Dnes je pondělí, 26. únor

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

ADAMOV - Zloděj navštívil firmu

23.1.2018 9:48

Policisté vyšetřují případ vloupání do sídla jedné z firem v Adamově. Zloděj se do objektu dostal nejprve přes volně přístupné požární schodiště. Ve druhém patře budovy poničil vstupní dveře od kanceláře. „Z ní se pak stejným násilným způsobem dostal do dalších místností. Všechny kanceláře prohledal a odcizil počítač, tablet a další věci. Hodily se mu i dvě alkoholu. Škoda je více než deset tisíc korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (jad)

SKALICE - Z domu vzal i tři cigarety

23.1.2018 9:44

Do jednoho z rodinných domků ve Skalici nad Svitavou se vloupal dosud neznámý zloděj. Pachatel se do příbytku čtyřiasedmdesátileté majitelky dostal přes pootevřené okno v přízemí. „Dům prohledal a odcizil šperkovnici s rodinnými šperky a hodinkami. Hodila se mu plechová krabička se třemi cigaretami,“ upřesnil policejní mluvčí Bohumil Malášek s tím, že škoda je asi deset tisíc korun. (jad)

OKROUHLÁ - Potřeboval plynové láhve

20.12.2017 4:26

V chladných zimních dnech asi nutně potřeboval zatopit ve svém příbytku zatím neznámý pachatel. V obci Okrouhlá se násilím dostal do příručního skladu tamní prodejny se smíšeným zbožím. „Ze skladu pak snadno odnesl dvě desetikilové láhve s propan butanem. Obchodníkovi tak způsobil škodu za asi tři tisíce korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Muzeum Blanenska v 15 hod.: Otevření nové stálé expozice Cesta do pravěku Blanenska.
Blansko – Dělnický dům v 19 hod.: Screamers – 112, travesti show.


kina
Blansko v 17.30 hod. Představení pro seniory: Zoufalé ženy dělají zoufalé věci.
Blansko ve 20 hod. Akta Pentagon: Skrytá válka.
Boskovice v 19.30 hod. Zoufalé ženy dělají zoufalé věci.

všechny

Sledujte nás!INZERCE

reklama

Skladatelka vrací lidové písně z Blanenska na místa, kde vznikly

15.8.2014 17:23 | Původní vydání | Michal Záboj

Blansko – V Blansku vzniká projekt, který je srovnatelný s úsilím sběratelů lidových písní. Skladatelka a hudebnice Lucie Vítková se vydala opačným směrem na místa vzniku popěvků a zaznamenává jejich otisk v současnosti. S jejími výsledky se bude moci seznámit i veřejnost.

Skladatelka vrací lidové písně z Blanenska na místa, kde vznikly
Foto Petra Kateřina Bučková

Projekt se jmenuje Blansko a okolí ve folklórních písních a kromě Lucie Vítkové se na něm podílejí ještě zpěvačka Kateřina Reichová, filmařka a fotografka Petra Kateřina Bučková a zvukařka Rebeka Uličná. Čtveřice letos na jaře postupně objela několik obcí a míst na Blanensku, ke kterým se vážou konkrétní písně. Tam je pak zazpívaly a vše zdokumentovaly.

„Projekt na pomezí site-specific art má za cíl písně vyjmout ze sterilního prostředí koncertních sálů a dosadit je zpět do míst jejich vzniku. Interpretace písně na takovémto místě nejen že rozvíjí její sdělení, ale zároveň přináší akusticky svébytný zážitek,“ vysvětlila Lucie Vítková s tím, že projekt vznikl z podnětu skotského umělce a interpreta Jamese Wynesse.

Na místa svého vzniku Lucie a její spolupracovnice vrátily šestnáct různých písní. Při výběru autorka čerpala ze sborníků Moravský kras zpívá od Josefa Skotáka z roku 1965 a ze sbírky folklórních písní Věry Škápíkové.

„V každém místě jsme se zastavily v průměru na dvě hodiny a místo zvukově prozkoumaly. Potom jsme přednesly konkrétní píseň v několika provedeních a zaznamenaly ji. Někdy jsme oslovily i místní obyvatele, abychom místo našly nebo abychom se zeptaly, jestli to, co se v písni zpívá je ještě aktuální. Například jestli dívky z Klepačova stále odmítají chlapce z Blanska - píseň Děvčata z Klepačova, nebo zda stále panuje rivalita mezi občany Lhoty Rapotiny a Újezdu u Boskovic - píseň Lhota Rapotina,“ popsala Lucie Vítková.

Autorka a její tým naplánovaly dohromady tři trasy. Kromě zmíněného Klepačova a Lhoty Rapotiny ještě třeba do Blanska, k propasti Macocha, do Rudice, do Křtin nebo do Boskovic, Letovic a Rájce-Jestřebí. Tam všude by i tento projekt měl pomoci vytvářet vztah obyvatel s krajinou, prostředím a příběhy. Podobně jako to zažívaly i samotné aktérky.

„I když jsme si myslely, že svůj domov důvěrně známe, během projektu jsme si znova uvědomovaly, kde vlastně žijeme a jak jsou od sebe jednotlivé vesnice a jejich okolí rozdílné, zřetelná je třeba různost počasí, ráz krajiny, rozdílnost fauny i flóry a akustika míst,“ podotkla Lucie Vítková, která se podle statistik Ochranného svazu autorského loni stala nejhranější mladou skladatelkou vážné hudby v českém éteru. Více zde.

S výsledky projektu Blansko a okolí ve folklórních písních se budou moci poprvé seznámit návštěvníci divadelního festivalu Kolotoč v Blansku ve středu 8. října. „Chtěly bychom pozvat i lidi, se kterými jsme se na cestách potkaly,“ zdůraznila Lucie. Po stopách písní se podle ní mohou vydat zájemci i přímo do terénu. Koncertní výlety na místa vzniku se uskuteční díky podpoře Nadace život umělce.

Více o projektu Blansko a okolí ve folklórních písních zde.

Galerie k článku

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509