Dnes je sobota, 24. únor

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

ADAMOV - Zloděj navštívil firmu

23.1.2018 9:48

Policisté vyšetřují případ vloupání do sídla jedné z firem v Adamově. Zloděj se do objektu dostal nejprve přes volně přístupné požární schodiště. Ve druhém patře budovy poničil vstupní dveře od kanceláře. „Z ní se pak stejným násilným způsobem dostal do dalších místností. Všechny kanceláře prohledal a odcizil počítač, tablet a další věci. Hodily se mu i dvě alkoholu. Škoda je více než deset tisíc korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (jad)

SKALICE - Z domu vzal i tři cigarety

23.1.2018 9:44

Do jednoho z rodinných domků ve Skalici nad Svitavou se vloupal dosud neznámý zloděj. Pachatel se do příbytku čtyřiasedmdesátileté majitelky dostal přes pootevřené okno v přízemí. „Dům prohledal a odcizil šperkovnici s rodinnými šperky a hodinkami. Hodila se mu plechová krabička se třemi cigaretami,“ upřesnil policejní mluvčí Bohumil Malášek s tím, že škoda je asi deset tisíc korun. (jad)

OKROUHLÁ - Potřeboval plynové láhve

20.12.2017 4:26

V chladných zimních dnech asi nutně potřeboval zatopit ve svém příbytku zatím neznámý pachatel. V obci Okrouhlá se násilím dostal do příručního skladu tamní prodejny se smíšeným zbožím. „Ze skladu pak snadno odnesl dvě desetikilové láhve s propan butanem. Obchodníkovi tak způsobil škodu za asi tři tisíce korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Kostel sv. Martina v 10 hod.: Den průvodců.
Blansko – Tělocvična ZŠ Salmova v 10 hod.: Nerf wars.
Blansko – Knihovna v 10.30 hod.: Dětské knižní promítání – Obejmi mě, prosím.
Blansko – Knihovna v 15 hod.: Promítej i Ty! – Ohrožená semínka.
Blansko – Klub Ulita v 19 hod.: FILM JARO (Kevade, Estonsko 1969).
Borotín – Kulturní dům ve 20 hod.: Hasičský ples.
Boskovice – Hotel Moravia v 18 hod.: Degustace vín – vinařství Vinselekt Michlovský.
Boskovice – Sokolovna ve 20 hod.: Hasičský Mazurácký ples 2018.
Klepačov – Dělnický dům ve 20 hod.: Ples Sboru dobrovolných hasičů Klepačov.
Kunštát – Kulturní dům ve 20 hod.: Koncert skupiny Abraxas.
Moravský kras – Dům přírody Moravského krasu v 16 hod.: Detektivem v přírodě.
Olešnice – Kulturní dům ve 20 hod.: Ples FC Olešnice.
Velké Opatovice – Sokolovna ve 20 hod.: Ples sportovců.
Vranová – Kulturní dům v 15 hod.: Dětský karneval.


kina
Blansko v 17.30 hod. Pračlověk.
Blansko ve 20 hod. Věčně tvá nevěrná.
Boskovice ve 14 a 17 hod. Pračlověk.
Boskovice v 19.30 hod. Akta Pentagon: Skrytá válka.

všechny

Sledujte nás!INZERCE

reklama

Žáci budou moci na škole André Citroëna získat profesní průkaz

23.11.2017 5:25 | Původní vydání | Radim Hruška

BOSKOVICE - Střední škola André Citroëna v Boskovicích připravila pro nadcházející školní rok několik zajímavých novinek týkajících se výuky. Pilotně se bude například testovat zařazení profesní přípravy pro řidiče do školní výuky. Více v rozhovoru pro Zrcadlo prozradil ředitel školy Karel Ošlejšek.

Žáci budou moci na škole André Citroëna získat profesní průkaz
Škola André Citroëna. Foto archiv Zrcadla

Jaké jsou tedy připravované novinky pro příští školní rok?

Co se týká vzdělávací nabídky pro školní rok 2018/19, tak nejžhavější novinkou je možnost získání profesního průkazu pro žáky oboru automechanik a opravář zemědělských strojů. Absolventi a absolventky těchto oborů získávají mimo jiné řidičské průkazy skupin B a C, což je u těchto oborů standard i na ostatních školách. Ale na základě jednání se zaměstnavateli i zřizovatelem, kterým je Jihomoravský kraj, byla naše škola vybrána v rámci kraje i celé republiky, aby pilotně ověřila zařazení profesní přípravy do školních vzdělávacích programů těchto oborů. To znamená počínaje prvním ročníkem je zařazen předmět profesní příprava, což znamená absolvovat sto třicet hodin výuky teorie a deset hodin jízd na rámec skupiny C i s nákladním automobilem, který má vyšší nosnost.

V čem je hlavní výhoda?

Obrovská výhoda je v tom, že absolventi potom budou připraveni vykonávat téměř okamžitě pozice profesionálních řidičů. To znamená, že získávají profesní průkaz, jehož hodnota se pohybuje kolem dvaadvaceti tisíc korun. Je to i poměrně velký bonus. Profese řidičů ať už mezinárodní dopravy, autobusové dopravy nebo řidičů ve firmách, je žádaná. V současné době v ní chybí lidé a zaměstnavatelé o ně mají velký zájem, zvyšují se tam výrazně i platy. Získání profesního průkazu je poměrně velký posun vpřed a pokud se osvědčí průběh výuky během tří let, tak bude zařazen v rámci kraje i na dalších dvou školách.

Profesní příprava bude tedy probíhat nad rámec výuky?

Žáci nemusí mít obavy z toho, že těch sto třicet hodin teoretické přípravy budou muset absolvovat mimo výuku například v odpoledních hodinách. Je to tak, že je profesní příprava zařazena do řádné výuky. Došlo tam k určité úpravě učebního plánu, takže bude příprava probíhat v rámci běžného rozvrhu.

A co se týká dalších oborů?

Pozitivní je, že jsme v aktuálním školním roce úspěšně zahájili výuku oboru Bezpečnostně právní činnost. V Jihomoravském kraji není tento obor vyučován na žádné jiné veřejnoprávní škole. V republice se vyučuje na jednatřicet školách, z nich většina je soukromých a dvě jsou zřizovány Ministerstvem vnitra. Síť těch škol byla uzavřena, takže jsem rád, že se nám podařilo možná jako poslední ze škol tento obor získat. Otevřeli jsme poměrně velmi kvalitní třídu a podle prvních ohlasů očekáváme ještě vyšší zájem pro nadcházející školní rok. Podařilo se nám zajistit kvalitní vyučující na odborné předměty, jako je právo a sebeobrana. V současné době budujeme novou učebnu pro předmět kriminalistika a kriminologie. Budeme pořizovat další učební pomůcky. V této chvíli je potěšitelné, že máme při výuce tohoto oboru podporu bezpečnostních složek.

Jakou nabídku tedy škola pro uchazeče připravila?

Zlepšují se i podmínky pro tradiční, na trhu práce velmi žádané, technické a řemeslné obory. Budeme pro příští školní rok nabízet celkem čtyři maturitní obory, pět oborů tříletých zakončených závěrečnou zkouškou a jeden obor nástavbový – Podnikání.

Škola připravuje také rozsáhlé investiční akce za zhruba pětašedesát milionů korun. Podrobnosti přineseme v příštím čísle Zrcadla. 

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509