Dnes je středa, 22. srpen

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Stavba magnetické rezonance v Nemocnici Blansko začne na jaře

14.2.2018 3:12 | Původní vydání | Radim Hruška

BLANSKO - V polovině března letošního roku by měla v Nemocnici Blansko začít stavba nové magnetické rezonance. Investice přesahující padesát milionů korun počítá se stavbou nové budovy a pořízením vlastní technologie. Magnetická rezonance bude sloužit pro pacienty z celého blanenského okresu a severní části Jihomoravského kraje.

Stavba magnetické rezonance v Nemocnici Blansko začne na jaře
Nová budova magnetické rezonance. Vizualizace Nemocnice Blansko

„Nyní vrcholí výběrové řízení na stavbu bunkru, ve kterém bude umístěna technologie rezonance. V polovině března bychom měli podepsat smlouvu se stavební firmou, která toto výběrové řízení vyhraje, a začne se stavět. Stále ještě není uzavřená část výběrového řízení na samotnou magnetickou rezonanci. Požádali jsme proto největší zdravotní pojišťovnu (VZP) o posunutí termínu zahájení provozu na 30.9.2018,“ přiblížila současnou situaci ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.

Stavba by měla být rychlá, pozdržet ji může jen výběrové řízení na dodavatele přístroje. To se protahuje v souvislosti s odvoláními, které podávají neúspěšné firmy. „Souvisí to s platnou legislativou, a my to musíme respektovat,“ uvedla ředitelka.

Samotné stavební práce budou probíhat mimo areál nemocnice, a protože se bude stavět takzvaně na zelené louce, vlastní chod nemocnice to nijak neovlivní.

Magnetická rezonance jako nová kapacita v Nemocnici Blansko bude sloužit především pro pacienty s neurologickými onemocněními v souvislosti s iktovým centrem, které je v blanenské nemocnici v provozu. Využijí ji ale i další odbornosti jako onkologie či ortopedie.

Počítá se zhruba s třemi a půl tisíci vyšetřeními ročně. Maximální kapacita zařízení je až pět tisíc vyšetření ročně. Provoz rezonance bude probíhat ve dvou směnách.

V souvislosti s uvedením nového zařízení bude blanenská nemocnice také rozšiřovat tým lékařů a laborantů. V současné chvíli se už dva z lékařů a dvě laborantky vzdělávají v nové vyšetřovací metodě. Vedení nemocnice pak počítá s tím, že se zprovozněním magnetické rezonance bude přijímat další jednoho až dva lékaře a asistenty. Magnetická rezonance nabízí větší možnosti diagnostiky a je přesnější než vyšetření pomocí CT. Velkým kladem této metody je také fakt, že nezatíží tolik pacienta ozářením. Je to metoda výrazně šetrnější k lidskému organizmu, nyní vstupuje do popředí a v České republice doznává obrovského rozmachu.

„Celkovou investici odhadujeme na asi padesát milionů korun s tím, že pořízení technologie vyjde na asi jednatřicet milionů korun. Zatím musejí pacienti z Blanenska na magnetickou rezonanci dojíždět do Brna nebo do Prostějova. Čekací doby na vyšetření tam ale bývají dlouhé i několik měsíců. Zahájení provozu tak bude pro pacienty znamenat výrazné zlepšení dostupnosti tohoto vyšetření,“ doplnila ředitelka

Vybavit nemocnici magnetickou rezonancí nebylo jednoduché. Koncem roku 2015 se uskutečnilo jednání s představiteli komise pro posuzování rozmístění přístrojových zdravotnických prostředků na ministerstvu zdravotnictví. Právě tato komise doporučila umístění magnetické rezonance v Nemocnici Blansko.

Nemocnice o tuto kapacitu dlouhodobě usilovala hlavně v souvislosti se vznikem iktového centra. V roce 2015 se podařilo dohodnout s krajským úřadem a nemocnice úspěšně prošla i přístrojovou komisí na Ministerstvu zdravotnictví ČR.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509