Dnes je friday, 29. march

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Přehradu Křetínku čeká modernizace, její hladina se dočasně sníží

17.2.2017 5:07 | Původní vydání | Martin Jelínek

LETOVICE - Rybáři a rekreanty oblíbenou přehradu Křetínku, oficiálně nazývanou Vodní nádrž Letovice, čeká modernizace. Stavební práce by měly začít do tří let a přijdou na přibližně 160 milionů korun.

Přehradu Křetínku čeká modernizace, její hladina se dočasně sníží
Křetínku čeká celková modernizace. Foto: archiv Povodí Moravy

Jejich cílem je upravit hráz tak, aby byla schopna zadržet až desetitisíciletou povodeň. Zatím je schopna poradit si s tisíciletou vodou.

Při úpravách hráze bude bezpodmínečně nutné snížit hladinu nádrže, a to dost výrazně. Dolů by měla jít podle dosavadních odhadů o 13 metrů. Obnaží se tím její sedimenty zanesené dno.

Obyvatelé okolních obcí se obávají toho, že se budou potýkat se zápachem z hnijící trávy, která na něm poroste. V létě by mohli čelit útokům hejn komárů. Jen samotné stavební práce potrvají dva až tři roky a opětovné napouštění přehrady potrvá dalšího zhruba půl roku.

„Především nám jde o bezpečnost lidí žijících v okolí nádrže. Jde o to, že pokud by byla hladina snížena málo a přišla náhlá a silná povodeň v době, kdy bude hráz rozestavěná, mohla by se prolomit,“ řekl Zrcadlu mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Zdůraznil, že vodohospodáři nyní jednají s pracovníky Akademie věd ČR a s kolegy z Ústavu vodních staveb Vysokého učení technického (VUT) v Brně o tom, kam až bude bezpodmínečně nutné hladinu snížit. Vědí totiž, že starostové obcí z okolí nádrže si přejí, aby stavební práce byly rychle hotové a hladina se snižovala co nejméně.

„Jsme vyhledávaná rekreační oblast a samozřejmě chceme, abychom jí byli i nadále. Musíme se smířit s tím, že snížení hladiny je nutné. Nicméně, čím dříve se celá situace vrátí do normálu, tím to bude pro všechny lepší,“ uvedl k problému starosta Lazinova Pavel Novotný.

Přehrada vznikla v roce 1976, její hráz je 28,5 metru vysoká, 126 metrů dlouhá a je schopna zachytit 11,6 milionu metrů krychlových vody. Vodní dílo se rozkládá na přibližně 110 hektarech. Při stavebních pracích se bude rekonstruovat vnitřní část hráze - tedy její jádro. Dále se počítá například s úpravou přelivu a systému, kterým se voda z nádrže vypouští.

Přehrada byla vystavena zatěžkávací zkoušce při extrémní povodni v roce 1997. Přítok do nádrže na říčce Křetínce tehdy dosáhl 39 metrů krychlových vody za sekundu. Díky nádrži se jej ale podařilo snížit na 35 metrů krychlových za sekundu, což podstatně zmírnilo povodňovou situaci na středním a dolním toku řeky Svitavy. 

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509