Dnes je sobota, 17. březen

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

REGION - Soutěže jsou odloženy

15.3.2018 10:10

Fotbaloví fanoušci si musí na odvetnou část moravských soutěží počkat o týden déle. Na základě klimatických podmínek, stavu hracích ploch, předpovědi počasí a informací z fotbalových klubů byly zápasy 17. kola divize a krajského přeboru odloženy. Divizní 17. kolo bude sehráno 16. a 17. června, tedy jako poslední kolo soutěže, krajský přebor bude hrát odložená utkání v úterý 1. května. (les)

BOSKOVICE - Ukradl řídící jednotku

14.3.2018 9:19

S jasným cílem se vydal krást do Boskovic zatím neznámý zloděj. Na parkovišti v areálu tamní firmy jej přilákala zaparkovaná dodávka značky Fiat. „Zloděj překonal plot a násilím otevřel kabinu odstaveného vozidla. V ní sice nic neodcizil, ale otevřel si přední kapotu a z motorového prostoru odcizil řídící jednotku motoru. Majiteli tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun,“ přidal podrobnosti policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

ADAMOV - Zloděj navštívil firmu

23.1.2018 9:48

Policisté vyšetřují případ vloupání do sídla jedné z firem v Adamově. Zloděj se do objektu dostal nejprve přes volně přístupné požární schodiště. Ve druhém patře budovy poničil vstupní dveře od kanceláře. „Z ní se pak stejným násilným způsobem dostal do dalších místností. Všechny kanceláře prohledal a odcizil počítač, tablet a další věci. Hodily se mu i dvě alkoholu. Škoda je více než deset tisíc korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (jad)

všechny

INZERCE

reklama

Dnešní akce

akce
Blansko – Knihovna v 10.30 hod.: Dětské knižní promítání – Já nejsem tvoje maminka.
Blansko – MC Paleček ve 13 až 17 hod.: Domečky pro panenky z kartonů.
Blansko – Knihovna v 15 hod.: Promítej i Ty! – Zemřít pro design.
Kunštát – Kulturní dům v 15 hod.: Karneval nejen pro děti.
Letovice – ZUŠ ve 20 hod.: Rómská divadelní komedie – Miri fajta.
Letovice – Kulturní dům ve 20 hod.: Sportovní ples.
Svitávka – Sokolovna ve 20 hod.: Tvoje tvář má známý vzhled, maškarní ples.
Velké Opatovice – Kartografické centrum v 9 až 16 hod.: Velikonoční trhy.
Velké Opatovice – Orlovna ve 14.30 hod.: První pomoc nejsou žádné čáry, ale umí zázraky..., seminář.


kina
Blansko v 15 a 17.30 hod. Cesta za králem Trollů.
Blansko ve 20 hod. Tomb Raider.
Boskovice ve 14 a 17 hod. Včelka Mája: Medové hry.
Boskovice v 19.30 hod. Tomb Raider.

všechny

Sledujte nás!Robot Akio postavený z Lega vyhrál v celostátním klání

21.2.2018 9:29 | Původní vydání | Martin Jelínek

JEDOVNICE - Je z Jedovnic, rozeznává barvy, umí vyřešit jednoduché matematické úkoly, zahrát si „Kámen, nůžky, papír“ a jeho jméno je inteligentní chlapec v japonštině. Přesně řečeno se jmenuje Akio. Jde o robota složeného z kostiček stále populární stavebnice Lego.

Robot Akio postavený z Lega vyhrál v celostátním klání
Na Robotiádě se soutěžilo i v záchraně medvídka ztraceného v bludišti. Foto Martin Jelínek

V pátek vyhrál disciplínu free style na pátém souboji robotů z Lega nazvané Robotiáda, který se konal v brněnském technickém a zábavním parku Vida! Akio svými kousky doslova okouzlil nejen porotce, ale i desítky diváků.

Zatím má jen hlavu, ruce, trup, ale do budoucna možná dostane i nohy. Za svoji existenci vděčí Akio svému konstruktérovi Janu Kratochvílovi, který navštěvuje druhý ročník jedovnické průmyslovky. Stavba robota mu trvala zhruba 200 hodin. Druhým pomyslným rodičem robota je student prvního ročníku Jiří Kalvoda, jemuž trvalo dalších 50 hodin, než inteligentního chlapce naprogramoval. Jejich společné dílko je podle odborníků velmi zdařilé.

„Na poklepání na rameno zareaguje Akio zvednutím palce. Umí zvednout obočí a vyřešit matematickou úlohu tak, že výsledek napíše na papírek. Chceme jej stále zdokonalovat. Možná už bude na další Robotiádě stát na vlastních nohou,“ řekl Zrcadlu Kratochvíl.

Konkurenci měl Akio v robotickém free stylu poměrně náročnou. O hlavní cenu se ucházel například robot v podobě ruky, která umí připravit čaj. Teprve šestiletá holčička dodala na akci roboty předvádějící divákům slavnou pohádku O pejskovi a kočičce. Jiní mladí konstruktéři přinesli do parku Vida! simulátor jízdy v kamionu nebo malou lanovku z Lega.

Na Robotiádu dorazilo přes 600 školáků a studentů ve věku od šesti do 19 let, a to ze stovky českých, slovenských a polských škol. Přestože někteří soutěžící ještě neumí číst a psát, jsou schopni konkurovat o mnohem starším tvůrcům robotů. Těch bylo na akci přes 300.

Ke klasickým disciplínám patřila soutěž Dálkový medvěd. Každý z týmů měl za úkol vyslat svého robota na kolečkách do bludiště tak, aby našel plyšového medvídka, jakýmkoli způsobem jej naložil či sevřel do chapadel, a pak jej odvezl do domečku.

Dále roboti, ať už dálkově řízení nebo předem naprogramovaní, museli zvládat jízdu po klikatící se čáře. Počítaly se samozřejmě nejrychlejší časy. Novou disciplínou byl paralelní sprint, tedy jízda robotů po přímé čáře. Mnohé týmy si na každou z disciplín sestavily jiného robota.

„Především máme radost z toho, jak jsou účastníci klání šikovní. Jejich roboti jsou stále odolnější, výkonnější a lépe naprogramovaní. Dokladem toho je robot z jedovnické průmyslovky. Cílem akce je přivést děti k technice a programování, což se nám daří,“ řekl Zrcadlu za pořadatele akce Ivo Hopp.

Galerie k článku

Na Robotiádě se soutěžilo i v záchraně medvídka ztraceného v bludišti. Foto Martin JelínekRobot Akio z Jedovnic. Jeho konstruktér Jan Kratochvíl potřeboval na jeho stavbu 200 hodin. Foto archivRobot Akio. Foto archiv

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509