Dnes je čtvrtek, 14. prosinec

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

BLANSKO - Opilý cyklista havaroval

23.11.2017 17:28

Řádně opilý vyrazil v Blansku jednačtyřicetiletý muž z restaurace domů. Výsledkem bylo, že v Havlíčkově ulici havaroval. „Přivolaní policisté měli o příčině nehody okamžitě jasno. Potlučený podnapilý muž, kterého museli záchranáři převézt do nemocnice, nadýchal 2,75 promile,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. Opilec musí nyní počítat s trestem za řízení pod vlivem alkoholu. Správní orgán za tento přestupek uděluje pokutu od pětadvaceti tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Kdo je vidět, vyhrává

22.11.2017 11:38

Ve čtvrtek 23. listopadu pořádají blanenští policisté již tradiční akci s názvem Kdo je vidět, vyhrává. Dospělí i jejich děti mají příležitost přesvědčit se o tom, že i nenápadný reflexní prvek na oblečení může chodci či cyklistovi zejména nyní ve dnech se sníženou viditelností zachránit život. Pro příchozí bude od 16 hodin připravena prohlídka techniky, výstroje a výzbroje, kterou využívá Policie České republiky. Děti se mohou těšit na řadu soutěží ze znalostí v dopravě. K dalším tématům bude patřit správná výbava cyklisty a kola, řešení dopravních situací a značení, simulace ovlivnění alkoholem prostřednictvím speciálních brýlí. Na závěr dostane každé dítě dárek v podobě reflexního předmětu a nasvítíme je policejními vozidly. Rodiče i děti tak přímo na místě uvidí rozdíl mezi viditelností chodce s reflexním prvkem a bez něho. (hrr)

BOSKOVICE - Schované klíče našel zloděj

22.11.2017 11:38

Opravdu zaručenou skrýš pro klíče od bytu vymyslela v Boskovicích jeho sedmatřicetiletá majitelka. V hrníčku na parapetu okna rozhodně nebyly v bezpečí. Pozornému a pohotovému zloději stačilo, aby do nenápadně odloženého hrníčku nakoukl a klíče vyzkoušel v zámku nejbližšího bytu. „Pohodlně se dostal do příbytku a v dětském pokoji odcizil dva tablety a mobilní telefon. S nejméně desetitisícovou škodou se majitelka asi vyrovná snadněji než její děti,“ uvedl policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

všechny

INZERCE

reklama

Dnešní akce

akce
Blansko – Nemocnice od 8 do 15 hod.: Vánoční výstava.
Blansko – Knihovna v 16 hod.: Bilderbuchkino v blanenské knihovně!, zábavné odpoledne.
Blansko – Klub Ulita v 18 hod.: Koncert Máta Brno aneb Čaj o šesté.
Boskovice – Masarykovo náměstí v 9 hod.: Farmářské trhy.


kina
Blansko ve 20 hod. Star Wars: Poslední z Jediů. (s titulky)
Boskovice v 16 hod. Star Wars: Poslední z Jediů.
Boskovice v 0.05 a 19.30 hod. Star Wars: Poslední z Jediů. (s titulky)

všechny

Sledujte nás!Žáci budou moci na škole André Citroëna získat profesní průkaz

23.11.2017 5:25 | Původní vydání | Radim Hruška

BOSKOVICE - Střední škola André Citroëna v Boskovicích připravila pro nadcházející školní rok několik zajímavých novinek týkajících se výuky. Pilotně se bude například testovat zařazení profesní přípravy pro řidiče do školní výuky. Více v rozhovoru pro Zrcadlo prozradil ředitel školy Karel Ošlejšek.

Žáci budou moci na škole André Citroëna získat profesní průkaz
Škola André Citroëna. Foto archiv Zrcadla

Jaké jsou tedy připravované novinky pro příští školní rok?

Co se týká vzdělávací nabídky pro školní rok 2018/19, tak nejžhavější novinkou je možnost získání profesního průkazu pro žáky oboru automechanik a opravář zemědělských strojů. Absolventi a absolventky těchto oborů získávají mimo jiné řidičské průkazy skupin B a C, což je u těchto oborů standard i na ostatních školách. Ale na základě jednání se zaměstnavateli i zřizovatelem, kterým je Jihomoravský kraj, byla naše škola vybrána v rámci kraje i celé republiky, aby pilotně ověřila zařazení profesní přípravy do školních vzdělávacích programů těchto oborů. To znamená počínaje prvním ročníkem je zařazen předmět profesní příprava, což znamená absolvovat sto třicet hodin výuky teorie a deset hodin jízd na rámec skupiny C i s nákladním automobilem, který má vyšší nosnost.

V čem je hlavní výhoda?

Obrovská výhoda je v tom, že absolventi potom budou připraveni vykonávat téměř okamžitě pozice profesionálních řidičů. To znamená, že získávají profesní průkaz, jehož hodnota se pohybuje kolem dvaadvaceti tisíc korun. Je to i poměrně velký bonus. Profese řidičů ať už mezinárodní dopravy, autobusové dopravy nebo řidičů ve firmách, je žádaná. V současné době v ní chybí lidé a zaměstnavatelé o ně mají velký zájem, zvyšují se tam výrazně i platy. Získání profesního průkazu je poměrně velký posun vpřed a pokud se osvědčí průběh výuky během tří let, tak bude zařazen v rámci kraje i na dalších dvou školách.

Profesní příprava bude tedy probíhat nad rámec výuky?

Žáci nemusí mít obavy z toho, že těch sto třicet hodin teoretické přípravy budou muset absolvovat mimo výuku například v odpoledních hodinách. Je to tak, že je profesní příprava zařazena do řádné výuky. Došlo tam k určité úpravě učebního plánu, takže bude příprava probíhat v rámci běžného rozvrhu.

A co se týká dalších oborů?

Pozitivní je, že jsme v aktuálním školním roce úspěšně zahájili výuku oboru Bezpečnostně právní činnost. V Jihomoravském kraji není tento obor vyučován na žádné jiné veřejnoprávní škole. V republice se vyučuje na jednatřicet školách, z nich většina je soukromých a dvě jsou zřizovány Ministerstvem vnitra. Síť těch škol byla uzavřena, takže jsem rád, že se nám podařilo možná jako poslední ze škol tento obor získat. Otevřeli jsme poměrně velmi kvalitní třídu a podle prvních ohlasů očekáváme ještě vyšší zájem pro nadcházející školní rok. Podařilo se nám zajistit kvalitní vyučující na odborné předměty, jako je právo a sebeobrana. V současné době budujeme novou učebnu pro předmět kriminalistika a kriminologie. Budeme pořizovat další učební pomůcky. V této chvíli je potěšitelné, že máme při výuce tohoto oboru podporu bezpečnostních složek.

Jakou nabídku tedy škola pro uchazeče připravila?

Zlepšují se i podmínky pro tradiční, na trhu práce velmi žádané, technické a řemeslné obory. Budeme pro příští školní rok nabízet celkem čtyři maturitní obory, pět oborů tříletých zakončených závěrečnou zkouškou a jeden obor nástavbový – Podnikání.

Škola připravuje také rozsáhlé investiční akce za zhruba pětašedesát milionů korun. Podrobnosti přineseme v příštím čísle Zrcadla. 

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509

reklama