Dnes je sobota, 17. březen

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

REGION - Soutěže jsou odloženy

15.3.2018 10:10

Fotbaloví fanoušci si musí na odvetnou část moravských soutěží počkat o týden déle. Na základě klimatických podmínek, stavu hracích ploch, předpovědi počasí a informací z fotbalových klubů byly zápasy 17. kola divize a krajského přeboru odloženy. Divizní 17. kolo bude sehráno 16. a 17. června, tedy jako poslední kolo soutěže, krajský přebor bude hrát odložená utkání v úterý 1. května. (les)

BOSKOVICE - Ukradl řídící jednotku

14.3.2018 9:19

S jasným cílem se vydal krást do Boskovic zatím neznámý zloděj. Na parkovišti v areálu tamní firmy jej přilákala zaparkovaná dodávka značky Fiat. „Zloděj překonal plot a násilím otevřel kabinu odstaveného vozidla. V ní sice nic neodcizil, ale otevřel si přední kapotu a z motorového prostoru odcizil řídící jednotku motoru. Majiteli tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun,“ přidal podrobnosti policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

ADAMOV - Zloděj navštívil firmu

23.1.2018 9:48

Policisté vyšetřují případ vloupání do sídla jedné z firem v Adamově. Zloděj se do objektu dostal nejprve přes volně přístupné požární schodiště. Ve druhém patře budovy poničil vstupní dveře od kanceláře. „Z ní se pak stejným násilným způsobem dostal do dalších místností. Všechny kanceláře prohledal a odcizil počítač, tablet a další věci. Hodily se mu i dvě alkoholu. Škoda je více než deset tisíc korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (jad)

všechny

INZERCE

reklama

Dnešní akce

akce
Blansko – Knihovna v 10.30 hod.: Dětské knižní promítání – Já nejsem tvoje maminka.
Blansko – MC Paleček ve 13 až 17 hod.: Domečky pro panenky z kartonů.
Blansko – Knihovna v 15 hod.: Promítej i Ty! – Zemřít pro design.
Kunštát – Kulturní dům v 15 hod.: Karneval nejen pro děti.
Letovice – ZUŠ ve 20 hod.: Rómská divadelní komedie – Miri fajta.
Letovice – Kulturní dům ve 20 hod.: Sportovní ples.
Svitávka – Sokolovna ve 20 hod.: Tvoje tvář má známý vzhled, maškarní ples.
Velké Opatovice – Kartografické centrum v 9 až 16 hod.: Velikonoční trhy.
Velké Opatovice – Orlovna ve 14.30 hod.: První pomoc nejsou žádné čáry, ale umí zázraky..., seminář.


kina
Blansko v 15 a 17.30 hod. Cesta za králem Trollů.
Blansko ve 20 hod. Tomb Raider.
Boskovice ve 14 a 17 hod. Včelka Mája: Medové hry.
Boskovice v 19.30 hod. Tomb Raider.

všechny

Sledujte nás!V Rájci nad Svitavou vystavují kamélie s vzácným porcelánem

14.3.2018 8:19 | Původní vydání | Martin Jelínek

RÁJEC NAD SVITAVOU - Rozkvetlé keře kamélií a vazby z nich nyní zdobí společně se vzácným historickým porcelánem z celého světa první patro rájeckého zámku. Památkáři tam na předjaří připravili výstavu Kamélie v porcelánu. Jen o uplynulém víkendu se na ni přišlo podívat více než tři a půl tisíce turistů. Akce potrvá až do konce tohoto týdne.

V Rájci nad Svitavou vystavují kamélie s vzácným porcelánem
Komnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚ

Hlavně o nadcházejícím víkendu se očekávají stovky dalších návštěvníků. „Se zájmem veřejnosti jsme velmi spokojeni. Hned po této výstavě začneme instalovat velikonoční výstavu a samozřejmě že v interiérech necháme ještě ty z keřů, které pokvetou,“ řekla Zrcadlu rájecká kastelánka Jana Kopecká. Připomněla, že zámek ročně navštíví okolo 30.000 lidí, přičemž jedním z jeho největších lákadel je tradiční výstava kvetoucích rájeckých kamélií.

Zámecké zahradnictví má jednu z největších kolekcí kamélií ve střední Evropě. Jejím základem jsou keře kamélií, které získali památkáři v roce 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Od té doby se rájecká kolekce rozrostla natolik, že ji tvoří zhruba 400 druhů kamélií. Dosud jich na světě bylo vyšlechtěno asi 60.000. Z toho 250 z nich bylo vyšlechtěno v Rájci, a to nejen díky zahradníkovi Evženovi Kopeckému, ale i jeho předchůdci Janu Dvořákovi, po němž je jedna z odrůd pojmenována.

Památkáři se rozhodli zpestřit výstavu kamélií v zámeckých reprezentačních komnatách ještě vystavením porcelánu, který mají v depozitáři. „Máme čínský porcelán ze 17. až 19. století, vzácný japonský porcelán, nebo třeba vídeňský porcelán. V jedné z místností jsme vystavili italskou majoliku. V další vystavujeme dětský porcelán zapůjčený z dětského muzea v Rychnově nad Kněžnou,“ doplnila kastelánka. Připomněla, že zámek byl kdysi sídlem knížecího rodu Salmů. Jako zázrakem se dochovalo velké množství nejrůznějších porcelánových sad, které například dostali členové rodiny darem nebo si je přivezli z cest.

Galerie k článku

Komnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚKomnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚKomnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚKomnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚ
Komnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚKomnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚKomnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚKomnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚ

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509