Dnes je friday, 03. may

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Rájecký zámek zve návštěvníky na kamélie a růže

7.3.2014 8:05 | Michal Záboj
Rájec-Jestřebí - Komnaty zámku v Rájci nad Svitavou opět po roce ozdobí kamélie. Návštěvníci památky je mohou v různých aranžmá obdivovat od pátku 7. března. 
Rájecký zámek zve návštěvníky na kamélie a růže
Ilustrační foto Marta Antonínová
Letošní ročník tradiční expozice nese podtitul Kamélie versus růže. Podřídí se tomu také vystavené kusy a jejich vazby. „Kamélie, nazývané Japonskými nebo Zimními růžemi, poměří svoji krásu s pravými růžemi i jinými květinami, které nesou v názvu růže,“ říká kastelánka rájeckého zámku Jana Kopecká. 
Interiéry tak vyzdobí kvetoucí keře kamélií staré až padesát let spolu s historickými i novodobými květinovými aranžmá. Kromě toho si návštěvníci mohou prohlédnout také zámecké skleníky, kde se kamélie pěstují. 
„V zámeckých sklenících si návštěvníci prohlédnou na čtyři stovky druhů kamélií. Mohou si tam květiny i koupit a využít příležitost ke konzultaci se zahradníky,“ podotýká kastelánka s tím, že skleníky budou otevřené až do konce března.
Na výstavu kamélií přímo v zámku lze zajít od pátku 7. března do neděle 16. března každý den mimo pondělí. Otevřená bude i zámecká Galerie Kruh, kde aktuálně představuje svá díla hned několik výtvarníků. Zámecký park pak zve k volné procházce. 
Camellia je rod rostlin z čeledi čajovníkovité. Jeden z jeho zástupců se užívá k výrobě čaje. Jedná se o tropické a subtropické stálezelené stromy a keře. Rod Camellia poprvé v polovině osmnáctého století popsal Carl Linné a pojmenoval ho po českém botanikovi Georgu Kamelovi, který působil jako jezuitský misionář na Filipínách. Pěstování kamélií se na šlechtických sídlech rozmohlo zhruba o sto let později.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509