Dnes je čtvrtek, 18. leden

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

OKROUHLÁ - Potřeboval plynové láhve

20.12.2017 4:26

V chladných zimních dnech asi nutně potřeboval zatopit ve svém příbytku zatím neznámý pachatel. V obci Okrouhlá se násilím dostal do příručního skladu tamní prodejny se smíšeným zbožím. „Ze skladu pak snadno odnesl dvě desetikilové láhve s propan butanem. Obchodníkovi tak způsobil škodu za asi tři tisíce korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

LYSICE - Hodila se podlaha

20.12.2017 4:25

Opravdu pestrý lup si odnesl z výpravy do Lysic zatím neznámý pachatel. V noci nejdříve překonal plot na pozemek tamní restaurace. Potom se násilím dostal do budovy. V ní znovu po násilném otevření několika dveří odcizil travní sekačku a multifunkční mixér. „V jedné z místností, kde probíhá rekonstrukce, sebral sedmdesát čtverečních metrů uskladněné laminátové podlahy a stavební nářadí a náčiní. Pravděpodobně chtěl odcizit i nalezenou chladničku. Tu si připravil ke dveřím, ale neodnesl ji. Škoda je nejméně patnáct tisíc korun,“ doplnil policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

BLANENSKO - Žena naletěla podvodníkovi

15.12.2017 12:50

Digitální fotoaparát nabídnutý na internetovém portále měl udělat radost pod stromečkem. Jenže pro čtyřiatřicetiletou ženu z Blanenska znamená místo radosti blízké osoby více než pět tisíc korun ztráty. Žena si totiž na internetu objednala přístroj a zaplatila stanovenou cenu. Když slíbená zásilka dlouho nepřicházela a prodejce s ní přestal komunikovat, pochopila, že naletěla podvodníkovi. (hrr)

všechny

INZERCE

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!INZERCE

reklama

Postřehy poslance Lubomíra Toufara ze sněmovny

29.9.2016 8:16 | Původní vydání | Lubomír Toufar

Prázdniny uběhly jako voda a je tu další můj občasník z parlamentních lavic. 49. Schůze PS PČR začala 6. září a zasedalo se po dva týdny.

Postřehy poslance Lubomíra Toufara ze sněmovny
Lubomír Toufar., Foto archiv Zrcadla

V dnešních postřezích se budu věnovat hlavně nejdiskutovanějšímu zákonu této schůze a tím je novela zákona o střetu zájmů, novináři přejmenovaná jako „Lex Babiš“. Vláda předložila návrh zákona sněmovně 31. 7. 2015. První čtení proběhlo 16. 12. 2015. Pak začal maratón jednání ve výborech. Zákonem se zabýval celkem čtyřikrát Mandátový a imunitní výbor, pětkrát Ústavně právní výbor a jednou Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Zákon zavádí změny, mezi které patří: 1. Zřízení Centrálního elektronického registru oznámení, který vede Ministerstvo spravedlnosti. V současné době je cca 6500 evidenčních orgánů, u kterých veřejní funkcionáři podávají svá oznámení. Je tedy podle mě logické a správné, že se vše centralizuje do jednoho místa pod hlavičkou Ministerstva spravedlnosti. 2. Zavádí se povinnost veřejných funkcionářů podat oznámení ve lhůtě do 30 dnů od zahájení výkonu funkce. Díky tomuto oznámení lze získat informaci o pozici „bodu nula“ ve kterém začíná funkcionář vykonávat svoji funkci. 3. Dojde ke zlepšení kontroly veřejností, neboť ta bude mít přístup na základě návrhu zákona bezplatně nahlížet do elektronického registru oznámení prostřednictvím veřejné datové sítě. 4. Návrh zákona jednak zpřísňuje sankce a jednak roztřiďuje přestupky a jejich sankce podle společenské škodlivosti. 5. Návrh zákona rovněž rozšiřuje tzv. zákaz konkurence, který se u veřejných funkcionářů rozšiřuje i na další subjekty, se kterými nesmí po dobu 1 roku od skončení funkce vstoupit do smluvního vztahu.

Ano, členové vlády nebudou moci vlastnit média. Říkat ale o této novele, že vznikla jen proti Babišovi, je podle mne nepochopení. Není to ani o trestání úspěšných lidí, jak se nám někteří snaží namluvit. Je to o moci a demokracii. Co může způsobit spojení velkého businessu, médií a politiky jsme viděli například v Itálii za éry Silvia Berlusconiho. A postupně to začínáme vidět i u nás. Takže tato novela je potřebná! Vytváří pravidla pro všechny budoucí zájemce o vysoké posty v politice, lhostejno jak se budou jmenovat. Novela bude navíc platit až pro reprezentaci vzešlou z příštích voleb, takže každý má možnost zvážit své priority. Neobstojí ani argument, že lidé, kterých se to týká, můžou přepsat své majetky na manželky, milenky, právníky a všechno bude stejné. Nebude to stejné, protože majetek už nebude jejich, ale právě těch manželek, milenek, právníků a toho se někteří, i přes možné sofistikované právní pojistky, jistě bojí. Pro změnu Zákona o střetu zájmů bylo 135 poslanců z ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09, ODS a KSČM ze 182 přítomných. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se hlasování neúčastnil. Vše sledoval z obrazovek, které máme v kuloárech a po skončení hlasování se o poslancích hlasujících pro novelu vyjádřil, s arogancí sobě vlastní, slovy: „Jsou to zoufalci, kteří nevědí, jak funguje svět“. Nebudu se vyjadřovat k tomu jak „funguje svět“. Jedno vím ale jistě, parlament zatím naštěstí nefunguje tak jak by si přál pan Babiš a tato novela má zajistit aby tomu tak bylo i do budoucna.

Závěrem tradiční citace od poslaneckého pultíku. Tentokrát se jedná o mého kolegu Jana Birkeho (ČSSD) který vysvětloval okolnosti rezignací členů vyšetřovací komise ke stavbě dálnice D47 a mimoděk přitom ukázal na úskalí veřejných funkcí: „Zásadně bych měl jedno velké přání, aby skončil ten hnojomet typu, že si každý, kdokoliv se ráno probudí a řekne, že Birke jí děti a ani je nezapíjí a může si to kdykoliv dovolit, zkrátka bez jakéhokoliv důkazu, aby tohle skončilo. Ale jsem možná naivní. To neskončí.“

S hnojomety se bojuje špatně, ale vzdávat to nesmíme. Krásné podzimní dny Vám přeje

Lubomír Toufar, poslanec PSP ČR za ČSSD

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509