Dnes je friday, 19. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Snížení hranice trestní odpovědnosti není řešením

18.5.2016 10:23 | Původní vydání | Zuzana Bebarová Rujbrová

Závažný trestný čin spáchaný nezletilým pachatelem, tedy dítětem mladším patnácti let, opakovaně vyvolává veřejnou diskusi o tom, zda není třeba uvažovat o snížení hranice trestní odpovědnosti. Ta dnes činí patnáct let. Do osmnácti let věku mladistvého pachatele se pak na něj vztahují některá procesní zvýhodnění a také ukládaný trest dosahuje poloviny trestu dospělého pachatele. Zastánci snížení hranice trestní odpovědnosti argumentují vyspělostí dnešní mládeže, brutalitou trestné činnosti a neúčinností jiných výchovných opatření.

Snížení hranice trestní odpovědnosti není řešením
Zuzana Bebarová Rujbrová. Foto www.psp.cz

Je pravdou, že ne o všech nezletilých lze tvrdit, že by si neuvědomovali následky svého jednání, a ne u všech můžeme předpokládat, že se jejich protispolečenské jednání nebude opakovat. Vraždu nebo znásilnění spáchané čtrnáctiletým pachatelem omlouvat nelze.

Veřejnost ovlivněná bulvárními médii chce vidět „oko za oko, zub za zub“. Přitom právě tato senzacechtivá média promlčují o tom, že nezletilý vrah nezůstane nepotrestán. Proto připomínám, že u těchto pachatelů ve věku od dvanácti do patnácti let musí soud obligatorně nařídit ochranou výchovu. Nepleťme si výchovu ochranou s výchovou ústavní. Zatímco druhá je určena pro děti, které z důvodů špatného rodinného prostředí nebo výchovných problémů je třeba umístit v ústavu (dětském domově), ochranná výchova představuje izolaci a omezení srovnatelná s nápravným zařízením. Rozdíl mezi „vězením“ a tímto zařízením spočívá zejména v tom, že zatímco nápravná zařízení pro odsouzené jsou v gesci Ministerstva spravedlnosti , zařízení pro výkon ochranné výchovy spadá pod Ministerstvo školství. Přes přísné podmínky mají narušené děti možnost se vzdělávat. Pokud bychom rezignovali na snahu převychovat dětské pachatele, šlo by o přiznání selhání našich výchovných schopností.

To neznamená, že diskuse o podmínkách, za nichž se tato převýchova děje, není na místě. Nemohu se smířit např. s tím, že chlapec, který ve čtrnácti letech zabil svoji matku, protože mu nedávala kapesné podle jeho představ, pobírá po její smrti sirotčí důchod. Stejně tak pokládám za žádoucí zvýšit oprávnění ředitelů zařízení, v nichž jsou narušení jedinci umístěni, chovance trestat a odnímat jim výhody (např. Kapesné, kontakt s dalšími osobami) a zpružnit reakci soudů na pokusy o útěk. K tomu stačí drobné legislativní změny.

Zuzana Bebarová Rujbrová, poslankyně PSP ČR za KSČM

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509