Dnes je sobota, 24. únor

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

ADAMOV - Zloděj navštívil firmu

23.1.2018 9:48

Policisté vyšetřují případ vloupání do sídla jedné z firem v Adamově. Zloděj se do objektu dostal nejprve přes volně přístupné požární schodiště. Ve druhém patře budovy poničil vstupní dveře od kanceláře. „Z ní se pak stejným násilným způsobem dostal do dalších místností. Všechny kanceláře prohledal a odcizil počítač, tablet a další věci. Hodily se mu i dvě alkoholu. Škoda je více než deset tisíc korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (jad)

SKALICE - Z domu vzal i tři cigarety

23.1.2018 9:44

Do jednoho z rodinných domků ve Skalici nad Svitavou se vloupal dosud neznámý zloděj. Pachatel se do příbytku čtyřiasedmdesátileté majitelky dostal přes pootevřené okno v přízemí. „Dům prohledal a odcizil šperkovnici s rodinnými šperky a hodinkami. Hodila se mu plechová krabička se třemi cigaretami,“ upřesnil policejní mluvčí Bohumil Malášek s tím, že škoda je asi deset tisíc korun. (jad)

OKROUHLÁ - Potřeboval plynové láhve

20.12.2017 4:26

V chladných zimních dnech asi nutně potřeboval zatopit ve svém příbytku zatím neznámý pachatel. V obci Okrouhlá se násilím dostal do příručního skladu tamní prodejny se smíšeným zbožím. „Ze skladu pak snadno odnesl dvě desetikilové láhve s propan butanem. Obchodníkovi tak způsobil škodu za asi tři tisíce korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Kostel sv. Martina v 10 hod.: Den průvodců.
Blansko – Tělocvična ZŠ Salmova v 10 hod.: Nerf wars.
Blansko – Knihovna v 10.30 hod.: Dětské knižní promítání – Obejmi mě, prosím.
Blansko – Knihovna v 15 hod.: Promítej i Ty! – Ohrožená semínka.
Blansko – Klub Ulita v 19 hod.: FILM JARO (Kevade, Estonsko 1969).
Borotín – Kulturní dům ve 20 hod.: Hasičský ples.
Boskovice – Hotel Moravia v 18 hod.: Degustace vín – vinařství Vinselekt Michlovský.
Boskovice – Sokolovna ve 20 hod.: Hasičský Mazurácký ples 2018.
Klepačov – Dělnický dům ve 20 hod.: Ples Sboru dobrovolných hasičů Klepačov.
Kunštát – Kulturní dům ve 20 hod.: Koncert skupiny Abraxas.
Moravský kras – Dům přírody Moravského krasu v 16 hod.: Detektivem v přírodě.
Olešnice – Kulturní dům ve 20 hod.: Ples FC Olešnice.
Velké Opatovice – Sokolovna ve 20 hod.: Ples sportovců.
Vranová – Kulturní dům v 15 hod.: Dětský karneval.


kina
Blansko v 17.30 hod. Pračlověk.
Blansko ve 20 hod. Věčně tvá nevěrná.
Boskovice ve 14 a 17 hod. Pračlověk.
Boskovice v 19.30 hod. Akta Pentagon: Skrytá válka.

všechny

Sledujte nás!INZERCE

reklama

Stavba magnetické rezonance v Nemocnici Blansko začne na jaře

14.2.2018 3:12 | Původní vydání | Radim Hruška

BLANSKO - V polovině března letošního roku by měla v Nemocnici Blansko začít stavba nové magnetické rezonance. Investice přesahující padesát milionů korun počítá se stavbou nové budovy a pořízením vlastní technologie. Magnetická rezonance bude sloužit pro pacienty z celého blanenského okresu a severní části Jihomoravského kraje.

Stavba magnetické rezonance v Nemocnici Blansko začne na jaře
Nová budova magnetické rezonance. Vizualizace Nemocnice Blansko

„Nyní vrcholí výběrové řízení na stavbu bunkru, ve kterém bude umístěna technologie rezonance. V polovině března bychom měli podepsat smlouvu se stavební firmou, která toto výběrové řízení vyhraje, a začne se stavět. Stále ještě není uzavřená část výběrového řízení na samotnou magnetickou rezonanci. Požádali jsme proto největší zdravotní pojišťovnu (VZP) o posunutí termínu zahájení provozu na 30.9.2018,“ přiblížila současnou situaci ředitelka blanenské nemocnice Vladimíra Danihelková.

Stavba by měla být rychlá, pozdržet ji může jen výběrové řízení na dodavatele přístroje. To se protahuje v souvislosti s odvoláními, které podávají neúspěšné firmy. „Souvisí to s platnou legislativou, a my to musíme respektovat,“ uvedla ředitelka.

Samotné stavební práce budou probíhat mimo areál nemocnice, a protože se bude stavět takzvaně na zelené louce, vlastní chod nemocnice to nijak neovlivní.

Magnetická rezonance jako nová kapacita v Nemocnici Blansko bude sloužit především pro pacienty s neurologickými onemocněními v souvislosti s iktovým centrem, které je v blanenské nemocnici v provozu. Využijí ji ale i další odbornosti jako onkologie či ortopedie.

Počítá se zhruba s třemi a půl tisíci vyšetřeními ročně. Maximální kapacita zařízení je až pět tisíc vyšetření ročně. Provoz rezonance bude probíhat ve dvou směnách.

V souvislosti s uvedením nového zařízení bude blanenská nemocnice také rozšiřovat tým lékařů a laborantů. V současné chvíli se už dva z lékařů a dvě laborantky vzdělávají v nové vyšetřovací metodě. Vedení nemocnice pak počítá s tím, že se zprovozněním magnetické rezonance bude přijímat další jednoho až dva lékaře a asistenty. Magnetická rezonance nabízí větší možnosti diagnostiky a je přesnější než vyšetření pomocí CT. Velkým kladem této metody je také fakt, že nezatíží tolik pacienta ozářením. Je to metoda výrazně šetrnější k lidskému organizmu, nyní vstupuje do popředí a v České republice doznává obrovského rozmachu.

„Celkovou investici odhadujeme na asi padesát milionů korun s tím, že pořízení technologie vyjde na asi jednatřicet milionů korun. Zatím musejí pacienti z Blanenska na magnetickou rezonanci dojíždět do Brna nebo do Prostějova. Čekací doby na vyšetření tam ale bývají dlouhé i několik měsíců. Zahájení provozu tak bude pro pacienty znamenat výrazné zlepšení dostupnosti tohoto vyšetření,“ doplnila ředitelka

Vybavit nemocnici magnetickou rezonancí nebylo jednoduché. Koncem roku 2015 se uskutečnilo jednání s představiteli komise pro posuzování rozmístění přístrojových zdravotnických prostředků na ministerstvu zdravotnictví. Právě tato komise doporučila umístění magnetické rezonance v Nemocnici Blansko.

Nemocnice o tuto kapacitu dlouhodobě usilovala hlavně v souvislosti se vznikem iktového centra. V roce 2015 se podařilo dohodnout s krajským úřadem a nemocnice úspěšně prošla i přístrojovou komisí na Ministerstvu zdravotnictví ČR.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509