Blansku

30.5.2018 1:41 | Původní vydání | Jana Žilková

BLANSKO - V rámci partnerské spolupráce mezi školami IGS Oyten z Dolního Saska ve Spolkové republice Německo a Gymnáziem Blansko v České republice proběhl výměnný pobyt žáků v rodinách, společná práce na přírodovědných a ekologických projektech v prostředí Moravského krasu v České republice.

Pobyt žáků z partnerské školy IGS Oyten na Gymnáziu v Blansku
Výměnný pobyt. Foto archiv školy

Výměna se uskutečnila 7. – 14. dubna 2018, kdy blanenské rodiny gymnazistů hostily děti z německých rodin. Od 13. do 20. října 2018 čeká české žáky výměnný pobyt v Oytenu při wattovém moři u pobřeží Severního moře nedaleko Brém.

Po celodenním cestování ze severu Německa k bráně Moravského krasu v srdci Evropy zmizely německé děti během dvou minut (!) v sobotu večer se svými  hostitelskými rodinami z vlakového nástupiště v Blansku. Výměně mezi čtrnácti německými a čtrnácti českými dětmi totiž předcházela čilá komunikace na sociálních sítích.

V neděli dopoledne bylo potřeba se dobře poznat, zapamatovat si nová jména a navázat kontakty. Nechyběly seznamovací aktivity, zábava, legrace, ani obyčejná česká sranda. Zněly (často i zároveň) všechny jazyky projektu – angličtina, němčina, čeština.

Nedělní odpoledne bylo věnováno výrobě projektových triček s logem projektu na zádech a dorozumívacími piktogramy na prsou. Motivem loga projektu se stal typický obyvatel krápníkových jeskyní Moravského krasu – vrápenec. Následoval rychlokurz českého jazyka a příjemná procházka Blanskem.

Pondělí a úterý byly vyplněny terénními cvičeními v Punkevních jeskyních, jeskyni Balcarce a komentovanou prohlídkou expozice Domu přírody na Skalním mlýně, který nabídl spoustu možností k interakci s environmentálním materiálem Moravského krasu a okolím Blanska. Slunečné počasí přímo vybízelo k procházce turistickými stezkami krasu přes Koňské spády, Dolní a Horní můstek až k okraji propasti Macocha. Jízda lanovkou z Horního můstku Macochy zpestřila dětem chvíli před obědem. Sympatické paní učitelky Ingrid, Annika a Janine z partnerské školy IGS Oyten v ekovláčku při cestě od Punkevních jeskyní na Skalní mlýn s radostí pozorovaly svoje spokojené svěřence i rozkvetlé stráně podél cesty ke Skaláku.

S nadšením také děti přivítaly návštěvu Mydlidědka v jeho chýši v Lažánkách, kde si vlastnoručně vyrobily svíčku z včelího vosku a mýdlo, které coby suvenýry z Moravského krasu přivezli svým rodičům do Oytenu.

Po náročných výstupech předchozích dní se nesla středa již v poklidnějším rytmu. Němečtí studenti strávili jeden den na blanenském gymnáziu. Během dopoledního vyučování zazněly písně z česko-rakouského muzikálu Das geheime Leben der Piraten. Žáci gymnázia zpívali a hráli před zcela zaplněným sálem.

Beseda s německy mluvícími studenty gymnázia, při níž německé děti a jejich učitelé odpovídali na zvídavé otázky českých kolegů, následovala po úspěšném divadelním představení.

V rámci laboratorního cvičení studenti zkoumali různé stupně tvrdosti vody na vzorku vody z říčky Punkvy, destilované vody, minerální vody a vzorku vody z vodovodního kohoutku.

V hodině výtvarné výchovy žáci vytvořili společné umělecké dílo Action-Art á la Jackson Pollock.

Vzájemná pomoc a spolupráce při sestavení a naprogramování autíčka se hodila dětem v hodině robotiky.

Brněnské podzemí pod Zelným trhem nadchlo ve čtvrtek německé studenty nejen expozicí mučicích nástrojů, ale především možností je vyzkoušet. V Brně nesměla chybět návštěva a hra v Lasergame.

Typicky české občerstvení zajistily na páteční závěrečnou párty hostitelské rodiny. Stoly se prohýbaly pod obloženými chlebíčky, bábovkami, hanáckými koláči, jednohubkami i krájenou klobásou. Němečtí hosté se svěřili, že si všichni odvážejí domů 2-3 kg. Čeho? Nápověda - ve školní jídelně děti ochutnaly chlupaté knedlíky se zelím, svíčkovou s knedlíkem a řízek s maštěným bramborem. O tom, jak se děti stravovaly v hostitelských rodinách, můžeme pouze spekulovat dle množství povolených dírek v páscích u kalhot.

Byl to opravdu vzorně připravený a nádherně prožitý týden s novými kamarády a s novou motivací ke studiu cizích jazyků.

Na shledanou, auf Wiedersehen se všichni těší opět 13. října 2018 v Oytenu u Severního moře v Německu.

Za realizační tým výměnných pobytů Gymnázia Blansko Mgr. Jana Žilková, koordinátorka projektu

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509