Dnes je úterý, 22. květen

Krátké zprávy

BLANSKO - Den otevřených dveří se ruší

25.4.2018 11:15

Den otevřených dveří, který měli ve středu 25. dubna pořádat blanenští policisté se přesouvá na jiný termín. Odehraje se pravděpodobně na podzim. (hrr)

ŠOŠŮVKA - Zazní Čechomor i Fleret

20.4.2018 9:54

V neděli 22. dubna v 15 hodin se v kulturním domě v Šošůvce odehraje tradiční jarní koncert Šošůvské scholy, tentokrát s názvem „Nekdy sa zastavte". Zazní skladby od kapel Fleret (Zafúkané, Na Královej holi, Vojna) a Čechomor (Zálinský, Nedověcnosti, Místečko) i od Vlasty Redla (Smrti, Bože můj) a mnoho dalších. Občerstvení zajištěno. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na obnovu fasády šošůvské kaple. (mha)

REGION - Soutěže jsou odloženy

15.3.2018 10:10

Fotbaloví fanoušci si musí na odvetnou část moravských soutěží počkat o týden déle. Na základě klimatických podmínek, stavu hracích ploch, předpovědi počasí a informací z fotbalových klubů byly zápasy 17. kola divize a krajského přeboru odloženy. Divizní 17. kolo bude sehráno 16. a 17. června, tedy jako poslední kolo soutěže, krajský přebor bude hrát odložená utkání v úterý 1. května. (les)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Tři neukázněné turistky dostaly pokuty za rušení sokolů v krasu

3.5.2018 13:35 | Původní vydání | Martin Jelínek

ADAMOV - Tři neukázněné turistky si z výletu do Josefovského údolí v centru Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras odvezly v uplynulých dnech pokuty za to, že se pokusily narušit klid vzácných sokolů stěhovavých, hnízdících ve skalní stěně nad jeskyní Býčí skála.

Tři neukázněné turistky dostaly pokuty za rušení sokolů v krasu
Na bezpečí dravců dohlížejí hlídky ochranářů. Foto Antonín Tůma

„Naprosto ignorovaly zákaz vstupu, který tam až do konce června platí na všech stezkách,“ řekl Zrcadlu Antonín Tůma ze správy CHKO.

Zdůraznil, že Stráž přírody je i se speleology v neustálé pohotovosti a okolí Býčí skály, která je oblíbeným výletním místem, střeží. Jen tak lze totiž zajistit, aby měli sokoli na hnízdění klid a úspěšně odchovali další generaci svých potomků.

Tito ptačí dravci patří mezi velmi vzácné a přísně chráněné. Do krasu se vrátili před dvěma lety, a to po zhruba padesátileté přestávce. Jejich návrat je podle ochranářů naprosto jedinečnou událostí, obdobně jako nedávný návrat stejně vzácného rysa ostrovida do lesů v centrální části krasu.

Ochranáři se ve spolupráci s ornitology na letošní zahnízdění sokolů důkladně připravili. Oblast v okolí Býčí skály je obehnána páskami zabraňujícími v přístupu nejen k Byčí skále, ale i cestě, po níž se jde k jeskyni Kostelík a dále pak nahoru do kopce na vyhlídku na Krkavčí skále, z níž je malebné Josefovské údolí se zalesněnými stráněmi jako na dlani.

„Ženám bylo jedno, že stezka je zahrazena a ignorovaly dokonce cedule zákaz vstupu. Naštěstí až k hnízdu nedošly. Pokud by se tak stalo, mláďata mohla uhynout,“ uvedl Tůma.

Doplnil, že každá z žen musela zaplatit pokutu ve výši několika set korun. Členové Stráže přírody mohou pokutovat neukázněné návštěvníky přírody částkou až do výše 10.000 korun.

Kras se stal před dvěma roky domovem hned dvou párů sokolů. Loni přivedly na svět celkem pět mláďat. Jeden pár sídlí nad Býčí skálou, která je tak známá, a tak vyhledávaná, že správě CHKO nezbylo nic jiného než oblast na zhruba dva měsíce uzavřít. Druhý pár sídlí na neznámém místě, které ochranáři přísně tají, aby mu zajistili absolutní klid.

Sokolí páry bedlivě sleduje již od jejich zahnízdění v krasu ornitolog René Bedan. Samozřejmě je pozoruje jen prostřednictvím dalekohledu.

„Výbornou zprávou je, že v hnízdě u Býčí skály jsem již zahlédl mládě. Možná je jich tam dokonce více. To teprve zjistíme. V onom druhém hnízdě by se mohla mláďata vylíhnout pravděpodobně do konce tohoto týdne,“ uvedl. Narušení klidu v hnízdění může způsobit to, že samice sokola odletí z vajec.

Před vylíhnutím je neustále zahřívá a zároveň tím chrání před nepřízní počasí. Pokud odletí, vejce zastydnou a mláďata se nenarodí. Pokud jsou již mláďata na světě a jejich matka odletí, mohou vypadnout z hnízda nebo se stát do jejího návratu potravou jiných dravců.

Zákaz vstupu neznamená, že milovníci přírody nebudou moci sledovat, samozřejmě pouze z uctivé vzdálenosti, mladé sokoly při jejich prvních pokusech o létání. Z hnízda vyletí patrně na konce května či na počátku června.

„I když jsme museli turistky pokutovat, celkově chci za správu veřejnost velmi pochválit. Zákaz vstupu dodržuje a drtivá většina lidí bez sebemenších potíží smysl tohoto opatření chápe,“ dodal Tůma.

Galerie k článku

Toto je samec sokola stěhovavého, který se svojí družkou zahnízdil ve skalách nad jeskyní Býčí skála. Foto René BedanToto je samec sokola stěhovavého, který se svojí družkou zahnízdil ve skalách nad jeskyní Býčí skála. Foto René BedanNa bezpečí dravců dohlížejí hlídky ochranářů. Foto Antonín Tůma

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509