Dnes je čtvrtek, 15. listopad

Krátké zprávy

KRASOVÁ: Zásobil se cigaretami

2.10.2018 23:44

Cigaretami se asi potřeboval řádně zásobit zatím neznámý pachatel. Ten se v noci v Krasové násilím dostal do tamní prodejny se smíšeným zbožím. Po poničení vstupních dveří sebral cigarety různých značek za asi padesát tisíc korun. Stejným způsobem se dostal možná stejný pachatel do prodejny v Deštné. Tam sebral rovněž cigarety a tabákové výrobky za asi čtyřicet tisíc korun. V obou prodejnách způsobil zloděj celkovou škodu za skoro sto tisíc korun. (hrr)

KŘTINY: Zámek kolo neochránil

2.10.2018 23:44

Zámek na nosiči upevněném na střeše osobního automobilu značky Toyota neochránil na parkovišti před penzionem ve Křtinách horské kolo třicetileté majitelky. Ta odstavila večer před ubytovacím zařízením auto i s kolem na střeše. Když se ráno k autu vrátila, kolo v hodnotě nejméně deset tisíc korun bylo pryč. Zloděj ho odcizil po poškození zámku nosiče. (hrr)

DLOUHÁ LHOTA: Kradl v obecním lese

2.10.2018 23:43

Do obecního lesa v Dlouhé Lhotě v letních měsících jezdil jako do svého zatím neznámý pachatel. Ten v průběhu několika měsíců na dvou místech postupně pokácel třicítku vzrostlých stromů. Odcizením asi třiceti kubíků dřeva tak způsobil obci škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Rozhledna ve Velenově musí zeštíhlit, obec hledá, kde ušetřit

13.6.2018 11:23 | Původní vydání | Martin Jelínek

VELENOV - Nesnadné hledání způsobu jak ušetřit, čeká vedení obce Velenov v souvislosti s jeho dlouho připravovaným projektem výstavby nejvyšší rozhledny v Česku. Ukázalo se totiž, že firmy jsou schopny věž postavit, ale za mnohem vyšší částku, než původně Velenovští odhadovali. Jedno je ale jisté. Obec rozhodně nechce ztratit svůj celorepublikový primát.

Rozhledna ve Velenově musí zeštíhlit, obec hledá, kde ušetřit
Budoucí rozhledna ve Velenově. Vizualizace OÚ Velenov

Bude trvat na tom, aby byla věž podle plánů 65 metrů vysoká. Na výšce se šetřit nebude, řekl Zrcadlu starosta Jan Havelka (nez.)

Původně chtěl Velenov do projektu investovat 15 milionů korun. „Pak nám bylo řečeno 16 milionů, což bychom snad nějak zvládli. Jenže on byl ještě tento odhad upřesněn na 20 milionů korun s ujištěním, že cena se jistě ve výběrovém řízení sníží na sumu přibližně 18 milionů korun. To bychom stále ještě nějak zajistili. Snad by pomohl kraj,“ uvedl starosta.

Když ale obec vyhlásila výběrové řízení na dodavatele stavby, nastal šok. Přihlásily se jí dvě firmy. První by byla schopna rozhlednu postavit za 24,5 a druhá za 25,5 milionů korun. Obě částky jsou zcela nad možnosti obce. Má jen 230 obyvatel a něco takového si nemůže dovolit.

Přesto se ale Velenovští svého záměru nevzdávají. V nejbližších týdnech projednají s architekty to, jak by se na záměru dalo ušetřit. Podle Havelky lze uspořit například 3,5 milionu korun za předpokládanou velkorysou úpravu okolí rozhledny. Budova v jejím přízemí měla být obložena přírodním kamenem, který je drahý. Stačit by místo toho mělo dřevo.

„Jsou to věci, k nimž se jednou můžeme vrátit a dodělat je, či lehce pozměnit, až si například rozhledna na sebe vydělá. Nyní musíme přikročit k úsporám tak, abychom se už konečně dostali k zahájení stavebních prací. Pokusíme se přesvědčit také Jihomoravský kraj, aby nám s projektem finančně pomohl. Nejednou jeho vedení prohlašovalo, že má zájem na tom podpořit rozvoj nejsevernější části kraje,“ zdůraznil starosta.

Z věže Velenky, jak by se rozhledna mohla jednou jmenovat,  bude možné vidět na jihu Vídeň a na severu nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd. V jejím přízemí se počítá se stavbou restaurace s kapacitou 50 návštěvníků.

V objektu má být i kongresové centrum. Na rozhledně budou čtyři vyhlídkové plošiny, a to v osmi, jednadvaceti, devětatřiceti a v šedesáti metrech.

Velenov před lety prodal obecní podíl v lesích ve svém katastru. Vydělala tím 14,5 milionu korun, které se rozhodl investovat do svého rozvoje. Právě proto vznikl projekt výstavby nejvyšší rozhledny Česka.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509