Dnes je pátek, 16. listopad

Krátké zprávy

KRASOVÁ: Zásobil se cigaretami

2.10.2018 23:44

Cigaretami se asi potřeboval řádně zásobit zatím neznámý pachatel. Ten se v noci v Krasové násilím dostal do tamní prodejny se smíšeným zbožím. Po poničení vstupních dveří sebral cigarety různých značek za asi padesát tisíc korun. Stejným způsobem se dostal možná stejný pachatel do prodejny v Deštné. Tam sebral rovněž cigarety a tabákové výrobky za asi čtyřicet tisíc korun. V obou prodejnách způsobil zloděj celkovou škodu za skoro sto tisíc korun. (hrr)

KŘTINY: Zámek kolo neochránil

2.10.2018 23:44

Zámek na nosiči upevněném na střeše osobního automobilu značky Toyota neochránil na parkovišti před penzionem ve Křtinách horské kolo třicetileté majitelky. Ta odstavila večer před ubytovacím zařízením auto i s kolem na střeše. Když se ráno k autu vrátila, kolo v hodnotě nejméně deset tisíc korun bylo pryč. Zloděj ho odcizil po poškození zámku nosiče. (hrr)

DLOUHÁ LHOTA: Kradl v obecním lese

2.10.2018 23:43

Do obecního lesa v Dlouhé Lhotě v letních měsících jezdil jako do svého zatím neznámý pachatel. Ten v průběhu několika měsíců na dvou místech postupně pokácel třicítku vzrostlých stromů. Odcizením asi třiceti kubíků dřeva tak způsobil obci škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Žáci budou moci na škole André Citroëna získat profesní průkaz

23.11.2017 5:25 | Původní vydání | Radim Hruška

BOSKOVICE - Střední škola André Citroëna v Boskovicích připravila pro nadcházející školní rok několik zajímavých novinek týkajících se výuky. Pilotně se bude například testovat zařazení profesní přípravy pro řidiče do školní výuky. Více v rozhovoru pro Zrcadlo prozradil ředitel školy Karel Ošlejšek.

Žáci budou moci na škole André Citroëna získat profesní průkaz
Škola André Citroëna. Foto archiv Zrcadla

Jaké jsou tedy připravované novinky pro příští školní rok?

Co se týká vzdělávací nabídky pro školní rok 2018/19, tak nejžhavější novinkou je možnost získání profesního průkazu pro žáky oboru automechanik a opravář zemědělských strojů. Absolventi a absolventky těchto oborů získávají mimo jiné řidičské průkazy skupin B a C, což je u těchto oborů standard i na ostatních školách. Ale na základě jednání se zaměstnavateli i zřizovatelem, kterým je Jihomoravský kraj, byla naše škola vybrána v rámci kraje i celé republiky, aby pilotně ověřila zařazení profesní přípravy do školních vzdělávacích programů těchto oborů. To znamená počínaje prvním ročníkem je zařazen předmět profesní příprava, což znamená absolvovat sto třicet hodin výuky teorie a deset hodin jízd na rámec skupiny C i s nákladním automobilem, který má vyšší nosnost.

V čem je hlavní výhoda?

Obrovská výhoda je v tom, že absolventi potom budou připraveni vykonávat téměř okamžitě pozice profesionálních řidičů. To znamená, že získávají profesní průkaz, jehož hodnota se pohybuje kolem dvaadvaceti tisíc korun. Je to i poměrně velký bonus. Profese řidičů ať už mezinárodní dopravy, autobusové dopravy nebo řidičů ve firmách, je žádaná. V současné době v ní chybí lidé a zaměstnavatelé o ně mají velký zájem, zvyšují se tam výrazně i platy. Získání profesního průkazu je poměrně velký posun vpřed a pokud se osvědčí průběh výuky během tří let, tak bude zařazen v rámci kraje i na dalších dvou školách.

Profesní příprava bude tedy probíhat nad rámec výuky?

Žáci nemusí mít obavy z toho, že těch sto třicet hodin teoretické přípravy budou muset absolvovat mimo výuku například v odpoledních hodinách. Je to tak, že je profesní příprava zařazena do řádné výuky. Došlo tam k určité úpravě učebního plánu, takže bude příprava probíhat v rámci běžného rozvrhu.

A co se týká dalších oborů?

Pozitivní je, že jsme v aktuálním školním roce úspěšně zahájili výuku oboru Bezpečnostně právní činnost. V Jihomoravském kraji není tento obor vyučován na žádné jiné veřejnoprávní škole. V republice se vyučuje na jednatřicet školách, z nich většina je soukromých a dvě jsou zřizovány Ministerstvem vnitra. Síť těch škol byla uzavřena, takže jsem rád, že se nám podařilo možná jako poslední ze škol tento obor získat. Otevřeli jsme poměrně velmi kvalitní třídu a podle prvních ohlasů očekáváme ještě vyšší zájem pro nadcházející školní rok. Podařilo se nám zajistit kvalitní vyučující na odborné předměty, jako je právo a sebeobrana. V současné době budujeme novou učebnu pro předmět kriminalistika a kriminologie. Budeme pořizovat další učební pomůcky. V této chvíli je potěšitelné, že máme při výuce tohoto oboru podporu bezpečnostních složek.

Jakou nabídku tedy škola pro uchazeče připravila?

Zlepšují se i podmínky pro tradiční, na trhu práce velmi žádané, technické a řemeslné obory. Budeme pro příští školní rok nabízet celkem čtyři maturitní obory, pět oborů tříletých zakončených závěrečnou zkouškou a jeden obor nástavbový – Podnikání.

Škola připravuje také rozsáhlé investiční akce za zhruba pětašedesát milionů korun. Podrobnosti přineseme v příštím čísle Zrcadla. 

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509