Dnes je úterý, 23. říjen

Krátké zprávy

KRASOVÁ: Zásobil se cigaretami

2.10.2018 23:44

Cigaretami se asi potřeboval řádně zásobit zatím neznámý pachatel. Ten se v noci v Krasové násilím dostal do tamní prodejny se smíšeným zbožím. Po poničení vstupních dveří sebral cigarety různých značek za asi padesát tisíc korun. Stejným způsobem se dostal možná stejný pachatel do prodejny v Deštné. Tam sebral rovněž cigarety a tabákové výrobky za asi čtyřicet tisíc korun. V obou prodejnách způsobil zloděj celkovou škodu za skoro sto tisíc korun. (hrr)

KŘTINY: Zámek kolo neochránil

2.10.2018 23:44

Zámek na nosiči upevněném na střeše osobního automobilu značky Toyota neochránil na parkovišti před penzionem ve Křtinách horské kolo třicetileté majitelky. Ta odstavila večer před ubytovacím zařízením auto i s kolem na střeše. Když se ráno k autu vrátila, kolo v hodnotě nejméně deset tisíc korun bylo pryč. Zloděj ho odcizil po poškození zámku nosiče. (hrr)

DLOUHÁ LHOTA: Kradl v obecním lese

2.10.2018 23:43

Do obecního lesa v Dlouhé Lhotě v letních měsících jezdil jako do svého zatím neznámý pachatel. Ten v průběhu několika měsíců na dvou místech postupně pokácel třicítku vzrostlých stromů. Odcizením asi třiceti kubíků dřeva tak způsobil obci škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Říčku Punkvu u Skalního mlýna překlene již brzy nový most

10.5.2018 13:29 | Původní vydání | Martin Jelínek

MORAVSKÝ KRAS - Již koncem května bude zprovozněn nový most přes řeku Punkvu, který překlene její koryto v areálu Skalního mlýna. Nahradí původní mostní konstrukci. Ta byla již ve špatném technickém stavu.

Říčku Punkvu u Skalního mlýna překlene již brzy nový most
Vpředu nově stavěný most, za ním je vidět Dům přírody. Foto Martin Jelínek

Starý most byl navíc pro mnohé autobusy příliš úzký a řidiči měli problém s nájezdem na něj, řekl Zrcadlu vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Vybudování nového mostu přijde na zhruba 2,6 milionu korun.

Most je hlavní přístupovou cestou do Suchého žlebu. Hned za Punkvou stojí nedávno vybudovaný Dům přírody, v němž ekologové vysvětlují, proč vlastně je kras Chráněnou krajinnou oblastí (CHKO), a proč jej vlastně chrání. Za ním je parkoviště pro asi sto aut a deset autobusů, na které navazuje správní budova Kateřinské jeskyně a vstup do ní.

„Práce začaly před půl rokem. Starou mostní konstrukci jsme nechali strhnout. Práce jsme se snažili naplánovat tak, aby se větší část z nich konala mimo turistickou sezonu,“ uvedl Hebelka. Naštěstí při budování Domu přírody byla hned vedle původního mostu vybudována dřevěná lávka, po níž dosud chodí pěší turisté a využívají ji také cyklisté.

Dodavatelská firma se snaží, aby byl nový most postaven a dán do provozu co nejdříve, protože není jednoduché zaparkovat desítky aut turistů. Parkoviště za mostem je totiž mimo provoz. Nezbývá nic jiného než využívat dvě parkoviště u Hotelu Skalní mlýn.

„Dobrou zprávou pro řidiče autobusů je, že nový most bude o něco širší než ten původní. Nájezd na něj tak bude mnohem snazší,“ doplnil Hebelka s tím, že přestože jde o drobnou stavbu, pro turistický ruch v krasu je klíčová.

Připomněl, že na parkovišti za mostem parkují auta a autobusy nejen návštěvníků Kateřinské jeskyně, kterou loni navštívilo téměř 60.000 lidí, ale také lidí směřujících do vyhledávanějších Punkevních jeskyní. Její krápníky si loni prohlédlo a podzemní lodní plavbu v minulém roce využilo celkem 212 tisíc lidí.

Suchý žleb skrývá kromě mohutného vstupního portálu do Kateřinské jeskyně ještě další přírodní zajímavost. Je jí osmnáct metrů vysoká skalní brána nazvaná Čertův most. V 19. století byl společně s propastí Macochou jedním z největších turistických lákadel krasu. To však ještě nebylo veřejnosti zpřístupněno pět jeho jeskyní.

Nyní je most v první zóně krasu, je zarostlý a prohlédnout si jej lze jen z cesty na dně Suchého žlebu navazující na právě dokončovaný silniční most u Skalního mlýna.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509