Dnes je čtvrtek, 14. prosinec

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

BLANSKO - Opilý cyklista havaroval

23.11.2017 17:28

Řádně opilý vyrazil v Blansku jednačtyřicetiletý muž z restaurace domů. Výsledkem bylo, že v Havlíčkově ulici havaroval. „Přivolaní policisté měli o příčině nehody okamžitě jasno. Potlučený podnapilý muž, kterého museli záchranáři převézt do nemocnice, nadýchal 2,75 promile,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. Opilec musí nyní počítat s trestem za řízení pod vlivem alkoholu. Správní orgán za tento přestupek uděluje pokutu od pětadvaceti tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Kdo je vidět, vyhrává

22.11.2017 11:38

Ve čtvrtek 23. listopadu pořádají blanenští policisté již tradiční akci s názvem Kdo je vidět, vyhrává. Dospělí i jejich děti mají příležitost přesvědčit se o tom, že i nenápadný reflexní prvek na oblečení může chodci či cyklistovi zejména nyní ve dnech se sníženou viditelností zachránit život. Pro příchozí bude od 16 hodin připravena prohlídka techniky, výstroje a výzbroje, kterou využívá Policie České republiky. Děti se mohou těšit na řadu soutěží ze znalostí v dopravě. K dalším tématům bude patřit správná výbava cyklisty a kola, řešení dopravních situací a značení, simulace ovlivnění alkoholem prostřednictvím speciálních brýlí. Na závěr dostane každé dítě dárek v podobě reflexního předmětu a nasvítíme je policejními vozidly. Rodiče i děti tak přímo na místě uvidí rozdíl mezi viditelností chodce s reflexním prvkem a bez něho. (hrr)

BOSKOVICE - Schované klíče našel zloděj

22.11.2017 11:38

Opravdu zaručenou skrýš pro klíče od bytu vymyslela v Boskovicích jeho sedmatřicetiletá majitelka. V hrníčku na parapetu okna rozhodně nebyly v bezpečí. Pozornému a pohotovému zloději stačilo, aby do nenápadně odloženého hrníčku nakoukl a klíče vyzkoušel v zámku nejbližšího bytu. „Pohodlně se dostal do příbytku a v dětském pokoji odcizil dva tablety a mobilní telefon. S nejméně desetitisícovou škodou se majitelka asi vyrovná snadněji než její děti,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

všechny

INZERCE

reklama

Dnešní akce

akce
Blansko – Nemocnice od 8 do 15 hod.: Vánoční výstava.
Blansko – Knihovna v 16 hod.: Bilderbuchkino v blanenské knihovně!, zábavné odpoledne.
Blansko – Klub Ulita v 18 hod.: Koncert Máta Brno aneb Čaj o šesté.
Boskovice – Masarykovo náměstí v 9 hod.: Farmářské trhy.


kina
Blansko ve 20 hod. Star Wars: Poslední z Jediů. (s titulky)
Boskovice v 16 hod. Star Wars: Poslední z Jediů.
Boskovice v 0.05 a 19.30 hod. Star Wars: Poslední z Jediů. (s titulky)

všechny

Sledujte nás!Společnost Včelpo změní svého majitele, asi do konce roku

28.11.2017 6:28 | Původní vydání | Martin Jelínek

OBORA - Známá včelařská firma Včelpo, která léta sídlí v Oboře a momentálně zaměstnává dvanáct lidí, změní patrně ještě do konce letošního roku svého majitele. Český svaz včelařů, který ji vlastní, se totiž rozhodl, že tuto známou společnost prodá. Firma byla dlouhá léta hlavním dodavatelem voskových mezistěn, medu a dalších včelařských produktů. Nyní se ale potýká s dluhy, soudními žalobami, a navíc veterináři zakázali prodej jejího medu.

Společnost Včelpo změní svého majitele, asi do konce roku
Známá firma Včelpo z Obory by měla do konce roku změnit majitele. Foto vcelpo.cz

„S přihlédnutím ke všem okolnostem jsme se na vedení svazu rozhodli, že Včelpo prodáme. Měli jsme dvě nabídky a rozhodli jsme se jedné z nich vyhovět,“ řekla Zrcadlu předsedkyně včelařů Jarmila Machová. Novým majitelem Včelpa by se měl stát člen svazu a podnikatel Petr Vydra. Včelpo by měl odkoupit za zhruba deset milionů korun, které je ochoten vyplatit svazu ve splátkách. Podle Machové se zřejmě pokusí zachovat výrobu v Oboře.

Včelpo bylo založeno v roce 1979 a dlouhá léta byl téměř jediným dodavatelem voskových mezistěn do úlů, bez nichž se včelaři neobejdou. Dnes je jich v Česku zhruba 58.000, přičemž drtivá většina z nich patří k členům svazu. V současnosti je firem podobných Včelpu v republice více, takže i kdyby firma ukončila svoji činnost, nehrozí podle Machové, že čeští a moravští včelaři zůstanou na holičkách a budou mít potíže se sháněním mezistěn.

Do výrobního programu Včelpa patří také produkce mateří kašičky, propolisu a především medu. S tím má ale podnik potíže. Veterináři totiž zakázali firmě jeho prodej. Stalo se tak po skandále s českým medem, do něhož byl přimíchán ukrajinský med obsahující antibiotika. Ty se mohou používat na léčbu včelstev, což je ale na území Evropské unie zakázáno.

Když byl v českém medu prokázán ten ukrajinský s antibiotiky, Státní veterinární správa prověřila výrobky Včelpa a zakázala mu jeho výrobky prodávat. Důvodem nebylo podle Machové to, že by jeho med obsahoval antibiotika, ale skutečnost, že společnost nebyla schopna doložit původ produktů, z níž byl její med vyroben. Předsedkyně svazu uvedla, že Včelpo by bylo schopno původ doložit, kdyby policie před časem při vyšetřování aktivit podniku nezabavila firmě dokumenty, které k tomuto prokázání původu Včelpo potřebuje.

Dále veterináři vytkli Včelpu, že v jeho skladu byl i starý med nevhodný k prodeji. „Ten ale bylo možné prodat například k výrobě medoviny nebo na pečení cukrářům,“ uvedla předsedkyně svazu, podle níž se firma z Obory dostala do potíží zcela neoprávněně.

Kromě toho se ale Včelpo potýká s dluhem 22 milionů korun a jsou na něj podány dvě žaloby, každá na pět milionů korun. „Chceme mít záležitost uzavřenou, což se podaří až prodejem firmy. Včelpo má tradici, která jistě nezanikne,“ dodala Machová.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509

reklama