Dnes je neděle, 23. září

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Společnost Včelpo změní svého majitele, asi do konce roku

28.11.2017 6:28 | Původní vydání | Martin Jelínek

OBORA - Známá včelařská firma Včelpo, která léta sídlí v Oboře a momentálně zaměstnává dvanáct lidí, změní patrně ještě do konce letošního roku svého majitele. Český svaz včelařů, který ji vlastní, se totiž rozhodl, že tuto známou společnost prodá. Firma byla dlouhá léta hlavním dodavatelem voskových mezistěn, medu a dalších včelařských produktů. Nyní se ale potýká s dluhy, soudními žalobami, a navíc veterináři zakázali prodej jejího medu.

Společnost Včelpo změní svého majitele, asi do konce roku
Známá firma Včelpo z Obory by měla do konce roku změnit majitele. Foto vcelpo.cz

„S přihlédnutím ke všem okolnostem jsme se na vedení svazu rozhodli, že Včelpo prodáme. Měli jsme dvě nabídky a rozhodli jsme se jedné z nich vyhovět,“ řekla Zrcadlu předsedkyně včelařů Jarmila Machová. Novým majitelem Včelpa by se měl stát člen svazu a podnikatel Petr Vydra. Včelpo by měl odkoupit za zhruba deset milionů korun, které je ochoten vyplatit svazu ve splátkách. Podle Machové se zřejmě pokusí zachovat výrobu v Oboře.

Včelpo bylo založeno v roce 1979 a dlouhá léta byl téměř jediným dodavatelem voskových mezistěn do úlů, bez nichž se včelaři neobejdou. Dnes je jich v Česku zhruba 58.000, přičemž drtivá většina z nich patří k členům svazu. V současnosti je firem podobných Včelpu v republice více, takže i kdyby firma ukončila svoji činnost, nehrozí podle Machové, že čeští a moravští včelaři zůstanou na holičkách a budou mít potíže se sháněním mezistěn.

Do výrobního programu Včelpa patří také produkce mateří kašičky, propolisu a především medu. S tím má ale podnik potíže. Veterináři totiž zakázali firmě jeho prodej. Stalo se tak po skandále s českým medem, do něhož byl přimíchán ukrajinský med obsahující antibiotika. Ty se mohou používat na léčbu včelstev, což je ale na území Evropské unie zakázáno.

Když byl v českém medu prokázán ten ukrajinský s antibiotiky, Státní veterinární správa prověřila výrobky Včelpa a zakázala mu jeho výrobky prodávat. Důvodem nebylo podle Machové to, že by jeho med obsahoval antibiotika, ale skutečnost, že společnost nebyla schopna doložit původ produktů, z níž byl její med vyroben. Předsedkyně svazu uvedla, že Včelpo by bylo schopno původ doložit, kdyby policie před časem při vyšetřování aktivit podniku nezabavila firmě dokumenty, které k tomuto prokázání původu Včelpo potřebuje.

Dále veterináři vytkli Včelpu, že v jeho skladu byl i starý med nevhodný k prodeji. „Ten ale bylo možné prodat například k výrobě medoviny nebo na pečení cukrářům,“ uvedla předsedkyně svazu, podle níž se firma z Obory dostala do potíží zcela neoprávněně.

Kromě toho se ale Včelpo potýká s dluhem 22 milionů korun a jsou na něj podány dvě žaloby, každá na pět milionů korun. „Chceme mít záležitost uzavřenou, což se podaří až prodejem firmy. Včelpo má tradici, která jistě nezanikne,“ dodala Machová.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509