Dnes je neděle, 23. září

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Robot Akio postavený z Lega vyhrál v celostátním klání

21.2.2018 9:29 | Původní vydání | Martin Jelínek

JEDOVNICE - Je z Jedovnic, rozeznává barvy, umí vyřešit jednoduché matematické úkoly, zahrát si „Kámen, nůžky, papír“ a jeho jméno je inteligentní chlapec v japonštině. Přesně řečeno se jmenuje Akio. Jde o robota složeného z kostiček stále populární stavebnice Lego.

Robot Akio postavený z Lega vyhrál v celostátním klání
Na Robotiádě se soutěžilo i v záchraně medvídka ztraceného v bludišti. Foto Martin Jelínek

V pátek vyhrál disciplínu free style na pátém souboji robotů z Lega nazvané Robotiáda, který se konal v brněnském technickém a zábavním parku Vida! Akio svými kousky doslova okouzlil nejen porotce, ale i desítky diváků.

Zatím má jen hlavu, ruce, trup, ale do budoucna možná dostane i nohy. Za svoji existenci vděčí Akio svému konstruktérovi Janu Kratochvílovi, který navštěvuje druhý ročník jedovnické průmyslovky. Stavba robota mu trvala zhruba 200 hodin. Druhým pomyslným rodičem robota je student prvního ročníku Jiří Kalvoda, jemuž trvalo dalších 50 hodin, než inteligentního chlapce naprogramoval. Jejich společné dílko je podle odborníků velmi zdařilé.

„Na poklepání na rameno zareaguje Akio zvednutím palce. Umí zvednout obočí a vyřešit matematickou úlohu tak, že výsledek napíše na papírek. Chceme jej stále zdokonalovat. Možná už bude na další Robotiádě stát na vlastních nohou,“ řekl Zrcadlu Kratochvíl.

Konkurenci měl Akio v robotickém free stylu poměrně náročnou. O hlavní cenu se ucházel například robot v podobě ruky, která umí připravit čaj. Teprve šestiletá holčička dodala na akci roboty předvádějící divákům slavnou pohádku O pejskovi a kočičce. Jiní mladí konstruktéři přinesli do parku Vida! simulátor jízdy v kamionu nebo malou lanovku z Lega.

Na Robotiádu dorazilo přes 600 školáků a studentů ve věku od šesti do 19 let, a to ze stovky českých, slovenských a polských škol. Přestože někteří soutěžící ještě neumí číst a psát, jsou schopni konkurovat o mnohem starším tvůrcům robotů. Těch bylo na akci přes 300.

Ke klasickým disciplínám patřila soutěž Dálkový medvěd. Každý z týmů měl za úkol vyslat svého robota na kolečkách do bludiště tak, aby našel plyšového medvídka, jakýmkoli způsobem jej naložil či sevřel do chapadel, a pak jej odvezl do domečku.

Dále roboti, ať už dálkově řízení nebo předem naprogramovaní, museli zvládat jízdu po klikatící se čáře. Počítaly se samozřejmě nejrychlejší časy. Novou disciplínou byl paralelní sprint, tedy jízda robotů po přímé čáře. Mnohé týmy si na každou z disciplín sestavily jiného robota.

„Především máme radost z toho, jak jsou účastníci klání šikovní. Jejich roboti jsou stále odolnější, výkonnější a lépe naprogramovaní. Dokladem toho je robot z jedovnické průmyslovky. Cílem akce je přivést děti k technice a programování, což se nám daří,“ řekl Zrcadlu za pořadatele akce Ivo Hopp.

Galerie k článku

Na Robotiádě se soutěžilo i v záchraně medvídka ztraceného v bludišti. Foto Martin JelínekRobot Akio z Jedovnic. Jeho konstruktér Jan Kratochvíl potřeboval na jeho stavbu 200 hodin. Foto archivRobot Akio. Foto archiv

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509