Dnes je pátek, 20. duben

Kategorie

Krátké zprávy

ŠOŠŮVKA - Zazní Čechomor i Fleret

20.4.2018 9:54

V neděli 22. dubna v 15 hodin se v kulturním domě v Šošůvce odehraje tradiční jarní koncert Šošůvské scholy, tentokrát s názvem „Nekdy sa zastavte". Zazní skladby od kapel Fleret (Zafúkané, Na Královej holi, Vojna) a Čechomor (Zálinský, Nedověcnosti, Místečko) i od Vlasty Redla (Smrti, Bože můj) a mnoho dalších. Občerstvení zajištěno. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude použit na obnovu fasády šošůvské kaple. (mha)

REGION - Soutěže jsou odloženy

15.3.2018 10:10

Fotbaloví fanoušci si musí na odvetnou část moravských soutěží počkat o týden déle. Na základě klimatických podmínek, stavu hracích ploch, předpovědi počasí a informací z fotbalových klubů byly zápasy 17. kola divize a krajského přeboru odloženy. Divizní 17. kolo bude sehráno 16. a 17. června, tedy jako poslední kolo soutěže, krajský přebor bude hrát odložená utkání v úterý 1. května. (les)

BOSKOVICE - Ukradl řídící jednotku

14.3.2018 9:19

S jasným cílem se vydal krást do Boskovic zatím neznámý zloděj. Na parkovišti v areálu tamní firmy jej přilákala zaparkovaná dodávka značky Fiat. „Zloděj překonal plot a násilím otevřel kabinu odstaveného vozidla. V ní sice nic neodcizil, ale otevřel si přední kapotu a z motorového prostoru odcizil řídící jednotku motoru. Majiteli tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun,“ přidal podrobnosti policejní mluvčí Bohumil Malášek. (hrr)

všechny

Dnešní akce

akce
Blansko – MC Paleček v 16 a 17 hod.: Dvě barevné pohádky.
Blansko – Statek Samsara v 19 hod.: Duel vín.
Boskovice – Sokolovna v 19 hod.: Ochotnické divadlo Boskovice – Vražda sexem, premiéra.
Doubravice – Zahradnictví Koupý v 8 až 18 hod.: Jarní jarmark.


kina
Blansko ve 20 hod. Souboj pohlaví.
Boskovice v 9.30 hod. BabyBiograf: Planeta Česko.
Boskovice v 17 hod. Planeta Česko.
Boskovice v 19.30 hod. Vadí nevadí.
Šebetov v 19.30 hod. Liga spravedlnosti.

všechny

Sledujte nás!Kotvrdovičtí ochotníci uvedou komedii na opraveném otočném jevišti

31.3.2018 3:47 | Původní vydání | Martin Jelínek

KOTVRDOVICE - Členové ochotnického souboru Divadlo srdcem z Kotvrdovic slaví. Mají totiž opravené otočné jeviště, které bylo v tamní orlovně vybudováno v padesátých až šedesátých letech minulého století. Snad nikdy nebylo v provozu. Pravděpodobně se totiž hned po svém sestavení porouchalo. Zařízení v akci se představí veřejnosti již v pátek 13. dubna, kdy Divadlo srdcem uvede premiéru komediální inscenace Škola základ života.

Kotvrdovičtí ochotníci uvedou komedii na opraveném otočném jevišti
Zkouška z nového představení. Foto Divadlo srdcem

„Z pátku třináctého rozhodně strach nemáme. Nyní se můžeme pochlubit tím, že máme otočné jeviště a na něm hned dvě scény, které budeme střídat. Při přestávkách bude stačit jen jeviště pootočit, na což potřebujeme dva chlapy a asi deset až patnáct vteřin,“ řekl Zrcadlu vedoucí souboru, kytarista a učitel hudby Martin Kovář. Oprava točny byla náročná.

Zvládl ji člen souboru Josef Tichý se svým kamarádem Rostislavem Vojtou. Mechaniku museli rozebrat. Zjistili přitom, že pódium se kdysi zčásti propadlo a bylo podbetováno tak nešťastně, že jej již nešlo otáčet. Všechny překážky proto kutilové odstranili, něco málo poopravili a pořádně promazali hlavní ložisko, na němž se jeviště o průměru šesti metrů otáčí.

„Při otáčení sice jeviště neuvěřitelně vrže, ale alespoň nám diváci neusnou,“ uvedl Tichý. Divadelníci jsou šťastní, že dvojice kutilů uspěla. Na nákladné opravy nemají peníze. Zajímavostí je, že si nikdo z Kotvrdovic, dokonce ani nestarší pamětníci, nevzpomíná na to, že by otočné jeviště bylo někdy v provozu. Pravdou ale je, že otočné scény jsou chloubou jen opravdu významných divadel. Nejbližší lze najít v Brně. Na jižní Moravě jinde není.

Divadlo srdcem je sice mladý soubor, ale daří se mu. Založen byl před pěti lety, kdy první představení nazkoušelo šest lidí. Nyní má soubor již 18 členů. Nejmladší ochotnici je sedm a chodí do první třídy základní školy, nejstarším je kolem sedmdesáti. V Kotvrdovicích hrají ale divadlo také studenti a lidé mnoha profesí. Například Josef Tichý je zámečník.

Soubor připravuje každé představení čtyři až pět měsíců. Dvě až tři reprízy jsou na jaře a další dvě až tři na podzim. Po loňském úspěšném Strašidlu cantervillském, z pera známého klasik Oscara Wilda, vsadilo letos na českou klasiku. Uvede komedii ze života študáků a kantorů, napsanou kdysi Jaroslavem Žákem, Škola základ života. Jde také o známý film, který v roce 1938 s mnoha hvězdami českého stříbrného plátna natočil režisér Martin Frič.

„Tuto hru jsem vybral hned ze dvou důvodů. Tím prvním je to, že jsem knížku Škola základ života kdysi dostal od své babičky, bývalé učitelky, a moc jsem si ji oblíbil. Ten druhý důvod je pragmatický. Chtěl jsem, aby si zahrálo co nejvíce členů našeho souboru, což se k mé velké radosti podařilo,“ doplnil Kovář. Veškeré podrobnosti k souboru a jeho připravovanému představení najdou zájemci na sociální síti Facebook pod odkazem Divadlo srdcem

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509