Dnes je sobota, 24. únor

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

ADAMOV - Zloděj navštívil firmu

23.1.2018 9:48

Policisté vyšetřují případ vloupání do sídla jedné z firem v Adamově. Zloděj se do objektu dostal nejprve přes volně přístupné požární schodiště. Ve druhém patře budovy poničil vstupní dveře od kanceláře. „Z ní se pak stejným násilným způsobem dostal do dalších místností. Všechny kanceláře prohledal a odcizil počítač, tablet a další věci. Hodily se mu i dvě alkoholu. Škoda je více než deset tisíc korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (jad)

SKALICE - Z domu vzal i tři cigarety

23.1.2018 9:44

Do jednoho z rodinných domků ve Skalici nad Svitavou se vloupal dosud neznámý zloděj. Pachatel se do příbytku čtyřiasedmdesátileté majitelky dostal přes pootevřené okno v přízemí. „Dům prohledal a odcizil šperkovnici s rodinnými šperky a hodinkami. Hodila se mu plechová krabička se třemi cigaretami,“ upřesnil policejní mluvčí Bohumil Malášek s tím, že škoda je asi deset tisíc korun. (jad)

OKROUHLÁ - Potřeboval plynové láhve

20.12.2017 4:26

V chladných zimních dnech asi nutně potřeboval zatopit ve svém příbytku zatím neznámý pachatel. V obci Okrouhlá se násilím dostal do příručního skladu tamní prodejny se smíšeným zbožím. „Ze skladu pak snadno odnesl dvě desetikilové láhve s propan butanem. Obchodníkovi tak způsobil škodu za asi tři tisíce korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Kostel sv. Martina v 10 hod.: Den průvodců.
Blansko – Tělocvična ZŠ Salmova v 10 hod.: Nerf wars.
Blansko – Knihovna v 10.30 hod.: Dětské knižní promítání – Obejmi mě, prosím.
Blansko – Knihovna v 15 hod.: Promítej i Ty! – Ohrožená semínka.
Blansko – Klub Ulita v 19 hod.: FILM JARO (Kevade, Estonsko 1969).
Borotín – Kulturní dům ve 20 hod.: Hasičský ples.
Boskovice – Hotel Moravia v 18 hod.: Degustace vín – vinařství Vinselekt Michlovský.
Boskovice – Sokolovna ve 20 hod.: Hasičský Mazurácký ples 2018.
Klepačov – Dělnický dům ve 20 hod.: Ples Sboru dobrovolných hasičů Klepačov.
Kunštát – Kulturní dům ve 20 hod.: Koncert skupiny Abraxas.
Moravský kras – Dům přírody Moravského krasu v 16 hod.: Detektivem v přírodě.
Olešnice – Kulturní dům ve 20 hod.: Ples FC Olešnice.
Velké Opatovice – Sokolovna ve 20 hod.: Ples sportovců.
Vranová – Kulturní dům v 15 hod.: Dětský karneval.


kina
Blansko v 17.30 hod. Pračlověk.
Blansko ve 20 hod. Věčně tvá nevěrná.
Boskovice ve 14 a 17 hod. Pračlověk.
Boskovice v 19.30 hod. Akta Pentagon: Skrytá válka.

všechny

Sledujte nás!INZERCE

reklama

Společnost Včelpo změní svého majitele, asi do konce roku

28.11.2017 6:28 | Původní vydání | Martin Jelínek

OBORA - Známá včelařská firma Včelpo, která léta sídlí v Oboře a momentálně zaměstnává dvanáct lidí, změní patrně ještě do konce letošního roku svého majitele. Český svaz včelařů, který ji vlastní, se totiž rozhodl, že tuto známou společnost prodá. Firma byla dlouhá léta hlavním dodavatelem voskových mezistěn, medu a dalších včelařských produktů. Nyní se ale potýká s dluhy, soudními žalobami, a navíc veterináři zakázali prodej jejího medu.

Společnost Včelpo změní svého majitele, asi do konce roku
Známá firma Včelpo z Obory by měla do konce roku změnit majitele. Foto vcelpo.cz

„S přihlédnutím ke všem okolnostem jsme se na vedení svazu rozhodli, že Včelpo prodáme. Měli jsme dvě nabídky a rozhodli jsme se jedné z nich vyhovět,“ řekla Zrcadlu předsedkyně včelařů Jarmila Machová. Novým majitelem Včelpa by se měl stát člen svazu a podnikatel Petr Vydra. Včelpo by měl odkoupit za zhruba deset milionů korun, které je ochoten vyplatit svazu ve splátkách. Podle Machové se zřejmě pokusí zachovat výrobu v Oboře.

Včelpo bylo založeno v roce 1979 a dlouhá léta byl téměř jediným dodavatelem voskových mezistěn do úlů, bez nichž se včelaři neobejdou. Dnes je jich v Česku zhruba 58.000, přičemž drtivá většina z nich patří k členům svazu. V současnosti je firem podobných Včelpu v republice více, takže i kdyby firma ukončila svoji činnost, nehrozí podle Machové, že čeští a moravští včelaři zůstanou na holičkách a budou mít potíže se sháněním mezistěn.

Do výrobního programu Včelpa patří také produkce mateří kašičky, propolisu a především medu. S tím má ale podnik potíže. Veterináři totiž zakázali firmě jeho prodej. Stalo se tak po skandále s českým medem, do něhož byl přimíchán ukrajinský med obsahující antibiotika. Ty se mohou používat na léčbu včelstev, což je ale na území Evropské unie zakázáno.

Když byl v českém medu prokázán ten ukrajinský s antibiotiky, Státní veterinární správa prověřila výrobky Včelpa a zakázala mu jeho výrobky prodávat. Důvodem nebylo podle Machové to, že by jeho med obsahoval antibiotika, ale skutečnost, že společnost nebyla schopna doložit původ produktů, z níž byl její med vyroben. Předsedkyně svazu uvedla, že Včelpo by bylo schopno původ doložit, kdyby policie před časem při vyšetřování aktivit podniku nezabavila firmě dokumenty, které k tomuto prokázání původu Včelpo potřebuje.

Dále veterináři vytkli Včelpu, že v jeho skladu byl i starý med nevhodný k prodeji. „Ten ale bylo možné prodat například k výrobě medoviny nebo na pečení cukrářům,“ uvedla předsedkyně svazu, podle níž se firma z Obory dostala do potíží zcela neoprávněně.

Kromě toho se ale Včelpo potýká s dluhem 22 milionů korun a jsou na něj podány dvě žaloby, každá na pět milionů korun. „Chceme mít záležitost uzavřenou, což se podaří až prodejem firmy. Včelpo má tradici, která jistě nezanikne,“ dodala Machová.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509