Dnes je wednesday, 24. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Spory o výši nájmu pozemků

17.5.2012 17:06 | Původní vydání 15.5.2012 7:00 | Radim Hruška | Vyšlo v číslo 10 2012

Záměr snížit nájem z městských pozemků, na kterých stojí fotovoltaická elektrárna, vyvolal v Boskovicích rozruch.

Spory o výši nájmu pozemků
Foto Jaroslav Oldřich
Boskovice - Provozovatel solární elektrárny v Boskovicích, společnost Akam-Bosko, a.s., požádal tamní radní o snížení nájmu z pozemků, na kterých jejich zařízení stojí. Rada města poloviční zlevnění schválila. Postup jakým vedení města záměr zveřejnilo se ale nelíbí opozičnímu zastupiteli Milanu Kolínskému (ČSSD).
„Nemohu souhlasit s takto zveřejněným záměrem a žádám o zjednání nápravy, konkrétně o nové zveřejnění s podstatnými údaji a zdůvodněním odchylky od výše obvyklého a nasmlouvaného nájmu, s novou lhůtou pro podání připomínek občanů,“ napsal Kolínský ve svém prohlášení. Jak dále dodává, žádá s ohledem na nemalý dluh společnosti vůči městu a na požadovanou výši snížení nájmu, aby žádost projednal finanční výbor. „Rada města ať následně rozhodne na základě připomínek občanů a stanoviska výboru,“ uvedl.
Stávající nájemní smlouva je uzavřená na pětadvacet let. Ročně má přijít do městské pokladny více než 2,3 milionu korun bez daně. Žádost počítá s polovičním zlevněním. Společnost přitom v současné době dluží městu 1,372 milionu korun.
Jak uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek, nájem po spuštění elektrárny byl stanoven na 65 korun za metr čtverečný a rok. Akam se ale, podle jeho slov, dostal do problémů s tím, že vybudoval elektrárnu, E.ON ji připojil do sítě, ale až do dubna letošního roku jim nic nezaplatil. Tehdy výkupní ceny byly navíc sníženy o více než polovinu. 
„Společnost začínala mít pohledávky, proto s ní město celou dobu jednalo. V dubnu přišli její zástupci s tím, že je šance, aby elektrárna přežila, ale jen při snížení nájmu. Proto jsme se rozhodli, že pokud máme zachránit alespoň nějaký zisk, je nájem nutné snížit. Zároveň je dohodnut splátkový kalendář, podle kterého má Akam své závazky uhradit do konce září letošního roku,“ vysvětlil starosta.

I přes poloviční úsporu hrozí ukončení činnosti

Boskovice - Záměr snížení nájmu z městských pozemků, na kterých stojí fotovoltaická elektrárna společnosti Akam-Bosko a.s., vyvolal v Boskovicích řadu ohlasů. Na důvody žádosti jsme se zeptali předsedy představenstva Akam-Bosko a.s. Adama Adresky.

Elektrárna je postavena z větší části na pozemcích města. Nebylo na počátku, v kontextu s bouřlivou diskusí o výši nájmu, lepší pozemek koupit za cenu obvyklou?
Viděno optikou roku 2012 jednoznačně ano. Pozemky v dané lokalitě se prodávaly a prodávají za čtyři sta korun za metr čtverečný. My si je pronajali na pětadvacet let za pětašedesát korun za metr čtverečný za rok. Musíte si ale uvědomit, že v té době jsme potřebovali dispoziční práva k pozemku co nejrychleji s ohledem na nutnost dostavět elektrárnu v roce 2010. Koupě pozemku by se časově protáhla o několik měsíců. Dále jsme finanční prostředky musely přednostně investovat do technologie elektrárny. Musím ale říci, že zástupci města jednoznačně preferovali nájem, z jejich pohledu je to výhodnější, inkaso za nájem bude činit řádově třicet milionů korun. Po skončení provozu elektrárny navíc pozemky zůstanou i nadále městu pro další využití.

Ale v předchozích dvou letech jste si na výši nájmu nestěžoval? 
To je pravda, v roce 2010 jsme stavěli a předpokládali jsme cenu za vykoupenou elektřinu ve výši 12,40 korun za kWh. Až do března 2012 jsme ale nevěděli jak ERU (Energetický regulační úřad) rozhodne, zda budou platit ceny roku 2010 nebo 2011, což je 5,50 Kč za kWh. Neměli jsem co relevantního městu říci.
Elektrárna byla kolaudována v prosinci roku 2010, obdržela rovněž licenci od Energetického regulačního ústavu a společnost E.ON namontovala šestikvadratický elektroměr a elektrárna dodávala do sítě vyrobenou energii a vystavovala faktury, které ale nikdo neproplácel. E.ON totiž odmítl uzavřít smlouvu o dodávkách vyrobené energie do distribuční soustavy s odkazem na ­neexistenci podpisu technika E.ONu na jednom z protokolů. 
Když se cesta smíru s E.ONem stala neprůchodnou, podali jsme v červenci 2011 podnět na Energetický regulační úřad, aby v našem sporu rozhodl. Ten v březnu 2012 nařídil E.ONu podepsat s námi smlouvu o výkupu, ale za ceny roku 2011 a ne 2010, tedy o šedesát procent nižší. Což znamenalo podstatnou změnu ekonomiky celého projektu.

Tyto tržby jsou příliš nízké?
Při výkupní ceně 5,50 korun za 1 KWh je projekt hluboce ztrátový a pro banky nezajímavý. Rozhodnutí rady, které snižuje nájem na polovinu, nám dává možnost přesvědčit finanční ústav o budoucnosti celého projektu, respektive o tom, že jsme jim schopni alespoň vrátit půjčené peníze. Vložené prostředky naší společnosti musíme odepsat.

Takže i přes snížení nájemného hrozí ukončení činnosti?
Samozřejmě ano, pokud nedojde k dohodě s bankou o refinancování a prokázání, že z reálných tržeb běžného roku jsme schopni platit úroky a splácet jistinu půjčky. I při snížení výše nájmu je to běh na patnáct let. 

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509