Dnes je úterý, 23. říjen

Krátké zprávy

KRASOVÁ: Zásobil se cigaretami

2.10.2018 23:44

Cigaretami se asi potřeboval řádně zásobit zatím neznámý pachatel. Ten se v noci v Krasové násilím dostal do tamní prodejny se smíšeným zbožím. Po poničení vstupních dveří sebral cigarety různých značek za asi padesát tisíc korun. Stejným způsobem se dostal možná stejný pachatel do prodejny v Deštné. Tam sebral rovněž cigarety a tabákové výrobky za asi čtyřicet tisíc korun. V obou prodejnách způsobil zloděj celkovou škodu za skoro sto tisíc korun. (hrr)

KŘTINY: Zámek kolo neochránil

2.10.2018 23:44

Zámek na nosiči upevněném na střeše osobního automobilu značky Toyota neochránil na parkovišti před penzionem ve Křtinách horské kolo třicetileté majitelky. Ta odstavila večer před ubytovacím zařízením auto i s kolem na střeše. Když se ráno k autu vrátila, kolo v hodnotě nejméně deset tisíc korun bylo pryč. Zloděj ho odcizil po poškození zámku nosiče. (hrr)

DLOUHÁ LHOTA: Kradl v obecním lese

2.10.2018 23:43

Do obecního lesa v Dlouhé Lhotě v letních měsících jezdil jako do svého zatím neznámý pachatel. Ten v průběhu několika měsíců na dvou místech postupně pokácel třicítku vzrostlých stromů. Odcizením asi třiceti kubíků dřeva tak způsobil obci škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Stavba magnetické rezonance v Nemocnici Blansko začne na jaře

14.2.2018 3:12 | Původní vydání | Radim Hruška

BLANSKO - V polovině března letošního roku by měla v Nemocnici Blansko začít stavba nové magnetické rezonance. Investice přesahující padesát milionů korun počítá se stavbou nové budovy a pořízením vlastní technologie. Magnetická rezonance bude sloužit pro pacienty z celého blanenského okresu a severní části Jihomoravského kraje.

Stavba magnetické rezonance v Nemocnici Blansko začne na jaře
Nová budova magnetické rezonance. Vizualizace Nemocnice Blansko

„Nyní vrcholí výběrové řízení na stavbu bunkru, ve kterém bude umístěna technologie rezonance. V polovině března bychom měli podepsat smlouvu se stavební firmou, která toto výběrové řízení vyhraje, a začne se stavět. Stále ještě není uzavřená část výběrového řízení na samotnou magnetickou rezonanci. Požádali jsme proto největší zdravotní pojišťovnu (VZP) o posunutí termínu zahájení provozu na 30.9.2018,“ přiblížila současnou situaci ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.

Stavba by měla být rychlá, pozdržet ji může jen výběrové řízení na dodavatele přístroje. To se protahuje v souvislosti s odvoláními, které podávají neúspěšné firmy. „Souvisí to s platnou legislativou, a my to musíme respektovat,“ uvedla ředitelka.

Samotné stavební práce budou probíhat mimo areál nemocnice, a protože se bude stavět takzvaně na zelené louce, vlastní chod nemocnice to nijak neovlivní.

Magnetická rezonance jako nová kapacita v Nemocnici Blansko bude sloužit především pro pacienty s neurologickými onemocněními v souvislosti s iktovým centrem, které je v blanenské nemocnici v provozu. Využijí ji ale i další odbornosti jako onkologie či ortopedie.

Počítá se zhruba s třemi a půl tisíci vyšetřeními ročně. Maximální kapacita zařízení je až pět tisíc vyšetření ročně. Provoz rezonance bude probíhat ve dvou směnách.

V souvislosti s uvedením nového zařízení bude blanenská nemocnice také rozšiřovat tým lékařů a laborantů. V současné chvíli se už dva z lékařů a dvě laborantky vzdělávají v nové vyšetřovací metodě. Vedení nemocnice pak počítá s tím, že se zprovozněním magnetické rezonance bude přijímat další jednoho až dva lékaře a asistenty. Magnetická rezonance nabízí větší možnosti diagnostiky a je přesnější než vyšetření pomocí CT. Velkým kladem této metody je také fakt, že nezatíží tolik pacienta ozářením. Je to metoda výrazně šetrnější k lidskému organizmu, nyní vstupuje do popředí a v České republice doznává obrovského rozmachu.

„Celkovou investici odhadujeme na asi padesát milionů korun s tím, že pořízení technologie vyjde na asi jednatřicet milionů korun. Zatím musejí pacienti z Blanenska na magnetickou rezonanci dojíždět do Brna nebo do Prostějova. Čekací doby na vyšetření tam ale bývají dlouhé i několik měsíců. Zahájení provozu tak bude pro pacienty znamenat výrazné zlepšení dostupnosti tohoto vyšetření,“ doplnila ředitelka

Vybavit nemocnici magnetickou rezonancí nebylo jednoduché. Koncem roku 2015 se uskutečnilo jednání s představiteli komise pro posuzování rozmístění přístrojových zdravotnických prostředků na ministerstvu zdravotnictví. Právě tato komise doporučila umístění magnetické rezonance v Nemocnici Blansko.

Nemocnice o tuto kapacitu dlouhodobě usilovala hlavně v souvislosti se vznikem iktového centra. V roce 2015 se podařilo dohodnout s krajským úřadem a nemocnice úspěšně prošla i přístrojovou komisí na Ministerstvu zdravotnictví ČR.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509