Dnes je pondělí, 16. červenec

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Galerie města Blanska v 10 až 17 hod.: Letní výtvarná dílna.


kina
Blansko v 17.30 hod. Hotel Transylvánie 3: Příšeriózní dovolená. (3D)
Blansko ve 20 hod. Mrakodrap. (s titulky)
Boskovice – letní ve 21.30 hod. Ant-Man a Wasp.

všechny

Sledujte nás!Studenti Gymnázia Blansko posílají peníze potřebným i do zahraničí

17.4.2017 12:39 | Původní vydání | Dana Dražilová Fialová

BLANSKO - Před tím, než se studenti gymnázia v Blansku v březnu rozešli na jarní prázdniny, čekala je událost, na kterou se každoročně těší. Jedná se o charitativní akci MARTA, kterou organizují všichni žáci druhých ročníků, tedy více než devadesát studentů. 

Studenti Gymnázia Blansko posílají peníze potřebným i do zahraničí
Fotbalový zápas. Foto Gymnázium Blansko

Akce je pojmenována podle slečny Marty Wanjiku, pro kterou byla v roce 2015 vybírána finanční podpora na školné a pomůcky poprvé v týdenní celoškolní akci. První rok se podařilo vybrat peníze na celý rok studia Marty včetně zdravotního pojištění, v loňském roce už vybraná částka byla dvojnásobná převyšující 15 tisíc korun a umožnila, aby tato dívka z Keni mohla dokončit svá studia.

Když studenti našeho gymnázia Martu adoptovali, bylo jí devět let, dnes je z ní dvacetiletá slečna, která dokončuje studium vyšší odbornou školy a podle posledních zpráv už částečně pracuje jako učitelka v mateřské škole.

Nejlépe asi vystihuje tuto charitativní akci její akronym složený právě ze jména africké slečny Marty – M pro mimořádnou akci, která probíhá pouze jeden týden ve školním roce, A pro ambiciózní, studenti chtějí prodejem svých výrobků a zorganizovaných aktivit, na které se platí vstupné, vybrat co nejvíce peněz na školné adoptovaného dítěte. R představuje radost, kterou je celý týden naplněn, T pro tradiční, letos totiž proběhl již třetí ročník a v neposlední řadě A pro akce, která vystihuje akčnost celého týdne.

Letošní akce MARTA, která proběhla v týdnu od 6. do 10. března, měla podtitul Tentokrát pro Glorii.

Gloria Rodrigues je šestnáctiletá dívka z indického města Honavar, stát Karnátaka. Glorii podporovala od roku 2007 třída Mgr. Vladimíra Šenkýře. Po maturitě této třídy převzala v roce 2012 adopci Glorie letošní Sexta B pod vedením Mgr. Jaroslavy Konečné a celkem tak sama přispěla na její vzdělání už 19 600 Kč. Finanční zisk z MARTY pro rok 2017 byl tedy věnována právě na školné a pomůcky pro Glorii.

Zatímco v loňském roce během MARTY celá škola žila floorbalovou exhibicí, mezi učiteli a studenty, v letošním roce byl hlavním táhlem fotbalový zápas. Pro studenty, kteří akci připravují, představuje celý charitativní týden mnoho práce navíc, většinou vše naplánují v hodinách společenských věd a poté připravují ve svém volném čase doma. Celé gymnázium tak provoněly jak sladké, tak slané dobroty, netradiční nápoje a v jídelně bylo rušno při tanečních aktivitách nebo piškvorkách s učiteli.

Celá akce byla završena v páteční velké přestávce, kdy byli všichni odměněni koncertem skupiny Foreplay, složené z našich současných a bývalých žáků. Zároveň byla vyhlášená celková vybraná částka a vzhledem k její výši – letos se podařilo vybrat přes 16000 korun, má Glorie možnost studovat další dva roky. Zbytek částky bude věnován osmileté Emičce Zouharové z Šebetova, která má dětskou mozkovou obrnu a potřebuje každoročně nákladnou rehabilitaci. Kam poslat zbytek peněz bylo hned jasné, celá škola pro Emu sbírá již od začátku školního roku plastová víčka.

Podpora humanitních projektů má na Gymnáziu Blansko dlouhou tradici – už v roce 2001 jedna z naších tříd adoptovala panenku UNICEF, která představuje skutečné dítě, které bylo v rámci očkovací kampaně v rozvojových zemích proočkováno proti hlavním smrtelným chorobám (spalničky, záškrt, černý kašel, tetanus, tuberkulóza, dětská obrna). Kromě Marty od roku 2006 naši studenti podporovali i další dítě z Keni, dvanáctiletého chlapce jménem Evans Sanya, který rovněž i díky naší finanční podpoře absolvoval nejenom základní, ale i střední školu. 

Akce MARTA navíc přináší i další benefity. Kromě skvělého pocitu, že mohou pomoci těm, kteří to potřebují, si studenti navíc mohou zkusit v bezpečném prostředí své školy svůj první podnikatelský záměr, zvážit dopředu nakolik mají šanci uspět pomocí SWOT analýzy se kterou pracují týmy ve firmách po celém světě a vše během týmové spolupráce připravit na den D, kdy osloví své spolužáky ale i učitele. Ti jsou nedílnou součástí celé akce, právě aktivity s učiteli jsou ty nejoblíbenější a přispívají k dobrému klimatu školy. S oblíbeným učitelem si tak mohou udělat vlastní selfie v zajímavých dekoracích, vyzkoušet zábavný kvíz, zatančit, zahrát fotbal, změřit síly v páce nebo si jen tak plácnout, když jim to kuráž dovolí.

V závěrečném zhodnocení akce nechybí ani sebereflexe jejich role v týmu, ve kterém pracovali, zjistí tak, které ze svých dovedností musí ještě vylepšit a tuto zkušenost mohou uplatnit třeba už při prvním pracovním pohovoru.   

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509