Dnes je wednesday, 24. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Studánku Pod Nových hradem čeká obnova. Pokud zvítězí v anketě

6.7.2017 14:15 | Původní vydání | Michal Záboj

OLOMUČANY - Až do konce července mohou lidé dát svůj hlas studánce Pod Novým hradem, která leží v katastru Olomučan. Pokud bude mít v anketě největší přízeň z celého Jihomoravského kraje, dočká se odborné renovace.

Studánku Pod Nových hradem čeká obnova. Pokud zvítězí v anketě
Studánka Pod Novým hradem. Foto www.zivestudanky.cz

Projekt Živé studánky zaštiťují Český svaz ochránců přírody a výrobce balených nápojů firma Toma. Cílem je pomoci při obnově a rekonstrukci studánek. Pro letošek odborníci vytipovali vždy po třech ze šesti krajů. Na jižní Moravě to jsou kromě novohradské studánky ještě Ivanovická studánka a studánka Vrbovec.

„Z nich veřejnost vybere hlasováním na stránkách www.zivestudanky.cz v každém z těchto krajů jednu vítěznou studánku, která se následně dočká odborné renovace. V příštím roce by měl výběr a renovace studánek pokračovat i v dalších krajích České republiky,“ uvedl za Pořadatele Jakub Žižka.

Lidé mohou hlasovat za jeden bod, a to prostým klikem na stránkách soutěže. Pokud ale připojí i fotografii studánky, jejich hlas má desetinásobnou hodnotu. Hlasovat v anketě lze do konce července zde. Vítězná studánka z každého kraje čekají ji opravy.

„Záchrana studánek může na první pohled působit jako cosi minoritního, co si nezaslouží takovou pozornost, což je ale velký omyl. Studánky mají jako volně přístupný zdroj vody na českém území mnohasetletou historii a tradici a jsou rovněž důležitou součástí místních ekosystémů,“ podotkl předseda Českého svazu ochránců přírody Libor Ambrozek.

Veřejně přístupný Národní registr pramenů a studánek aktuálně eviduje necelých pět tisíc volně přístupných studánek a přibližně stejný počet jiných přírodních vodních zdrojů. V posledních letech se do jejich postupné obnovy a údržby zapojuje nejen stále více lidí, ale i obcí a firem. Vrací se i tradice symbolického otvírání studánek, kterým po dlouhé zimě vítali kdysi lidé jaro.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509