Dnes je neděle, 24. září

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

BLANSKO - Telefon nakonec nedorazil

22.9.2017 12:03

O více než dvanáct tisíc korun přišla dvaapadesátiletá žena z Blanska, která si přes internet chtěla koupit telefon. Na síti si vyhlédla přístroj značky Samsung, objednalo ho a elektronicky uhradila i jeho cenu. „Když ale ani po několika dnech a několika urgencích telefon na určenou blanenskou adresu nedorazil, pochopila, že naletěla podvodnému portálu. Případ tedy nahlásila blanenským policistům,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (moj)

LETOVICE - Nepozornost ho přišla draho

21.9.2017 9:27

Drzost zlodějů podcenil sedmatřicetiletý muž v Letovicích, když před místní firmou nakládal do svého osobního auta zakoupené zboží. Na sedadle odemčeného auta nechal ležet tašku s osobními doklady, telefonem a hotovostí v různých měnách. „Zloděj ve chvíli, kdy muž od auta odešel pro další materiál, vůz pohodlně otevřel a věci odcizil. Škoda je skoro dvacet tisíc korun,“ upřesnil blanenský policejní mluvčí Bohumil Malášek. (moj)

LETOVICE - Sprejer řádil na nádraží

19.9.2017 11:47

Jen asi čtvrt hodiny stačilo sprejerovi na letovickém vlakovém nádraží, aby způsobil škodu za patnáct tisíc korun. Na odstavenou vlakovou soupravu totiž nastříkal velký barevný nápis. „Na hnací jednotce vlaku vytvořil za pár minut obrazec o ploše patnáct metrů čtverečních,“ doplnil policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

všechny

INZERCE

reklama

Dnešní akce

akce
Adamov – Stará huť v 9 až 17 hod.: Pokusné tavby v replikách středověkých kusových železářských pecích.
Blansko – Kino v 17 hod.: Rytmické svařování 2017 - koncert jazzových mistrů, přehlídka módy z recyklátů.
Blansko – Dělnický dům v 19 hod.: Taneční kurzy pro dospělé, manželské a přátelské páry.
Letovice - Oslavy organizovaného včelařství na Letovicku 1907 - 2017 s bohatým doprovodným programem.


kina
Blansko v 15 hod. LEGO® Ninjago® film.
Blansko v 17.30 hod. LEGO® Ninjago® film. (3D)
Blansko ve 20 hod. Dobrý časy.
Boskovice v 15 hod. Bijásek: Krtkova dobrodružství III.
Boskovice v 17 hod. Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta.
Boskovice v 19.30 hod. Cesta času.

všechny

Sledujte nás!Studenti Gymnázia Blansko posílají peníze potřebným i do zahraničí

17.4.2017 12:39 | Původní vydání | Dana Dražilová Fialová

BLANSKO - Před tím, než se studenti gymnázia v Blansku v březnu rozešli na jarní prázdniny, čekala je událost, na kterou se každoročně těší. Jedná se o charitativní akci MARTA, kterou organizují všichni žáci druhých ročníků, tedy více než devadesát studentů. 

Studenti Gymnázia Blansko posílají peníze potřebným i do zahraničí
Fotbalový zápas. Foto Gymnázium Blansko

Akce je pojmenována podle slečny Marty Wanjiku, pro kterou byla v roce 2015 vybírána finanční podpora na školné a pomůcky poprvé v týdenní celoškolní akci. První rok se podařilo vybrat peníze na celý rok studia Marty včetně zdravotního pojištění, v loňském roce už vybraná částka byla dvojnásobná převyšující 15 tisíc korun a umožnila, aby tato dívka z Keni mohla dokončit svá studia.

Když studenti našeho gymnázia Martu adoptovali, bylo jí devět let, dnes je z ní dvacetiletá slečna, která dokončuje studium vyšší odbornou školy a podle posledních zpráv už částečně pracuje jako učitelka v mateřské škole.

Nejlépe asi vystihuje tuto charitativní akci její akronym složený právě ze jména africké slečny Marty – M pro mimořádnou akci, která probíhá pouze jeden týden ve školním roce, A pro ambiciózní, studenti chtějí prodejem svých výrobků a zorganizovaných aktivit, na které se platí vstupné, vybrat co nejvíce peněz na školné adoptovaného dítěte. R představuje radost, kterou je celý týden naplněn, T pro tradiční, letos totiž proběhl již třetí ročník a v neposlední řadě A pro akce, která vystihuje akčnost celého týdne.

Letošní akce MARTA, která proběhla v týdnu od 6. do 10. března, měla podtitul Tentokrát pro Glorii.

Gloria Rodrigues je šestnáctiletá dívka z indického města Honavar, stát Karnátaka. Glorii podporovala od roku 2007 třída Mgr. Vladimíra Šenkýře. Po maturitě této třídy převzala v roce 2012 adopci Glorie letošní Sexta B pod vedením Mgr. Jaroslavy Konečné a celkem tak sama přispěla na její vzdělání už 19 600 Kč. Finanční zisk z MARTY pro rok 2017 byl tedy věnována právě na školné a pomůcky pro Glorii.

Zatímco v loňském roce během MARTY celá škola žila floorbalovou exhibicí, mezi učiteli a studenty, v letošním roce byl hlavním táhlem fotbalový zápas. Pro studenty, kteří akci připravují, představuje celý charitativní týden mnoho práce navíc, většinou vše naplánují v hodinách společenských věd a poté připravují ve svém volném čase doma. Celé gymnázium tak provoněly jak sladké, tak slané dobroty, netradiční nápoje a v jídelně bylo rušno při tanečních aktivitách nebo piškvorkách s učiteli.

Celá akce byla završena v páteční velké přestávce, kdy byli všichni odměněni koncertem skupiny Foreplay, složené z našich současných a bývalých žáků. Zároveň byla vyhlášená celková vybraná částka a vzhledem k její výši – letos se podařilo vybrat přes 16000 korun, má Glorie možnost studovat další dva roky. Zbytek částky bude věnován osmileté Emičce Zouharové z Šebetova, která má dětskou mozkovou obrnu a potřebuje každoročně nákladnou rehabilitaci. Kam poslat zbytek peněz bylo hned jasné, celá škola pro Emu sbírá již od začátku školního roku plastová víčka.

Podpora humanitních projektů má na Gymnáziu Blansko dlouhou tradici – už v roce 2001 jedna z naších tříd adoptovala panenku UNICEF, která představuje skutečné dítě, které bylo v rámci očkovací kampaně v rozvojových zemích proočkováno proti hlavním smrtelným chorobám (spalničky, záškrt, černý kašel, tetanus, tuberkulóza, dětská obrna). Kromě Marty od roku 2006 naši studenti podporovali i další dítě z Keni, dvanáctiletého chlapce jménem Evans Sanya, který rovněž i díky naší finanční podpoře absolvoval nejenom základní, ale i střední školu. 

Akce MARTA navíc přináší i další benefity. Kromě skvělého pocitu, že mohou pomoci těm, kteří to potřebují, si studenti navíc mohou zkusit v bezpečném prostředí své školy svůj první podnikatelský záměr, zvážit dopředu nakolik mají šanci uspět pomocí SWOT analýzy se kterou pracují týmy ve firmách po celém světě a vše během týmové spolupráce připravit na den D, kdy osloví své spolužáky ale i učitele. Ti jsou nedílnou součástí celé akce, právě aktivity s učiteli jsou ty nejoblíbenější a přispívají k dobrému klimatu školy. S oblíbeným učitelem si tak mohou udělat vlastní selfie v zajímavých dekoracích, vyzkoušet zábavný kvíz, zatančit, zahrát fotbal, změřit síly v páce nebo si jen tak plácnout, když jim to kuráž dovolí.

V závěrečném zhodnocení akce nechybí ani sebereflexe jejich role v týmu, ve kterém pracovali, zjistí tak, které ze svých dovedností musí ještě vylepšit a tuto zkušenost mohou uplatnit třeba už při prvním pracovním pohovoru.   

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509

reklama