Dnes je úterý, 22. květen

Krátké zprávy

BLANSKO - Den otevřených dveří se ruší

25.4.2018 11:15

Den otevřených dveří, který měli ve středu 25. dubna pořádat blanenští policisté se přesouvá na jiný termín. Odehraje se pravděpodobně na podzim. (hrr)

ŠOŠŮVKA - Zazní Čechomor i Fleret

20.4.2018 9:54

V neděli 22. dubna v 15 hodin se v kulturním domě v Šošůvce odehraje tradiční jarní koncert Šošůvské scholy, tentokrát s názvem „Nekdy sa zastavte". Zazní skladby od kapel Fleret (Zafúkané, Na Královej holi, Vojna) a Čechomor (Zálinský, Nedověcnosti, Místečko) i od Vlasty Redla (Smrti, Bože můj) a mnoho dalších. Občerstvení zajištěno. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na obnovu fasády šošůvské kaple. (mha)

REGION - Soutěže jsou odloženy

15.3.2018 10:10

Fotbaloví fanoušci si musí na odvetnou část moravských soutěží počkat o týden déle. Na základě klimatických podmínek, stavu hracích ploch, předpovědi počasí a informací z fotbalových klubů byly zápasy 17. kola divize a krajského přeboru odloženy. Divizní 17. kolo bude sehráno 16. a 17. června, tedy jako poslední kolo soutěže, krajský přebor bude hrát odložená utkání v úterý 1. května. (les)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Škola naruby ve Sloupě: Deváťáci učili, učitelé v hodině zlobili

5.4.2016 16:12 | Původní vydání | Marie Hasoňová

SLOUP - Škola hrou? Ve Sloupě rozhodně ano, alespoň občas. A že bylo prvního dubna na základní škole skutečně veselo, bylo poznat již na chodbách. Ze všech tříd se nesl čilý ruch. Učitelé a žáci si vyměnili role. Škola naruby je ve Sloupě již tradiční akcí pořádanou vždy kolem Dne učitelů. 

Škola naruby ve Sloupě: Deváťáci učili, učitelé v hodině zlobili
Škola naruby ve Sloupě. Foto Marie Hasoňová

Žáci a žákyně devátých ročníků stojí za katedrou a učitelé naopak sedí v lavicích mezi dětmi. Děti mají dokonce povoleno svým novým spolužákům tykat. Z učitelů se stávají vskutku zlobiví žáci, kteří neustále vyrušují, žalují, provokují, zapomínají pomůcky, opisují z taháků i od spolužáků, posílají psaníčka. 

„Paní učitelko, já jsem si dneska zapomněla pastelky. Ráno jsem zaspala, a jak jsem si česala mašli, tak jsem si nestihla pastelky nachystat,“ hlásí se žákyně druhé třídy Evička. „Ale Šimonek mi půjčil. A cože máme dělat? Jak jsem sháněla ty pastelky, neslyšela jsem, co říkáte.“

Do dveří vstupuje žákyně Petruška: „Ta nová žákyně má jít okamžitě, ale okamžitě do ředitelny. Něco provedla,“ žaluje důležitě Petra. „To se ani nedivím,“ odvětí slečna učitelka, jistě již unavená z věčného Eviččina vyrušování. Ta se se s žáky loučí: „Kdyby mě odvezli do pasťáku, tak se tady mějte hezky.“ A Petruška i Evička spěchají do další třídy zahrát podobnou scénku i ostatním dětem.

Pedagogové se na tuto akci také vždy řádně vymódí. Pestrobarevné šaty, aktovky na zádech, speciální účesy, kšiltovky na hlavách, žvýkačky v puse. „Zlobení je snad náročnější než učení,“ tvrdí o první přestávce zadýchaně Eva Turčanová, toho času zlobivá Evička z druhé třídy. A poté se obrací na spolužáky: „Cože, my jsme měli umět násobilku čtyř? Já jsem se učila násobilku tří! Tak to se musím schovat. Kdyby se paní učitelka ptala, kde jsem, tak jsem si musela odskočit,“ volá na děti.

Samotná výuka se však ani v tento rozhodně nešidí; deváťáci pojali svou roli zodpovědně. Přichystali pro děti různé úkoly, doplňovačky a cvičení, vyučující jim jen poradili, kterou látku si mohou k prezentaci připravit. „Chystala jsem se přibližně týden,“ říká Žaneta Slaná s tím, že je ráda, že učí mladší děti. „Na druhém stupni je to asi horší,“ dodává. Deváťáci berou tento úkol jako přípravu na studium na střední škole, kde budou muset pracovat samostatně.

„Naši absolventi, kteří nás občas navštíví, na Školu naruby vždy rádi vzpomínají. Akce je tedy nejen o tom, vyzkoušet si na vlastní kůži, jak se ten druhý cítí, ale i o budování vztahu žáků ke škole a naopak,“ podotýká ředitel školy Pavel Dočekal. 

Galerie k článku

Škola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie Hasoňová
Škola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie Hasoňová
Škola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie HasoňováŠkola naruby ve Sloupě. Foto Marie Hasoňová

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509