Dnes je úterý, 23. říjen

Krátké zprávy

KRASOVÁ: Zásobil se cigaretami

2.10.2018 23:44

Cigaretami se asi potřeboval řádně zásobit zatím neznámý pachatel. Ten se v noci v Krasové násilím dostal do tamní prodejny se smíšeným zbožím. Po poničení vstupních dveří sebral cigarety různých značek za asi padesát tisíc korun. Stejným způsobem se dostal možná stejný pachatel do prodejny v Deštné. Tam sebral rovněž cigarety a tabákové výrobky za asi čtyřicet tisíc korun. V obou prodejnách způsobil zloděj celkovou škodu za skoro sto tisíc korun. (hrr)

KŘTINY: Zámek kolo neochránil

2.10.2018 23:44

Zámek na nosiči upevněném na střeše osobního automobilu značky Toyota neochránil na parkovišti před penzionem ve Křtinách horské kolo třicetileté majitelky. Ta odstavila večer před ubytovacím zařízením auto i s kolem na střeše. Když se ráno k autu vrátila, kolo v hodnotě nejméně deset tisíc korun bylo pryč. Zloděj ho odcizil po poškození zámku nosiče. (hrr)

DLOUHÁ LHOTA: Kradl v obecním lese

2.10.2018 23:43

Do obecního lesa v Dlouhé Lhotě v letních měsících jezdil jako do svého zatím neznámý pachatel. Ten v průběhu několika měsíců na dvou místech postupně pokácel třicítku vzrostlých stromů. Odcizením asi třiceti kubíků dřeva tak způsobil obci škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Škola naruby ve Sloupě: Deváťáci učili, učitelé v hodině zlobili

5.4.2016 16:12 | Původní vydání | Marie Hasoňová

SLOUP - Škola hrou? Ve Sloupě rozhodně ano, alespoň občas. A že bylo prvního dubna na základní škole skutečně veselo, bylo poznat již na chodbách. Ze všech tříd se nesl čilý ruch. Učitelé a žáci si vyměnili role. Škola naruby je ve Sloupě již tradiční akcí pořádanou vždy kolem Dne učitelů. 

Škola naruby ve Sloupě: Deváťáci učili, učitelé v hodině zlobili
Škola naruby ve Sloupě. Foto Marie Hasoňová

Žáci a žákyně devátých ročníků stojí za katedrou a učitelé naopak sedí v lavicích mezi dětmi. Děti mají dokonce povoleno svým novým spolužákům tykat. Z učitelů se stávají vskutku zlobiví žáci, kteří neustále vyrušují, žalují, provokují, zapomínají pomůcky, opisují z taháků i od spolužáků, posílají psaníčka. 

„Paní učitelko, já jsem si dneska zapomněla pastelky. Ráno jsem zaspala, a jak jsem si česala mašli, tak jsem si nestihla pastelky nachystat,“ hlásí se žákyně druhé třídy Evička. „Ale Šimonek mi půjčil. A cože máme dělat? Jak jsem sháněla ty pastelky, neslyšela jsem, co říkáte.“

Do dveří vstupuje žákyně Petruška: „Ta nová žákyně má jít okamžitě, ale okamžitě do ředitelny. Něco provedla,“ žaluje důležitě Petra. „To se ani nedivím,“ odvětí slečna učitelka, jistě již unavená z věčného Eviččina vyrušování. Ta se se s žáky loučí: „Kdyby mě odvezli do pasťáku, tak se tady mějte hezky.“ A Petruška i Evička spěchají do další třídy zahrát podobnou scénku i ostatním dětem.

Pedagogové se na tuto akci také vždy řádně vymódí. Pestrobarevné šaty, aktovky na zádech, speciální účesy, kšiltovky na hlavách, žvýkačky v puse. „Zlobení je snad náročnější než učení,“ tvrdí o první přestávce zadýchaně Eva Turčanová, toho času zlobivá Evička z druhé třídy. A poté se obrací na spolužáky: „Cože, my jsme měli umět násobilku čtyř? Já jsem se učila násobilku tří! Tak to se musím schovat. Kdyby se paní učitelka ptala, kde jsem, tak jsem si musela odskočit,“ volá na děti.

Samotná výuka se však ani v tento rozhodně nešidí; deváťáci pojali svou roli zodpovědně. Přichystali pro děti různé úkoly, doplňovačky a cvičení, vyučující jim jen poradili, kterou látku si mohou k prezentaci připravit. „Chystala jsem se přibližně týden,“ říká Žaneta Slaná s tím, že je ráda, že učí mladší děti. „Na druhém stupni je to asi horší,“ dodává. Deváťáci berou tento úkol jako přípravu na studium na střední škole, kde budou muset pracovat samostatně.

„Naši absolventi, kteří nás občas navštíví, na Školu naruby vždy rádi vzpomínají. Akce je tedy nejen o tom, vyzkoušet si na vlastní kůži, jak se ten druhý cítí, ale i o budování vztahu žáků ke škole a naopak,“ podotýká ředitel školy Pavel Dočekal. 

Galerie k článku

Škola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie Hasoňová
Škola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie Hasoňová
Škola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie Hasoňová

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509