Dnes je středa, 22. srpen

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Pobyt žáků z partnerské školy IGS Oyten na Gymnáziu v Blansku

30.5.2018 1:41 | Původní vydání | Jana Žilková

BLANSKO - V rámci partnerské spolupráce mezi školami IGS Oyten z Dolního Saska ve Spolkové republice Německo a Gymnáziem Blansko v České republice proběhl výměnný pobyt žáků v rodinách, společná práce na přírodovědných a ekologických projektech v prostředí Moravského krasu v České republice.

Pobyt žáků z partnerské školy IGS Oyten na Gymnáziu v Blansku
Výměnný pobyt. Foto archiv školy

Výměna se uskutečnila 7. – 14. dubna 2018, kdy blanenské rodiny gymnazistů hostily děti z německých rodin. Od 13. do 20. října 2018 čeká české žáky výměnný pobyt v Oytenu při wattovém moři u pobřeží Severního moře nedaleko Brém.

Po celodenním cestování ze severu Německa k bráně Moravského krasu v srdci Evropy zmizely německé děti během dvou minut (!) v sobotu večer se svými  hostitelskými rodinami z vlakového nástupiště v Blansku. Výměně mezi čtrnácti německými a čtrnácti českými dětmi totiž předcházela čilá komunikace na sociálních sítích.

V neděli dopoledne bylo potřeba se dobře poznat, zapamatovat si nová jména a navázat kontakty. Nechyběly seznamovací aktivity, zábava, legrace, ani obyčejná česká sranda. Zněly (často i zároveň) všechny jazyky projektu – angličtina, němčina, čeština.

Nedělní odpoledne bylo věnováno výrobě projektových triček s logem projektu na zádech a dorozumívacími piktogramy na prsou. Motivem loga projektu se stal typický obyvatel krápníkových jeskyní Moravského krasu – vrápenec. Následoval rychlokurz českého jazyka a příjemná procházka Blanskem.

Pondělí a úterý byly vyplněny terénními cvičeními v Punkevních jeskyních, jeskyni Balcarce a komentovanou prohlídkou expozice Domu přírody na Skalním mlýně, který nabídl spoustu možností k interakci s environmentálním materiálem Moravského krasu a okolím Blanska. Slunečné počasí přímo vybízelo k procházce turistickými stezkami krasu přes Koňské spády, Dolní a Horní můstek až k okraji propasti Macocha. Jízda lanovkou z Horního můstku Macochy zpestřila dětem chvíli před obědem. Sympatické paní učitelky Ingrid, Annika a Janine z partnerské školy IGS Oyten v ekovláčku při cestě od Punkevních jeskyní na Skalní mlýn s radostí pozorovaly svoje spokojené svěřence i rozkvetlé stráně podél cesty ke Skaláku.

S nadšením také děti přivítaly návštěvu Mydlidědka v jeho chýši v Lažánkách, kde si vlastnoručně vyrobily svíčku z včelího vosku a mýdlo, které coby suvenýry z Moravského krasu přivezli svým rodičům do Oytenu.

Po náročných výstupech předchozích dní se nesla středa již v poklidnějším rytmu. Němečtí studenti strávili jeden den na blanenském gymnáziu. Během dopoledního vyučování zazněly písně z česko-rakouského muzikálu Das geheime Leben der Piraten. Žáci gymnázia zpívali a hráli před zcela zaplněným sálem.

Beseda s německy mluvícími studenty gymnázia, při níž německé děti a jejich učitelé odpovídali na zvídavé otázky českých kolegů, následovala po úspěšném divadelním představení.

V rámci laboratorního cvičení studenti zkoumali různé stupně tvrdosti vody na vzorku vody z říčky Punkvy, destilované vody, minerální vody a vzorku vody z vodovodního kohoutku.

V hodině výtvarné výchovy žáci vytvořili společné umělecké dílo Action-Art á la Jackson Pollock.

Vzájemná pomoc a spolupráce při sestavení a naprogramování autíčka se hodila dětem v hodině robotiky.

Brněnské podzemí pod Zelným trhem nadchlo ve čtvrtek německé studenty nejen expozicí mučicích nástrojů, ale především možností je vyzkoušet. V Brně nesměla chybět návštěva a hra v Lasergame.

Typicky české občerstvení zajistily na páteční závěrečnou párty hostitelské rodiny. Stoly se prohýbaly pod obloženými chlebíčky, bábovkami, hanáckými koláči, jednohubkami i krájenou klobásou. Němečtí hosté se svěřili, že si všichni odvážejí domů 2-3 kg. Čeho? Nápověda - ve školní jídelně děti ochutnaly chlupaté knedlíky se zelím, svíčkovou s knedlíkem a řízek s maštěným bramborem. O tom, jak se děti stravovaly v hostitelských rodinách, můžeme pouze spekulovat dle množství povolených dírek v páscích u kalhot.

Byl to opravdu vzorně připravený a nádherně prožitý týden s novými kamarády a s novou motivací ke studiu cizích jazyků.

Na shledanou, auf Wiedersehen se všichni těší opět 13. října 2018 v Oytenu u Severního moře v Německu.

Za realizační tým výměnných pobytů Gymnázia Blansko Mgr. Jana Žilková, koordinátorka projektu

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509