Dnes je čtvrtek, 18. leden

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

OKROUHLÁ - Potřeboval plynové láhve

20.12.2017 4:26

V chladných zimních dnech asi nutně potřeboval zatopit ve svém příbytku zatím neznámý pachatel. V obci Okrouhlá se násilím dostal do příručního skladu tamní prodejny se smíšeným zbožím. „Ze skladu pak snadno odnesl dvě desetikilové láhve s propan butanem. Obchodníkovi tak způsobil škodu za asi tři tisíce korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

LYSICE - Hodila se podlaha

20.12.2017 4:25

Opravdu pestrý lup si odnesl z výpravy do Lysic zatím neznámý pachatel. V noci nejdříve překonal plot na pozemek tamní restaurace. Potom se násilím dostal do budovy. V ní znovu po násilném otevření několika dveří odcizil travní sekačku a multifunkční mixér. „V jedné z místností, kde probíhá rekonstrukce, sebral sedmdesát čtverečních metrů uskladněné laminátové podlahy a stavební nářadí a náčiní. Pravděpodobně chtěl odcizit i nalezenou chladničku. Tu si připravil ke dveřím, ale neodnesl ji. Škoda je nejméně patnáct tisíc korun,“ doplnil policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

BLANENSKO - Žena naletěla podvodníkovi

15.12.2017 12:50

Digitální fotoaparát nabídnutý na internetovém portále měl udělat radost pod stromečkem. Jenže pro čtyřiatřicetiletou ženu z Blanenska znamená místo radosti blízké osoby více než pět tisíc korun ztráty. Žena si totiž na internetu objednala přístroj a zaplatila stanovenou cenu. Když slíbená zásilka dlouho nepřicházela a prodejce s ní přestal komunikovat, pochopila, že naletěla podvodníkovi. (hrr)

všechny

INZERCE

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!INZERCE

reklama

Postřehy poslance Lubomíra Toufara ze sněmovny

18.11.2016 21:13 | Původní vydání | Lubomír Toufar

V dnešních postřezích bych chtěl napsat pár slov o akci, která se konala pod záštitou Poslanecké sněmovny. V mých sloupcích píši většinou o projednávání a schvalování zákonů, což je jistě hlavním úkolem tohoto sboru, ne však jediným.

Postřehy poslance Lubomíra Toufara ze sněmovny
Lubomír Toufar., Foto archiv Zrcadla

Jednou z mnoha aktivit Poslanecké sněmovny je i to, že její předseda nebo místopředsedové přebírají záštitu nad významnými a prestižními akcemi. Takovou akcí byl i nedávný Festival spisovatelů Praha. Záštitu tentokrát převzala místopředsedkyně sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO). V sále, který většinou používáme pro volby do orgánů sněmovny, byl tak uspořádán autorský večer amerického spisovatele Chucka Palahniuka. Jedná se o značně kontroverzního autora, který se ve svých dílech nevyhýbá sexu ani násilí. Daří se mu však velmi originálním způsobem popisovat současnou společnost a možná i otevírat oči čtenářům. Vybudoval si pověst kultovního generačního autora a získal i uznání kritiky. Ostatně pozvání jak na festival, tak na půdu parlamentu je toho důkazem. Bylo zajímavé vidět tohoto muže, jak sedí pod obrovským státním znakem naší země. Celý sál byl beznadějně zaplněn. Po úvodních slovech následovalo čtení povídky „Životní realita“ samotným autorem a diskuse s nadšenými čtenáři. Dotazy byly opravdu zajímavé. Týkaly se hlavně psaní, ale zabrousilo se i k prezidentským volbám ve Spojených státech. Celý večer skončil dlouhou autogramiádou, kdy se Palahniuk při sklence červeného vína trpělivě podepisoval všem zájemcům. Za všechny jeho knihy vzpomeňme alespoň „Klub rváčů“ známý i díky své filmové verzi s Bradem Pittem v hlavní roli.

O pár dní později se, v nádherně zrekonstruovaných monumentálních prostorách Anežského kláštera uskutečnilo další setkání. Tentokrát byl hostem John Maxwell Coetzee. Atmosféra byla ještě o něco slavnostnější než v Poslanecké sněmovně. Odpovídalo to ale exkluzivitě hosta. Coetzee je jednak o generaci starší než Palahniuk a jednak je nositelem Nobelovy ceny za literaturu, nevyšší pocty, kterou může autor za svého života získat. Jeho hlavním tématem je svoboda a kritika politiky apartheidu v rodné zemi. Velmi důstojný večer začal ukázkou z knihy „Zrání“, kterou přečetl svým jedinečným hlasem herec Pavel Soukup. Následovaly projevy viceprezidentky festivalu Vlasty Brtníkové March a místopředsedkyně sněmovny Jermanové. Poté se sálem rozezněla hudba Fréderica Chopina, kterou na počest autora zahrála mladá a půvabná klavíristka Lenka Korbelová. Pak přišel neokázale na podium štíhlý elegantní muž, prošedivělý běloch se zvláštním smutkem ve tváři, jihoafrický spisovatel John Maxwell Coetzee. Po projevu a autorském čtení odměnili účastníci večera jednoho z největších současných anglicky píšících autorů dlouhotrvajícím potleskem.

Oba večery se opravdu povedly. Když je člověk občas vytržen ze své každodennosti a ještě se přitom setká s výjimečnými lidmi, je to vždy příjemný pocit. Tak příště zase něco z poslaneckých lavic.

Příjemné podzimní dny Vám přeje Lubomír Toufar, poslanec PSP ČR za ČSSD

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509