Dnes je čtvrtek, 24. květen

Krátké zprávy

BLANSKO - Den otevřených dveří se ruší

25.4.2018 11:15

Den otevřených dveří, který měli ve středu 25. dubna pořádat blanenští policisté se přesouvá na jiný termín. Odehraje se pravděpodobně na podzim. (hrr)

ŠOŠŮVKA - Zazní Čechomor i Fleret

20.4.2018 9:54

V neděli 22. dubna v 15 hodin se v kulturním domě v Šošůvce odehraje tradiční jarní koncert Šošůvské scholy, tentokrát s názvem „Nekdy sa zastavte". Zazní skladby od kapel Fleret (Zafúkané, Na Královej holi, Vojna) a Čechomor (Zálinský, Nedověcnosti, Místečko) i od Vlasty Redla (Smrti, Bože můj) a mnoho dalších. Občerstvení zajištěno. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na obnovu fasády šošůvské kaple. (mha)

REGION - Soutěže jsou odloženy

15.3.2018 10:10

Fotbaloví fanoušci si musí na odvetnou část moravských soutěží počkat o týden déle. Na základě klimatických podmínek, stavu hracích ploch, předpovědi počasí a informací z fotbalových klubů byly zápasy 17. kola divize a krajského přeboru odloženy. Divizní 17. kolo bude sehráno 16. a 17. června, tedy jako poslední kolo soutěže, krajský přebor bude hrát odložená utkání v úterý 1. května. (les)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Náměstí Republiky v 9 hod.: Farmářské trhy.
Blansko – Dělnický dům v 9 a 10.30 hod.: Kráska a zvíře, taneční pohádka.
Blansko – Náměstí Republiky v 15 hod.: ZUŠ OPEN – Koncert vítězů.
Blansko – Knihovna v 17 hod.: Politické strany, jejich proměny a aktuální trendy: Vzestup politických podnikatelů.
Blansko – Klub Ulita v 19 hod.: Koncert – Hovaduo, Ivoš Cicvárek a Lada Šimíčková.
Boskovice – Zámek v 19 hod.: Melodie, které milujeme.
Letovice – ZUŠ v 15 hod.: ZUŠ Open.
Velké Opatovice – Kartografické centrum v 9 hod.: ZUŠ Open 2018.


kina
Blansko ve 20 hod. Solo: Star Wars Story. (s titulky)
Boskovice v 17 hod. Solo: Star Wars Story.
Boskovice ve 20 hod. Solo: Star Wars Story. (s titulky)
Doubravice v 18 hod. Věčně tvá nevěrná.

všechny

Sledujte nás!Starosta Blanska Ivo Polák: ČSSD potřebuje nový vítr

10.1.2018 10:12 | Původní vydání | Martin Jelínek

BLANSKO - Podzimní parlamentní volby dopadly pro ČSSD fiaskem. Sociální demokracie se nyní potýká s bouřlivou vnitrostranickou diskuzí o dalším směřováním strany. Největší obavy jsou z toho, aby z někdejšího výsluní české politiky nebyla odsunuta na její okraj. V souvislosti s tím vznikla vnitrostranická iniciativa nazvaná Zachraňme ČSSD.

Starosta Blanska Ivo Polák: ČSSD potřebuje nový vítr
Ivo Polák. Foto archiv I. Poláka

Jejím cílem je prosadit modernizaci celé sociální demokracie. Mezi šestnácti signatáři této názorové platformy je například bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, někdejší senátor a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, starosta Vyškova Karel Goldemund, hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek, a také blanenský starosta Ivo Polák, který je předsedou blanenské oblastní organizace ČSSD.  Zrcadlu k Zachraňme ČSSD poskytl rozhovor.

Proč jste se přidal k iniciativě?

Po parlamentních volbách, které jsme katastrofálně prohráli a z někdejších 22 procent volebního zisku jsme spadli na pouhých sedm procent, mně vadilo to, že vedení sociální demokracie neudělalo žádnou sebereflexi. Jinými slovy vůbec neanalyzovalo příčinu této katastrofické porážky a propadu. Vlastně se jen samo propadlo do mlčení. Myslím, že po prohraných volbách by měly zaznít analýzy, proč se tak stalo. Musí se hledat náprava.

Jak by se mělo postupovat?

Je nutná otevřená diskuze o současném stavu ve straně. Jde o to zjistit, proč vůbec nastal. Musíme hledat řešení. Do diskuze by měla být zapojena celá členská základna. Tento stav nelze řešit na úrovni stranického sekretariátu nebo funkcionářů ČSSD. Jsem přesvědčený o tom, že připravovaný únorový sjezd nebude stačit k tomu, abychom tyto věci vyřešili.

Půjde jen o jednodenní záležitost, na níž nebude až tolik prostoru pro diskuzi. Mimořádný sjezd by měl být jen zahájením celostranické diskuze s tím, že na dalším, který se uskuteční v druhé polovině roku, bychom už měli jednat o konkrétních změnách.

Hovoří se o zavedení přímé volby předsedy ČSSD...

Je to jedna z důležitých změn, která by určitě straně pomohla. Je to ale otázka změny stranických stanov, v nichž přímou volbu předsedy nemáme zakotvenou. Celkově je nutné stanovy zefektivnit. Je nutné shromáždit ještě více podnětů je změnám, nikoli od vedení, ale z okresních a krajských organizací a pak o nich seriózně a podrobně diskutovat.

O čem by se mělo ještě jednat?

Zatímco na únorovém sjezdu bychom měli mluvit o naší případné účasti či neúčasti ve vládě, na dalším sjezdu je třeba rozhodnout o tom, kam má dál ČSSD směřovat. Názorově jsme se v minulosti až příliš rozkročili, což se neosvědčilo. Nesmíme být názorově rozplizlí. Musíme zacílit na naše tradiční voliče a přimět je k návratu k nám coby ke stabilní straně, která má na české politické scéně své dlouhodobé a nezaměnitelné místo.

Jak ale v té současné situaci vytvořit nové vedení?

Variant je více. Mnoho věcí za vlády Bohuslava Sobotky se podařilo, jenže my jsme je u lidí neuměli prodat, a to je zásadní chyba. Někteří členové současného vedení by se v budoucnu mohli uplatnit v novém vedení. Někteří členové někdejšího vedení, kteří byli kdysi odstaveni od funkcí, by se také mohli nově uplatnit ve vedení. Má to ale svá úskalí a mohly by vznikat zbytečné konflikty. Jsem si jistý, že na komunální úrovni, na krajích a radnicích máme dost kvalitních lidí, kteří mají zkušenosti, odvedli nemalý kus práce a mají co nabídnout. ČSSD potřebuje nový vítr do plachet, a ten by jí mohli dát právě tito pro celostátní politiku noví lidé.

Koho chcete za nového předsedu strany?

Neřeknu žádné jméno. Kandidáti se profilují a já si počkám až na sjezd. Rozhodně bych ale uvítal přímou volbu předsedy, aby byli kandidáti nuceni si získávat podporu od zdola, tedy u okresních a krajských organizací. Musí jít o osobnost, která nedovolí, abychom se jako kdysi ODS potáceli při parlamentních volbách někde kolem pětiprocentního volebního zisku a balancovali tak na hranici zvolitelnosti. Naše tradiční místo je někde na dvaceti až pětadvaceti procentech hlasů a na tuto úroveň se po všech změnách, které budou nezbytné, musíme vrátit. Jen tak budeme moci plnohodnotně prosazovat náš program. Je to samozřejmě i o tom, že se musíme naučit lépe prodávat naši práci, tedy lépe naše výsledky prezentovat veřejnosti.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509