Dnes je čtvrtek, 19. červenec

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Náměstí Republiky v 8 hod.: Farmářské trhy.
Blansko – Galerie města Blanska v 10 až 17 hod.: Letní výtvarná dílna.
Boskovice – Nádraží od 8 do 18 hod.: Legiovlak.
Boskovice – Kino Panorama v 16 hod.: T. G. Masaryk a železnice, zahájení výstavy, potrvá do 31. července.
Letovice – Klášter Milosrdných bratří ve 14 hod.: Prohlídka historické lékárny.
Letovice – Kostel sv. Prokopa ve 14 až 16 hod.: Prohlídky farního kostela.


kina
Blansko ve 20 hod. Mamma Mia! Here We Go Again.
Boskovice v 19.30 hod. Filmový klub: Studená válka.
Boskovice – letní ve 21.30 hod. Mamma Mia! Here We Go Again.
Lysice – letní ve 21 hod. Ferdinand.

všechny

Sledujte nás!Skladatelka vrací lidové písně z Blanenska na místa, kde vznikly

15.8.2014 17:23 | Původní vydání | Michal Záboj

Blansko – V Blansku vzniká projekt, který je srovnatelný s úsilím sběratelů lidových písní. Skladatelka a hudebnice Lucie Vítková se vydala opačným směrem na místa vzniku popěvků a zaznamenává jejich otisk v současnosti. S jejími výsledky se bude moci seznámit i veřejnost.

Skladatelka vrací lidové písně z Blanenska na místa, kde vznikly
Foto Petra Kateřina Bučková

Projekt se jmenuje Blansko a okolí ve folklórních písních a kromě Lucie Vítkové se na něm podílejí ještě zpěvačka Kateřina Reichová, filmařka a fotografka Petra Kateřina Bučková a zvukařka Rebeka Uličná. Čtveřice letos na jaře postupně objela několik obcí a míst na Blanensku, ke kterým se vážou konkrétní písně. Tam je pak zazpívaly a vše zdokumentovaly.

„Projekt na pomezí site-specific art má za cíl písně vyjmout ze sterilního prostředí koncertních sálů a dosadit je zpět do míst jejich vzniku. Interpretace písně na takovémto místě nejen že rozvíjí její sdělení, ale zároveň přináší akusticky svébytný zážitek,“ vysvětlila Lucie Vítková s tím, že projekt vznikl z podnětu skotského umělce a interpreta Jamese Wynesse.

Na místa svého vzniku Lucie a její spolupracovnice vrátily šestnáct různých písní. Při výběru autorka čerpala ze sborníků Moravský kras zpívá od Josefa Skotáka z roku 1965 a ze sbírky folklórních písní Věry Škápíkové.

„V každém místě jsme se zastavily v průměru na dvě hodiny a místo zvukově prozkoumaly. Potom jsme přednesly konkrétní píseň v několika provedeních a zaznamenaly ji. Někdy jsme oslovily i místní obyvatele, abychom místo našly nebo abychom se zeptaly, jestli to, co se v písni zpívá je ještě aktuální. Například jestli dívky z Klepačova stále odmítají chlapce z Blanska - píseň Děvčata z Klepačova, nebo zda stále panuje rivalita mezi občany Lhoty Rapotiny a Újezdu u Boskovic - píseň Lhota Rapotina,“ popsala Lucie Vítková.

Autorka a její tým naplánovaly dohromady tři trasy. Kromě zmíněného Klepačova a Lhoty Rapotiny ještě třeba do Blanska, k propasti Macocha, do Rudice, do Křtin nebo do Boskovic, Letovic a Rájce-Jestřebí. Tam všude by i tento projekt měl pomoci vytvářet vztah obyvatel s krajinou, prostředím a příběhy. Podobně jako to zažívaly i samotné aktérky.

„I když jsme si myslely, že svůj domov důvěrně známe, během projektu jsme si znova uvědomovaly, kde vlastně žijeme a jak jsou od sebe jednotlivé vesnice a jejich okolí rozdílné, zřetelná je třeba různost počasí, ráz krajiny, rozdílnost fauny i flóry a akustika míst,“ podotkla Lucie Vítková, která se podle statistik Ochranného svazu autorského loni stala nejhranější mladou skladatelkou vážné hudby v českém éteru. Více zde.

S výsledky projektu Blansko a okolí ve folklórních písních se budou moci poprvé seznámit návštěvníci divadelního festivalu Kolotoč v Blansku ve středu 8. října. „Chtěly bychom pozvat i lidi, se kterými jsme se na cestách potkaly,“ zdůraznila Lucie. Po stopách písní se podle ní mohou vydat zájemci i přímo do terénu. Koncertní výlety na místa vzniku se uskuteční díky podpoře Nadace život umělce.

Více o projektu Blansko a okolí ve folklórních písních zde.

Galerie k článku

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509