Dnes je sobota, 22. září

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Rozhledna ve Velenově musí zeštíhlit, obec hledá, kde ušetřit

13.6.2018 11:23 | Původní vydání | Martin Jelínek

VELENOV - Nesnadné hledání způsobu jak ušetřit, čeká vedení obce Velenov v souvislosti s jeho dlouho připravovaným projektem výstavby nejvyšší rozhledny v Česku. Ukázalo se totiž, že firmy jsou schopny věž postavit, ale za mnohem vyšší částku, než původně Velenovští odhadovali. Jedno je ale jisté. Obec rozhodně nechce ztratit svůj celorepublikový primát.

Rozhledna ve Velenově musí zeštíhlit, obec hledá, kde ušetřit
Budoucí rozhledna ve Velenově. Vizualizace OÚ Velenov

Bude trvat na tom, aby byla věž podle plánů 65 metrů vysoká. Na výšce se šetřit nebude, řekl Zrcadlu starosta Jan Havelka (nez.)

Původně chtěl Velenov do projektu investovat 15 milionů korun. „Pak nám bylo řečeno 16 milionů, což bychom snad nějak zvládli. Jenže on byl ještě tento odhad upřesněn na 20 milionů korun s ujištěním, že cena se jistě ve výběrovém řízení sníží na sumu přibližně 18 milionů korun. To bychom stále ještě nějak zajistili. Snad by pomohl kraj,“ uvedl starosta.

Když ale obec vyhlásila výběrové řízení na dodavatele stavby, nastal šok. Přihlásily se jí dvě firmy. První by byla schopna rozhlednu postavit za 24,5 a druhá za 25,5 milionů korun. Obě částky jsou zcela nad možnosti obce. Má jen 230 obyvatel a něco takového si nemůže dovolit.

Přesto se ale Velenovští svého záměru nevzdávají. V nejbližších týdnech projednají s architekty to, jak by se na záměru dalo ušetřit. Podle Havelky lze uspořit například 3,5 milionu korun za předpokládanou velkorysou úpravu okolí rozhledny. Budova v jejím přízemí měla být obložena přírodním kamenem, který je drahý. Stačit by místo toho mělo dřevo.

„Jsou to věci, k nimž se jednou můžeme vrátit a dodělat je, či lehce pozměnit, až si například rozhledna na sebe vydělá. Nyní musíme přikročit k úsporám tak, abychom se už konečně dostali k zahájení stavebních prací. Pokusíme se přesvědčit také Jihomoravský kraj, aby nám s projektem finančně pomohl. Nejednou jeho vedení prohlašovalo, že má zájem na tom podpořit rozvoj nejsevernější části kraje,“ zdůraznil starosta.

Z věže Velenky, jak by se rozhledna mohla jednou jmenovat,  bude možné vidět na jihu Vídeň a na severu nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd. V jejím přízemí se počítá se stavbou restaurace s kapacitou 50 návštěvníků.

V objektu má být i kongresové centrum. Na rozhledně budou čtyři vyhlídkové plošiny, a to v osmi, jednadvaceti, devětatřiceti a v šedesáti metrech.

Velenov před lety prodal obecní podíl v lesích ve svém katastru. Vydělala tím 14,5 milionu korun, které se rozhodl investovat do svého rozvoje. Právě proto vznikl projekt výstavby nejvyšší rozhledny Česka.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509