Dnes je monday, 29. april

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Expozice v kině ukazuje dopady pěstování palmy olejné

4.2.2016 5:08 | Původní vydání | Michal Záboj

BLANSKO - Foyer blanenského kina celý únor hostí výstavu fotografií nazvanou Na čem se smaží Indonésie. Snímky ukazují dopady pěstování palmy olejné na indonéské životní prostředí a život místních obyvatel.

Expozice v kině ukazuje dopady pěstování palmy olejné
Palmy. Foto Kateřina Holubová

K problematice se exkluzivně pro Zrcadlo vyjádřila mluvčí Koalice proti palmovému oleji Kateřina Holubová:

Už více než rok se můžeme na etiketách mnoha výrobků dočíst, že obsahují palmový olej. Není složité ho ve složení najít, obsahuje ho více než polovina balených výrobků v supermarketech. Palmový olej se získává z plodů palmy olejné (Elaeis guineensis), která je pěstována v tropech celého světa, nejvíce v Indonésii a Malajsii, dále pak v Thajsku, Kolumbii, Nigérii a dalších. Obsažen je hlavně v balených potravinách, jako jsou různé čokoládové výrobky a další sladkosti, zmrzliny, margaríny, instantní jídla, kojenecké výživy atd., smaží a peče se na něm ve fast-foodech i běžných restauracích, je obsažen v kosmetice, drogerii, léčivech, svíčkách, průmyslových mazivech a dokonce i v biopalivech a krmivu pro domácí i hospodářská zvířata.

Palmový olej se v posledních zhruba třiceti letech stal nejpoužívanějším rostlinným olejem na světě, a to především kvůli jeho velmi nízké ceně. Jeho intenzivní produkce má ale vážné dopady na přírodu a klima. Jsou káceny rozsáhlé plochy deštných pralesů po celém světě, což vážně ohrožuje vzácné živočišné i rostlinné druhy a celé ekosystémy. Obrovské plantáže palmy olejné vyčerpávají půdní a vodní zdroje, které jsou navíc vážně znečišťovány velkým množstvím hnojiv a chemikálií. To má vážné dopady na život místních obyvatel, kteří jsou vystavováni i tlaku velkých korporací nezřídka porušujících jejich práva.

Problém jménem „palmový olej“ se ale dotýká i nás Evropanů. V důsledku kácení a vypalování deštných pralesů se do ovzduší uvolňují miliony tun skleníkových plynů, které narušují klimatickou rovnováhu a srážkový režim celé planety. Nadměrná konzumace palmového oleje navíc může přímo ohrožovat naše zdraví, neboť tento druh oleje obsahuje mnoho „škodlivých“ nasycených mastných kyselin. Koalice proti palmovému oleji je nezávislá, nezisková platforma, která zaštiťuje desítky neziskových organizací a sdružení, odborníků a mnoha dalších jednotlivců, kterým není současná situace lhostejná. Koordinuje „protipalmovou“ kampaň v České republice, informuje veřejnost o problému palmového oleje a jeho alternativách, komunikuje s výrobci atd.

Každý z nás může pomoci situaci zmírnit tím, že omezí svou spotřebu palmového oleje a olejů jako takových, a bude upřednostňovat oleje lokální či evropské, pokusí se šířit povědomí o této problematice informováním svého nejbližšího okolí či pomocí osvětových akcí. Více informací včetně fotogalerie výrobků najdete na www.stoppalmovemuoleji.cz.

Mgr. Kateřina Holubová, mluvčí, Koalice proti palmovému oleji

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509