Dnes je sobota, 24. únor

INZERCE

reklama

Kategorie

Krátké zprávy

ADAMOV - Zloděj navštívil firmu

23.1.2018 9:48

Policisté vyšetřují případ vloupání do sídla jedné z firem v Adamově. Zloděj se do objektu dostal nejprve přes volně přístupné požární schodiště. Ve druhém patře budovy poničil vstupní dveře od kanceláře. „Z ní se pak stejným násilným způsobem dostal do dalších místností. Všechny kanceláře prohledal a odcizil počítač, tablet a další věci. Hodily se mu i dvě alkoholu. Škoda je více než deset tisíc korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (jad)

SKALICE - Z domu vzal i tři cigarety

23.1.2018 9:44

Do jednoho z rodinných domků ve Skalici nad Svitavou se vloupal dosud neznámý zloděj. Pachatel se do příbytku čtyřiasedmdesátileté majitelky dostal přes pootevřené okno v přízemí. „Dům prohledal a odcizil šperkovnici s rodinnými šperky a hodinkami. Hodila se mu plechová krabička se třemi cigaretami,“ upřesnil policejní mluvčí Bohumil Malášek s tím, že škoda je asi deset tisíc korun. (jad)

OKROUHLÁ - Potřeboval plynové láhve

20.12.2017 4:26

V chladných zimních dnech asi nutně potřeboval zatopit ve svém příbytku zatím neznámý pachatel. V obci Okrouhlá se násilím dostal do příručního skladu tamní prodejny se smíšeným zbožím. „Ze skladu pak snadno odnesl dvě desetikilové láhve s propan butanem. Obchodníkovi tak způsobil škodu za asi tři tisíce korun,“ popsal policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Kostel sv. Martina v 10 hod.: Den průvodců.
Blansko – Tělocvična ZŠ Salmova v 10 hod.: Nerf wars.
Blansko – Knihovna v 10.30 hod.: Dětské knižní promítání – Obejmi mě, prosím.
Blansko – Knihovna v 15 hod.: Promítej i Ty! – Ohrožená semínka.
Blansko – Klub Ulita v 19 hod.: FILM JARO (Kevade, Estonsko 1969).
Borotín – Kulturní dům ve 20 hod.: Hasičský ples.
Boskovice – Hotel Moravia v 18 hod.: Degustace vín – vinařství Vinselekt Michlovský.
Boskovice – Sokolovna ve 20 hod.: Hasičský Mazurácký ples 2018.
Klepačov – Dělnický dům ve 20 hod.: Ples Sboru dobrovolných hasičů Klepačov.
Kunštát – Kulturní dům ve 20 hod.: Koncert skupiny Abraxas.
Moravský kras – Dům přírody Moravského krasu v 16 hod.: Detektivem v přírodě.
Olešnice – Kulturní dům ve 20 hod.: Ples FC Olešnice.
Velké Opatovice – Sokolovna ve 20 hod.: Ples sportovců.
Vranová – Kulturní dům v 15 hod.: Dětský karneval.


kina
Blansko v 17.30 hod. Pračlověk.
Blansko ve 20 hod. Věčně tvá nevěrná.
Boskovice ve 14 a 17 hod. Pračlověk.
Boskovice v 19.30 hod. Akta Pentagon: Skrytá válka.

všechny

Sledujte nás!INZERCE

reklama

Zámecké skleníky v Rájci nad Svitavou jsou plné kvetoucích kamélií

1.2.2018 20:45 | Původní vydání | Martin Jelínek

RÁJEC-JESTŘEBÍ - Nechat se okouzlit světem zeleně a pestře kvetoucích kamélií může každý, kdo v nadcházejících dnech navštíví zámecké skleníky v Rájci-Jestřebí. Jejich chloubou je totiž jedna z největších sbírek těchto exotických rostlin v Česku a dokonce i ve střední Evropě. Pohledem na květy bílé, růžové, červené, rudé i melírované se mohou potěšit zájemci až do konce března. Od 9. do 18. března budou aranžmá a vazby z kamélií zdobit i zámecké komnaty.

Zámecké skleníky v Rájci nad Svitavou jsou plné kvetoucích kamélií
Zahradnice Veronika Hájková s novou odrůdou kamélií nazvanou Verunka. Foto Martin Jelínek

Výstava kamélií je tradičním turistickým lákadlem rájeckého zámku. Do jeho skleníku míří za jejich květy vždy počátkem roku okolo 7000 a do zámeckých komnat dalších 5000 lidí.

Základem rájecké kolekce kamélií jsou jejich keře, které dnes měří bezmála tři metry. Zahradníci je kdysi získali v roce 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Nyní sbírku tvoří zhruba 400 druhů kamélií, přičemž 250 z nich vyšlechtili přímo ráječtí zahradníci. Dosud bylo na světě vyšlechtěno asi 60.000 druhů těchto rostlin. Jejich původním domovem je Japonsko. Milovníci kamélií díky píli a péči rájeckých zahradníků znají například jimi vyšlechtěné druhy Jana, Věra, Zuzana nebo Hana. Jeden z druhů se jmenuje Jan Dvořák a nese jméno zahradníka, který současnou kolekci založil. 

Vyšlechtit nový druh kamélií trvá dlouhá léta. V době květu se takzvané prašníky z květu jedné odrůdy otřou o prašníky květu druhé odrůdy. Semena se poté vysadí a čeká se. Pokud má zahradník štěstí, po zhruba patnácti až dvaceti letech se na rostlině objeví květy, které jsou trochu jiné než všechny ostatní. Pak už stačí jen vybrat nové jméno.

Novinkou mezi vyšlechtěnými kaméliemi v Rájci je odrůda Verunka pojmenovaná po zahradnici Veronice Hájkové. „Pečovala jsem o tyto rostlinky před deseti lety, kdy jsem sem nastoupila. Tehdy to byla ještě taková miminka,“ prozradila usměvavá zahradnice Zrcadlu.

O kamélie již léta pečuje se svými čtyřmi kolegy zahradník Evžen Kopecký. „Za tři roky půjdu do důchodu a moc bych si přál, aby se podařilo naše historické skleníky rozšířit do původní podoby, a aby se našly finance na rozšíření našeho zahradnického týmu. Naše sbírka kamélií si bezesporu zaslouží ještě kvalitnější prostory. Už je nemáme kam dát,“ uvedl.

I když to možná mnozí nevědí, kamélie jsou pojmenovány po slavném brněnském rodákovi, přírodovědci, lékárníkovi a jezuitovi Jiřím Kamelovi (1661-1706). Působil na misii ve filipínské Manile, kde zkoumal tamní faunu i flóru, sbíral rostliny, a především popisoval jejich účinky. Ironií osudu je, že Kamel pravděpodobně kamélie nikdy nespatřil. Na jeho počest pojmenoval tyto rostliny jeho jménem stejně slavný švédský botanik Carl Linné.

Galerie k článku

Zámecké skleníky jsou plné kvetoucích kamélií. Foto Martin JelínekO kamélie léta pečuje zahradník Evžen Kopecký. Foto Martin JelínekZámecké skleníky jsou plné kvetoucích kamélií. Foto Martin JelínekZámecké skleníky jsou plné kvetoucích kamélií. Foto Martin Jelínek
Zahradnice Veronika Hájková s novou odrůdou kamélií nazvanou Verunka, která je pojmenována po ní. Foto Martin JelínekZámecké skleníky jsou plné kvetoucích kamélií. Foto Martin Jelínek

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509