Dnes je čtvrtek, 16. srpen

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – Náměstí Republiky v 8 hod.: Speciální farmářské trhy s agrární komorou.


kina
Blansko ve 20 hod. Equalizer 2.
Boskovice v 17 hod. Ant-Man a Wasp. (3D)
Boskovice v 19.30 hod. Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni.
Boskovice - letní ve 21 hod. Miss Hanoi.
Lysice – letní ve 20.30 hod. Black Panther.

všechny

Sledujte nás!Kompostárna má prý dost materiálu, Blansku zůstane dotace

24.7.2014 5:14 | Původní vydání | Michal Záboj

Blansko – Blanenská radnice nakonec zřejmě nebude muset vracet evropskou dotaci na stavbu kompostárny. Letos se totiž poprvé podaří splnit podmínku, že je nutné naplnit minimálně ze tří čtvrtin kapacitu zařízení.

Kompostárna má prý dost materiálu, Blansku zůstane dotace
Foto Michal Záboj

Blanenská kompostárna může ročně zpracovat bezmála dva tisíce dvě stě tun biologického odpadu. Zařízení bylo otevřeno před třemi léty a zatím se k tomuto číslu blížilo jen z dálky. 

Minulý rok už ale kompostárnou prošlo asi tisíc šest set tun. Letos to má být ještě více. V meziročním srovnání hlásí za letošní první pololetí asi o dvě stě tun biodpadu více.

„Ty nejsilnější nejlepší měsíce září, říjen, listopad teprve přijdou. Takže předpoklad je, že letos se zpracuje kolem dvou tisíc tun, což je téměř stoprocentní kapacita,“ upřesnil blanenský místostarosta Jiří Crha (ODS).

Město kompostárnu dokončilo v roce 2011. Její stavba přišla na asi padesát sedm milionů korun. Na stavbu radnice získala dotaci bezmála sedmnáct milion korun. Právě tuto částku by město muselo vrátit, pokud se mu nepodařilo naplnit kapacitu kompostárny aspoň ze tří čtvrtin.

Zpočátku zařízení provozovalo město samo. Nedařilo se mu ale získávat dostatek kompostovatelného materiálu. Kvůli hrozbě vrácení dotace radnice kompostárnu pronajala za dvanáct tisíc korun ročně třebíčské společnosti Viaalta. Za ukládání bioodpadu město firmě ročně platí kolem čtyř set tisíc korun.

V kompostárně se zpracovává biologický odpad z města a z obcí v okolí, ale také na Kuřimsku a Tišnovsku. Obyvatelé Blanska mohou zeleň a další materiál ukládat zdarma. Za odpad navíc mohou získat zdarma kompost.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509