Dnes je sunday, 12. may

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Jihomoravští lezci absolvovali týdenní výcvik v Moravském krasu

2.5.2016 16:15 | Původní vydání | Josef Klučka

MORAVSKÝ KRAS - V Moravském krasu se od 25. do  29. dubna uskutečnil  výcvik lezeckých družstev a skupin Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Výcvik byl zaměřen především na lezce, kteří tuto funkci vykonávají kratší dobu. 

Jihomoravští lezci absolvovali týdenní výcvik v Moravském krasu
Výcvik hasičů v Moravském krasu. Foto HZS JMK

Výcvik simuloval dlouhodobý fyzicky i psychicky náročný zásah, stejně jako tomu je u zásahů například v jeskynních systémech. 

Tým instruktorů připravil úkoly, které během týdne lezci „nováčci“ plnili. Postavení vlastního zázemí v podobě stanů, byl první z nich. Od procvičení základních lanových technik výcvik postupně směřoval k řešení náročných týmových úkolů v podobě záchrany paraglidisty ze stromu, vyhledávání a transport osob v nepřístupném terénu v noci, záchrany osob z jeskynních systémů, aj.

Výcvik byl zaměřen i na další činnosti, které provádí lezci HZS JmK. Procvičovalo se použití stabilizačního systému Paratech. U tohoto výcviku se postupně během celého týdne vystřídali lezci z  Územních odborů Brno, Blansko, Znojmo a Hodonín. Lezci se seznámili s tímto systémem  a proškolili se v oblasti stabilizace narušených budov, pažení štol a narušených stropů jak s jeho pomocí, tak s pomocí výdřevy.

Výcviku se účastnili také všichni hasiči se specializací pro práce ve výškách a nad volnou hloubkou a to v podobě celodenního intenzivního výcviku. Došlo ke sjednocení postupů a technik při záchraně s použitím lana.

Celkově bylo odcvičeno 62 hodin, z toho nejdelší a to středeční výcvik trval 18 hodin.

pprap. Josef Klučka - HZS Jihomoravského kraje

Galerie k článku

Výcvik hasičů v Moravském krasu. Foto HZS JMKVýcvik hasičů v Moravském krasu. Foto HZS JMKVýcvik hasičů v Moravském krasu. Foto HZS JMKVýcvik hasičů v Moravském krasu. Foto HZS JMK
Výcvik hasičů v Moravském krasu. Foto HZS JMKVýcvik hasičů v Moravském krasu. Foto HZS JMKVýcvik hasičů v Moravském krasu. Foto HZS JMKVýcvik hasičů v Moravském krasu. Foto HZS JMK
Výcvik hasičů v Moravském krasu. Foto HZS JMKVýcvik hasičů v Moravském krasu. Foto HZS JMKVýcvik hasičů v Moravském krasu. Foto HZS JMKVýcvik hasičů v Moravském krasu. Foto HZS JMK

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509