Dnes je neděle, 23. září

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!V Rájci nad Svitavou vystavují kamélie s vzácným porcelánem

14.3.2018 8:19 | Původní vydání | Martin Jelínek

RÁJEC NAD SVITAVOU - Rozkvetlé keře kamélií a vazby z nich nyní zdobí společně se vzácným historickým porcelánem z celého světa první patro rájeckého zámku. Památkáři tam na předjaří připravili výstavu Kamélie v porcelánu. Jen o uplynulém víkendu se na ni přišlo podívat více než tři a půl tisíce turistů. Akce potrvá až do konce tohoto týdne.

V Rájci nad Svitavou vystavují kamélie s vzácným porcelánem
Komnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚ

Hlavně o nadcházejícím víkendu se očekávají stovky dalších návštěvníků. „Se zájmem veřejnosti jsme velmi spokojeni. Hned po této výstavě začneme instalovat velikonoční výstavu a samozřejmě že v interiérech necháme ještě ty z keřů, které pokvetou,“ řekla Zrcadlu rájecká kastelánka Jana Kopecká. Připomněla, že zámek ročně navštíví okolo 30.000 lidí, přičemž jedním z jeho největších lákadel je tradiční výstava kvetoucích rájeckých kamélií.

Zámecké zahradnictví má jednu z největších kolekcí kamélií ve střední Evropě. Jejím základem jsou keře kamélií, které získali památkáři v roce 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Od té doby se rájecká kolekce rozrostla natolik, že ji tvoří zhruba 400 druhů kamélií. Dosud jich na světě bylo vyšlechtěno asi 60.000. Z toho 250 z nich bylo vyšlechtěno v Rájci, a to nejen díky zahradníkovi Evženovi Kopeckému, ale i jeho předchůdci Janu Dvořákovi, po němž je jedna z odrůd pojmenována.

Památkáři se rozhodli zpestřit výstavu kamélií v zámeckých reprezentačních komnatách ještě vystavením porcelánu, který mají v depozitáři. „Máme čínský porcelán ze 17. až 19. století, vzácný japonský porcelán, nebo třeba vídeňský porcelán. V jedné z místností jsme vystavili italskou majoliku. V další vystavujeme dětský porcelán zapůjčený z dětského muzea v Rychnově nad Kněžnou,“ doplnila kastelánka. Připomněla, že zámek byl kdysi sídlem knížecího rodu Salmů. Jako zázrakem se dochovalo velké množství nejrůznějších porcelánových sad, které například dostali členové rodiny darem nebo si je přivezli z cest.

Galerie k článku

Komnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚKomnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚKomnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚKomnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚ
Komnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚKomnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚKomnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚKomnaty zámku zdobí kvetoucí kamélie společně s vzácným porcelánem. Foto archiv NPÚ

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509