Dnes je úterý, 22. květen

Krátké zprávy

BLANSKO - Den otevřených dveří se ruší

25.4.2018 11:15

Den otevřených dveří, který měli ve středu 25. dubna pořádat blanenští policisté se přesouvá na jiný termín. Odehraje se pravděpodobně na podzim. (hrr)

ŠOŠŮVKA - Zazní Čechomor i Fleret

20.4.2018 9:54

V neděli 22. dubna v 15 hodin se v kulturním domě v Šošůvce odehraje tradiční jarní koncert Šošůvské scholy, tentokrát s názvem „Nekdy sa zastavte". Zazní skladby od kapel Fleret (Zafúkané, Na Královej holi, Vojna) a Čechomor (Zálinský, Nedověcnosti, Místečko) i od Vlasty Redla (Smrti, Bože můj) a mnoho dalších. Občerstvení zajištěno. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na obnovu fasády šošůvské kaple. (mha)

REGION - Soutěže jsou odloženy

15.3.2018 10:10

Fotbaloví fanoušci si musí na odvetnou část moravských soutěží počkat o týden déle. Na základě klimatických podmínek, stavu hracích ploch, předpovědi počasí a informací z fotbalových klubů byly zápasy 17. kola divize a krajského přeboru odloženy. Divizní 17. kolo bude sehráno 16. a 17. června, tedy jako poslední kolo soutěže, krajský přebor bude hrát odložená utkání v úterý 1. května. (les)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Zámecké skleníky v Rájci nad Svitavou jsou plné kvetoucích kamélií

1.2.2018 20:45 | Původní vydání | Martin Jelínek

RÁJEC-JESTŘEBÍ - Nechat se okouzlit světem zeleně a pestře kvetoucích kamélií může každý, kdo v nadcházejících dnech navštíví zámecké skleníky v Rájci-Jestřebí. Jejich chloubou je totiž jedna z největších sbírek těchto exotických rostlin v Česku a dokonce i ve střední Evropě. Pohledem na květy bílé, růžové, červené, rudé i melírované se mohou potěšit zájemci až do konce března. Od 9. do 18. března budou aranžmá a vazby z kamélií zdobit i zámecké komnaty.

Zámecké skleníky v Rájci nad Svitavou jsou plné kvetoucích kamélií
Zahradnice Veronika Hájková s novou odrůdou kamélií nazvanou Verunka. Foto Martin Jelínek

Výstava kamélií je tradičním turistickým lákadlem rájeckého zámku. Do jeho skleníku míří za jejich květy vždy počátkem roku okolo 7000 a do zámeckých komnat dalších 5000 lidí.

Základem rájecké kolekce kamélií jsou jejich keře, které dnes měří bezmála tři metry. Zahradníci je kdysi získali v roce 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Nyní sbírku tvoří zhruba 400 druhů kamélií, přičemž 250 z nich vyšlechtili přímo ráječtí zahradníci. Dosud bylo na světě vyšlechtěno asi 60.000 druhů těchto rostlin. Jejich původním domovem je Japonsko. Milovníci kamélií díky píli a péči rájeckých zahradníků znají například jimi vyšlechtěné druhy Jana, Věra, Zuzana nebo Hana. Jeden z druhů se jmenuje Jan Dvořák a nese jméno zahradníka, který současnou kolekci založil. 

Vyšlechtit nový druh kamélií trvá dlouhá léta. V době květu se takzvané prašníky z květu jedné odrůdy otřou o prašníky květu druhé odrůdy. Semena se poté vysadí a čeká se. Pokud má zahradník štěstí, po zhruba patnácti až dvaceti letech se na rostlině objeví květy, které jsou trochu jiné než všechny ostatní. Pak už stačí jen vybrat nové jméno.

Novinkou mezi vyšlechtěnými kaméliemi v Rájci je odrůda Verunka pojmenovaná po zahradnici Veronice Hájkové. „Pečovala jsem o tyto rostlinky před deseti lety, kdy jsem sem nastoupila. Tehdy to byla ještě taková miminka,“ prozradila usměvavá zahradnice Zrcadlu.

O kamélie již léta pečuje se svými čtyřmi kolegy zahradník Evžen Kopecký. „Za tři roky půjdu do důchodu a moc bych si přál, aby se podařilo naše historické skleníky rozšířit do původní podoby, a aby se našly finance na rozšíření našeho zahradnického týmu. Naše sbírka kamélií si bezesporu zaslouží ještě kvalitnější prostory. Už je nemáme kam dát,“ uvedl.

I když to možná mnozí nevědí, kamélie jsou pojmenovány po slavném brněnském rodákovi, přírodovědci, lékárníkovi a jezuitovi Jiřím Kamelovi (1661-1706). Působil na misii ve filipínské Manile, kde zkoumal tamní faunu i flóru, sbíral rostliny, a především popisoval jejich účinky. Ironií osudu je, že Kamel pravděpodobně kamélie nikdy nespatřil. Na jeho počest pojmenoval tyto rostliny jeho jménem stejně slavný švédský botanik Carl Linné.

Galerie k článku

Zámecké skleníky jsou plné kvetoucích kamélií. Foto Martin JelínekO kamélie léta pečuje zahradník Evžen Kopecký. Foto Martin JelínekZámecké skleníky jsou plné kvetoucích kamélií. Foto Martin JelínekZámecké skleníky jsou plné kvetoucích kamélií. Foto Martin Jelínek
Zahradnice Veronika Hájková s novou odrůdou kamélií nazvanou Verunka, která je pojmenována po ní. Foto Martin JelínekZámecké skleníky jsou plné kvetoucích kamélií. Foto Martin Jelínek

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509