Dnes je monday, 06. may

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



RECENZE - Novodobý očistec

11.2.2013 16:58 | Původní vydání 5.2.2013 7:00 | Naděžda Parmová | Vyšlo v číslo 03 2013

Cesta autem na divadelní představení „Očistec“ v Městském divadle Brno v neděli 20. ledna byla, při začínající ledovce, víc než symbolická. Poučena z tiskovky, že hudba bude nářez, jsem byla připravena na trochu větší decibely.

RECENZE - Novodobý očistec
Ale co předvedla trojice hlavních představitelů spolu s bubeníkem, jediným profesionálem, rozhodně nebylo amatérské. Stano Slovák klávesy, Dušan Vitázek a Jiří Mach kytary a Jaroslav Záděra bicí, k tomu sekundovalo přes třicet muzikantů v orchestřišti, to vše vytvořilo s dvaceti čtyřmi hudebními čísly atmosféru, při které šla chvílemi hlava kolem. Možná by hned v prvním diskotékovém vystoupení stačila jen jedna píseň.
O čem tedy Očistec je? Autorská dvojice Moša - Merta volně navázala na svůj dřívější záměr s Danteho Božskou komedií. Před časem jsme viděli Peklo, teď tedy přišel Očistec. Naprosto na sebe nenavazují, je to zcela jiný příběh. Podle autora textu jde o provokativně komediální žánr na pomezí pohádka - kabaret. Muzikant Zdeněk Merta vybavil projekt perfektní hudbou. Tři muzikanti, ve všem všudy současní, mají projít pomyslným očistcem v klášteře. Jsou jim, mimo jiné, předváděny osoby z historie, které zvláště silně holdovaly nějaké lidské slabosti. Vidíme poživačnou hraběnku Bathory, sexuálně znuděného Maháradžu z Dhárí nebo scénu se zvrhlým ego malého Stalina a Hitlera. Tato scéna, kdy tito dva spolu hrají šachy na obrovské šachovnici s živými šachovými figurami, patří mezi fantastický výkon všech zúčastněných herců.
Proč zvolili autoři tak vyhraněný, provokativně duchovní děj příběhu na téma očistce? Je to evokace na současné problémy světa? Prostředí kláštera rozhodně nepřináší řešení, navíc když v závěru ti, kteří měli být napraveni, způsobí v klášteře revoluční vzpouru. Tím vše končí a je ponecháno na každém divákovi zvlášť, jak bude přemýšlet, reagovat a co si pro sebe vybere jako inspiraci. Je třeba říci, že divák je celou dobu překvapován, i když první část do přestávky má některá místa rozvláčná - scéna s hraběnkou Báthory i s Mahárádžou, délku písní jsem už uvedla. Celá inscenace trvá přes tři hodiny, takže někteří spěšně odcházeli před koncem, pokud byli závislí na vlakových spojích, končících kolem 23. hodiny.
Na přípravě Očistce se podílela řada lidí - jen hudební aranžmá zaměstnalo čtyři muže, dále dvě choreografky, dva dirigenti, kostýmy Andrea Kučerová a skutečně vymyšlená scéna Jaroslava Milfajta s nádherným fíglem varhan. To vše vymyslel, napsal a urežíroval Stanislav Moša a za tento počin mu patří dík.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509