Dnes je úterý, 22. květen

Krátké zprávy

BLANSKO - Den otevřených dveří se ruší

25.4.2018 11:15

Den otevřených dveří, který měli ve středu 25. dubna pořádat blanenští policisté se přesouvá na jiný termín. Odehraje se pravděpodobně na podzim. (hrr)

ŠOŠŮVKA - Zazní Čechomor i Fleret

20.4.2018 9:54

V neděli 22. dubna v 15 hodin se v kulturním domě v Šošůvce odehraje tradiční jarní koncert Šošůvské scholy, tentokrát s názvem „Nekdy sa zastavte". Zazní skladby od kapel Fleret (Zafúkané, Na Královej holi, Vojna) a Čechomor (Zálinský, Nedověcnosti, Místečko) i od Vlasty Redla (Smrti, Bože můj) a mnoho dalších. Občerstvení zajištěno. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na obnovu fasády šošůvské kaple. (mha)

REGION - Soutěže jsou odloženy

15.3.2018 10:10

Fotbaloví fanoušci si musí na odvetnou část moravských soutěží počkat o týden déle. Na základě klimatických podmínek, stavu hracích ploch, předpovědi počasí a informací z fotbalových klubů byly zápasy 17. kola divize a krajského přeboru odloženy. Divizní 17. kolo bude sehráno 16. a 17. června, tedy jako poslední kolo soutěže, krajský přebor bude hrát odložená utkání v úterý 1. května. (les)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Stavba magnetické rezonance v Nemocnici Blansko začne na jaře

14.2.2018 3:12 | Původní vydání | Radim Hruška

BLANSKO - V polovině března letošního roku by měla v Nemocnici Blansko začít stavba nové magnetické rezonance. Investice přesahující padesát milionů korun počítá se stavbou nové budovy a pořízením vlastní technologie. Magnetická rezonance bude sloužit pro pacienty z celého blanenského okresu a severní části Jihomoravského kraje.

Stavba magnetické rezonance v Nemocnici Blansko začne na jaře
Nová budova magnetické rezonance. Vizualizace Nemocnice Blansko

„Nyní vrcholí výběrové řízení na stavbu bunkru, ve kterém bude umístěna technologie rezonance. V polovině března bychom měli podepsat smlouvu se stavební firmou, která toto výběrové řízení vyhraje, a začne se stavět. Stále ještě není uzavřená část výběrového řízení na samotnou magnetickou rezonanci. Požádali jsme proto největší zdravotní pojišťovnu (VZP) o posunutí termínu zahájení provozu na 30.9.2018,“ přiblížila současnou situaci ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.

Stavba by měla být rychlá, pozdržet ji může jen výběrové řízení na dodavatele přístroje. To se protahuje v souvislosti s odvoláními, které podávají neúspěšné firmy. „Souvisí to s platnou legislativou, a my to musíme respektovat,“ uvedla ředitelka.

Samotné stavební práce budou probíhat mimo areál nemocnice, a protože se bude stavět takzvaně na zelené louce, vlastní chod nemocnice to nijak neovlivní.

Magnetická rezonance jako nová kapacita v Nemocnici Blansko bude sloužit především pro pacienty s neurologickými onemocněními v souvislosti s iktovým centrem, které je v blanenské nemocnici v provozu. Využijí ji ale i další odbornosti jako onkologie či ortopedie.

Počítá se zhruba s třemi a půl tisíci vyšetřeními ročně. Maximální kapacita zařízení je až pět tisíc vyšetření ročně. Provoz rezonance bude probíhat ve dvou směnách.

V souvislosti s uvedením nového zařízení bude blanenská nemocnice také rozšiřovat tým lékařů a laborantů. V současné chvíli se už dva z lékařů a dvě laborantky vzdělávají v nové vyšetřovací metodě. Vedení nemocnice pak počítá s tím, že se zprovozněním magnetické rezonance bude přijímat další jednoho až dva lékaře a asistenty. Magnetická rezonance nabízí větší možnosti diagnostiky a je přesnější než vyšetření pomocí CT. Velkým kladem této metody je také fakt, že nezatíží tolik pacienta ozářením. Je to metoda výrazně šetrnější k lidskému organizmu, nyní vstupuje do popředí a v České republice doznává obrovského rozmachu.

„Celkovou investici odhadujeme na asi padesát milionů korun s tím, že pořízení technologie vyjde na asi jednatřicet milionů korun. Zatím musejí pacienti z Blanenska na magnetickou rezonanci dojíždět do Brna nebo do Prostějova. Čekací doby na vyšetření tam ale bývají dlouhé i několik měsíců. Zahájení provozu tak bude pro pacienty znamenat výrazné zlepšení dostupnosti tohoto vyšetření,“ doplnila ředitelka

Vybavit nemocnici magnetickou rezonancí nebylo jednoduché. Koncem roku 2015 se uskutečnilo jednání s představiteli komise pro posuzování rozmístění přístrojových zdravotnických prostředků na ministerstvu zdravotnictví. Právě tato komise doporučila umístění magnetické rezonance v Nemocnici Blansko.

Nemocnice o tuto kapacitu dlouhodobě usilovala hlavně v souvislosti se vznikem iktového centra. V roce 2015 se podařilo dohodnout s krajským úřadem a nemocnice úspěšně prošla i přístrojovou komisí na Ministerstvu zdravotnictví ČR.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509