Dnes je pátek, 21. září

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!V Moravském krasu se narodilo osm sokolíků, ochranáři slaví

22.6.2018 16:35 | Původní vydání | Martin Jelínek

MORAVSKÝ KRAS - V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras přišlo letos na svět a bylo následně svými rodiči úspěšně odchováno osm sokolů stěhovavých, což je podle ochranářů a ornitologů neuvěřitelný úspěch.

V Moravském krasu se narodilo osm sokolíků, ochranáři slaví
Sokoli v krasu. René Bedan

Rozhodně mají důvod k oslavám, protože jsou to jen dva roky, co se tito vzácní ptačí dravci po půlstoletí opět vrátili do krasu. Již to bylo považováno za senzaci. Všichni pak netrpěli čekali, zda se v něm zabydlí.

„Sokoli nám dělají obrovskou radost. Jde hned o dva páry. Jeden loni odchoval jedno a druhý tři mláďata. Už to jsme považovali za druhou senzaci. Letos nás překvapili znovu, když se v každém z obou hnízd objevilo po čtyřech mláďatech,“ řekl Zrcadlu Antonín Tůma z vedení CHKO. Připomněl, že z ostatních koutů ČR letos nejsou hlášeny mimořádné odchovy sokolů.

Jeden ze sokolích párů sídlí v odlehlé části krasu. Jeho hnízdo zůstalo před veřejností utajeno. Na hnízdění měli dravci klid a nebylo jej tedy nutné chránit před zvědavci. Opačná ale byla situace u u sokolů, kteří se zabydleli na příkré skalní stěně nad známou jeskyní Býčí skála.

Zakladatel moravské archeologie Jindřich Wankel v ní kdysi našel ostatky 40 lidí, kteří v ní byli rituálně zavražděni. Jeskyně je sice uzavřena, ale její okolí navštěvují turisté. Ze skal nad ní je malebný výhled na kras. Navíc přímo pod skálou je rušná silnice Adamov-Křtiny.

Stráž přírody na hnízdění sokolů nad Býčí skálou zareagovala okamžitě. Uzavřela všechny stezky v jejím okolí a místo spolu s ornitology střežila tak, aby na trasy nikdo nevstupoval a sokoli měli skutečně klid. S ostrahou pomohli speleologové a četní dobrovolníci. Padlo i několik drobných pokut. Dostali je lidé, kteří zákaz vstupu ignorovali. Všechny stezky byly přitom zahrazeny páskami. Pár jednotlivců na ně nebralo zřetel, proto zakročila Stráž přírody.

„Musím ale veřejnost velmi pochválit. Drtivá většina turistů zákaz pochopila, nejenže na stezky nevstupovala, ale v okolí Býčí skály byl od půlky dubna až do půlky června naprostý klid. Sokoli měli naprostý klid na odchov mláďat i jejich výuku v létání,“ zdůraznil Tůma.

Připomněl, že pro příchozí ochranáři připravili dalekohled napojený na tablet. Zájemci tam mohli na dálku sledovat dění v hnízdě. „Radost nám dělá i to, že většina lidí bere na přírodu ohled. Chtěli jsme jim přímým přenosem z hnízda poděkovat,“ dodal.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509