Dnes je středa, 22. srpen

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Zámecké skleníky v Rájci nad Svitavou jsou plné kvetoucích kamélií

1.2.2018 20:45 | Původní vydání | Martin Jelínek

RÁJEC-JESTŘEBÍ - Nechat se okouzlit světem zeleně a pestře kvetoucích kamélií může každý, kdo v nadcházejících dnech navštíví zámecké skleníky v Rájci-Jestřebí. Jejich chloubou je totiž jedna z největších sbírek těchto exotických rostlin v Česku a dokonce i ve střední Evropě. Pohledem na květy bílé, růžové, červené, rudé i melírované se mohou potěšit zájemci až do konce března. Od 9. do 18. března budou aranžmá a vazby z kamélií zdobit i zámecké komnaty.

Zámecké skleníky v Rájci nad Svitavou jsou plné kvetoucích kamélií
Zahradnice Veronika Hájková s novou odrůdou kamélií nazvanou Verunka. Foto Martin Jelínek

Výstava kamélií je tradičním turistickým lákadlem rájeckého zámku. Do jeho skleníku míří za jejich květy vždy počátkem roku okolo 7000 a do zámeckých komnat dalších 5000 lidí.

Základem rájecké kolekce kamélií jsou jejich keře, které dnes měří bezmála tři metry. Zahradníci je kdysi získali v roce 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Nyní sbírku tvoří zhruba 400 druhů kamélií, přičemž 250 z nich vyšlechtili přímo ráječtí zahradníci. Dosud bylo na světě vyšlechtěno asi 60.000 druhů těchto rostlin. Jejich původním domovem je Japonsko. Milovníci kamélií díky píli a péči rájeckých zahradníků znají například jimi vyšlechtěné druhy Jana, Věra, Zuzana nebo Hana. Jeden z druhů se jmenuje Jan Dvořák a nese jméno zahradníka, který současnou kolekci založil. 

Vyšlechtit nový druh kamélií trvá dlouhá léta. V době květu se takzvané prašníky z květu jedné odrůdy otřou o prašníky květu druhé odrůdy. Semena se poté vysadí a čeká se. Pokud má zahradník štěstí, po zhruba patnácti až dvaceti letech se na rostlině objeví květy, které jsou trochu jiné než všechny ostatní. Pak už stačí jen vybrat nové jméno.

Novinkou mezi vyšlechtěnými kaméliemi v Rájci je odrůda Verunka pojmenovaná po zahradnici Veronice Hájkové. „Pečovala jsem o tyto rostlinky před deseti lety, kdy jsem sem nastoupila. Tehdy to byla ještě taková miminka,“ prozradila usměvavá zahradnice Zrcadlu.

O kamélie již léta pečuje se svými čtyřmi kolegy zahradník Evžen Kopecký. „Za tři roky půjdu do důchodu a moc bych si přál, aby se podařilo naše historické skleníky rozšířit do původní podoby, a aby se našly finance na rozšíření našeho zahradnického týmu. Naše sbírka kamélií si bezesporu zaslouží ještě kvalitnější prostory. Už je nemáme kam dát,“ uvedl.

I když to možná mnozí nevědí, kamélie jsou pojmenovány po slavném brněnském rodákovi, přírodovědci, lékárníkovi a jezuitovi Jiřím Kamelovi (1661-1706). Působil na misii ve filipínské Manile, kde zkoumal tamní faunu i flóru, sbíral rostliny, a především popisoval jejich účinky. Ironií osudu je, že Kamel pravděpodobně kamélie nikdy nespatřil. Na jeho počest pojmenoval tyto rostliny jeho jménem stejně slavný švédský botanik Carl Linné.

Galerie k článku

Zámecké skleníky jsou plné kvetoucích kamélií. Foto Martin JelínekO kamélie léta pečuje zahradník Evžen Kopecký. Foto Martin JelínekZámecké skleníky jsou plné kvetoucích kamélií. Foto Martin JelínekZámecké skleníky jsou plné kvetoucích kamélií. Foto Martin Jelínek
Zahradnice Veronika Hájková s novou odrůdou kamélií nazvanou Verunka, která je pojmenována po ní. Foto Martin JelínekZámecké skleníky jsou plné kvetoucích kamélií. Foto Martin Jelínek

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509