Dnes je pátek, 16. listopad

Krátké zprávy

KRASOVÁ: Zásobil se cigaretami

2.10.2018 23:44

Cigaretami se asi potřeboval řádně zásobit zatím neznámý pachatel. Ten se v noci v Krasové násilím dostal do tamní prodejny se smíšeným zbožím. Po poničení vstupních dveří sebral cigarety různých značek za asi padesát tisíc korun. Stejným způsobem se dostal možná stejný pachatel do prodejny v Deštné. Tam sebral rovněž cigarety a tabákové výrobky za asi čtyřicet tisíc korun. V obou prodejnách způsobil zloděj celkovou škodu za skoro sto tisíc korun. (hrr)

KŘTINY: Zámek kolo neochránil

2.10.2018 23:44

Zámek na nosiči upevněném na střeše osobního automobilu značky Toyota neochránil na parkovišti před penzionem ve Křtinách horské kolo třicetileté majitelky. Ta odstavila večer před ubytovacím zařízením auto i s kolem na střeše. Když se ráno k autu vrátila, kolo v hodnotě nejméně deset tisíc korun bylo pryč. Zloděj ho odcizil po poškození zámku nosiče. (hrr)

DLOUHÁ LHOTA: Kradl v obecním lese

2.10.2018 23:43

Do obecního lesa v Dlouhé Lhotě v letních měsících jezdil jako do svého zatím neznámý pachatel. Ten v průběhu několika měsíců na dvou místech postupně pokácel třicítku vzrostlých stromů. Odcizením asi třiceti kubíků dřeva tak způsobil obci škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!V Moravském krasu se narodilo osm sokolíků, ochranáři slaví

22.6.2018 16:35 | Původní vydání | Martin Jelínek

MORAVSKÝ KRAS - V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras přišlo letos na svět a bylo následně svými rodiči úspěšně odchováno osm sokolů stěhovavých, což je podle ochranářů a ornitologů neuvěřitelný úspěch.

V Moravském krasu se narodilo osm sokolíků, ochranáři slaví
Sokoli v krasu. René Bedan

Rozhodně mají důvod k oslavám, protože jsou to jen dva roky, co se tito vzácní ptačí dravci po půlstoletí opět vrátili do krasu. Již to bylo považováno za senzaci. Všichni pak netrpěli čekali, zda se v něm zabydlí.

„Sokoli nám dělají obrovskou radost. Jde hned o dva páry. Jeden loni odchoval jedno a druhý tři mláďata. Už to jsme považovali za druhou senzaci. Letos nás překvapili znovu, když se v každém z obou hnízd objevilo po čtyřech mláďatech,“ řekl Zrcadlu Antonín Tůma z vedení CHKO. Připomněl, že z ostatních koutů ČR letos nejsou hlášeny mimořádné odchovy sokolů.

Jeden ze sokolích párů sídlí v odlehlé části krasu. Jeho hnízdo zůstalo před veřejností utajeno. Na hnízdění měli dravci klid a nebylo jej tedy nutné chránit před zvědavci. Opačná ale byla situace u u sokolů, kteří se zabydleli na příkré skalní stěně nad známou jeskyní Býčí skála.

Zakladatel moravské archeologie Jindřich Wankel v ní kdysi našel ostatky 40 lidí, kteří v ní byli rituálně zavražděni. Jeskyně je sice uzavřena, ale její okolí navštěvují turisté. Ze skal nad ní je malebný výhled na kras. Navíc přímo pod skálou je rušná silnice Adamov-Křtiny.

Stráž přírody na hnízdění sokolů nad Býčí skálou zareagovala okamžitě. Uzavřela všechny stezky v jejím okolí a místo spolu s ornitology střežila tak, aby na trasy nikdo nevstupoval a sokoli měli skutečně klid. S ostrahou pomohli speleologové a četní dobrovolníci. Padlo i několik drobných pokut. Dostali je lidé, kteří zákaz vstupu ignorovali. Všechny stezky byly přitom zahrazeny páskami. Pár jednotlivců na ně nebralo zřetel, proto zakročila Stráž přírody.

„Musím ale veřejnost velmi pochválit. Drtivá většina turistů zákaz pochopila, nejenže na stezky nevstupovala, ale v okolí Býčí skály byl od půlky dubna až do půlky června naprostý klid. Sokoli měli naprostý klid na odchov mláďat i jejich výuku v létání,“ zdůraznil Tůma.

Připomněl, že pro příchozí ochranáři připravili dalekohled napojený na tablet. Zájemci tam mohli na dálku sledovat dění v hnízdě. „Radost nám dělá i to, že většina lidí bere na přírodu ohled. Chtěli jsme jim přímým přenosem z hnízda poděkovat,“ dodal.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509