Dnes je neděle, 23. září

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Současná zima silničářům nepřeje, vyjíždí téměř denně

22.2.2018 12:03 | Původní vydání | Martin Jelínek

BLANSKO - Současná zima je z pohledu silničářů na Blanensku velmi nepříznivá, a co se týče údržby komunikací, je náročnější než ta předešlá. Zrcadlu to řekl vedoucí Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje - oblasti Sever, která sídlí v Blansku,  Miloš Bažant. Nově pod ni od ledna letošního roku spadá také cestmistrovství Tišnov na Brněnsku. Podrobnosti o práci a potížích silničářů z Blanenska, Boskovicka a Tišnovska prozradil v našem rozhovoru.

Současná zima silničářům nepřeje, vyjíždí téměř denně
Zimní údržba. Ilustrační foto SÚS JmK

Jaká je tedy ta současná zima?

Strašně nepříjemná, protože neustále přecházíme přes nulu. Na první pohled to vypadá, že žádné problémy nemáme, protože se nepotýkáme s neustálými přívaly sněhu, na druhé straně právě klesání teplot pod nulu způsobuje, že nám komunikace v noci a nad ránem namrzají. Jinými slovy, vyjíždíme tak jako tak do terénu, a to téměř denně. S žádnými velkými finančními úsporami, jichž bychom dosáhli díky teplé zimě, nemůžeme tentokrát počítat.

Je na tom náš region jinak než jiné kouty jižní Moravy?

Rozdíly jsou značné, pokud například Blanensko srovnáme se Znojemskem či Břeclavskem. U nás se teploty pohybují od mínus dvou stupňů do plus tří stupňů Celsia. U nich jsou téměř neustále nad nulou. Neřeší tak nepříjemné a stále se opakující problémy s namrzáním silnic.

Máte na údržbu kvalitní techniku?

Dostali jsme dva nové podvozky se sypači značky Volvo. Rozšiřovat vozový park sice můžeme, ale už bychom do strojů neměli lidi. Na okres Blansko máme 16 posypových vozů. Od ledna je naší součástí i cestmistrovství Tišnov, kde máme k dispozici dalších osm sypačů.

Které jsou tedy ty nejhorší úseky Blanenska a Boskovicka?

Ve výše položených místech se někdy při silných přeháňkách potýkáme s bílou tmou. Všeobecně je za mrazu a sněžení špatně průjezdná oblast Kojál a okolí, zahrnující například Lipovec nebo Senetářov. Další bolavou patou je oblast Žďárná, Suchý, Kořenec. Vydatné sněhové srážky pravidelně evidujeme i na Olešnicku. To jsem vyjmenoval pouze oblasti, kde máme problémy se sněhem a namrzlými či zledovatělými silnicemi.

Jaké jsou další problémové oblasti?

Jednoznačně to je silnice I/43, tedy hlavní silniční tah Brno-Svitavy. Stačí, aby tam uvízl za sněžení v kopci kamion nebo nějaké osobní auto, a hned je problém. Potíží s tím, že nám jezdí i auta, která jsou ve špatném nebo dokonce žalostném technickém stavu, stále přibývá.

Opatrnost je vždy nutná přímo v Moravském krasu. Tam totiž nemůžeme komunikace kvůli ochraně přírody solit, ale pouze silnice posypáváme štěrkem. Řidiči na to musí myslet!

A vůbec nejhorší silniční úsek na Blanensku?

Jednoznačně Šebrov-Blansko. Tato komunikace prostě nemá v celém kraji obdoby. Jde o silnici ukrytou v hlubokém údolí. Kvůli vlhkosti z řeky a mlze poměrně často namrzá, i když ostatní komunikace jsou v pořádku. Je to velmi zrádný úsek. Navíc jsou na něm mosty, kde to namrzá nejdříve, a na nichž jsou ještě silnice tvořící zatáčky, což je úplně špatně. Vždyť také o tom, nakolik jde o nepříznivý silniční úsek, svědčí četné pomníčky u této komunikace.

Do jakých prací se pustíte hned po zimě?

Co nejdříve položíme asfaltový povrch na nadjezd přes koleje u Rájce, konkrétně ve směru Bořitov a Černá Hora. tam se to před příchodem zimy nestihlo. Zase bude o jeden dopravní problém méně. Řidiči se již jistě nemohou dočkat zprůjezdnění tohoto úseku.

Ve Skalici nad Svitavou musíme dokončit průtah obcí. Zbývají tam práce na výjezdu směrem na Sebranice. Také by to tam už nemělo být příliš náročné.

No a dostali jsme nově Tišnovsko, kde bude pokračovat náročná rekonstrukce silničního tahu Deblín-Tišnov. Je 6,5 kilometru dlouhý a tyto práce přijdou na 240 milionů korun. Vše musí být hotovo do srpna letošního roku. 

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509