Dnes je pátek, 21. září

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Kotvrdovičtí ochotníci uvedou komedii na opraveném otočném jevišti

31.3.2018 3:47 | Původní vydání | Martin Jelínek

KOTVRDOVICE - Členové ochotnického souboru Divadlo srdcem z Kotvrdovic slaví. Mají totiž opravené otočné jeviště, které bylo v tamní orlovně vybudováno v padesátých až šedesátých letech minulého století. Snad nikdy nebylo v provozu. Pravděpodobně se totiž hned po svém sestavení porouchalo. Zařízení v akci se představí veřejnosti již v pátek 13. dubna, kdy Divadlo srdcem uvede premiéru komediální inscenace Škola základ života.

Kotvrdovičtí ochotníci uvedou komedii na opraveném otočném jevišti
Zkouška z nového představení. Foto Divadlo srdcem

„Z pátku třináctého rozhodně strach nemáme. Nyní se můžeme pochlubit tím, že máme otočné jeviště a na něm hned dvě scény, které budeme střídat. Při přestávkách bude stačit jen jeviště pootočit, na což potřebujeme dva chlapy a asi deset až patnáct vteřin,“ řekl Zrcadlu vedoucí souboru, kytarista a učitel hudby Martin Kovář. Oprava točny byla náročná.

Zvládl ji člen souboru Josef Tichý se svým kamarádem Rostislavem Vojtou. Mechaniku museli rozebrat. Zjistili přitom, že pódium se kdysi zčásti propadlo a bylo podbetováno tak nešťastně, že jej již nešlo otáčet. Všechny překážky proto kutilové odstranili, něco málo poopravili a pořádně promazali hlavní ložisko, na němž se jeviště o průměru šesti metrů otáčí.

„Při otáčení sice jeviště neuvěřitelně vrže, ale alespoň nám diváci neusnou,“ uvedl Tichý. Divadelníci jsou šťastní, že dvojice kutilů uspěla. Na nákladné opravy nemají peníze. Zajímavostí je, že si nikdo z Kotvrdovic, dokonce ani nestarší pamětníci, nevzpomíná na to, že by otočné jeviště bylo někdy v provozu. Pravdou ale je, že otočné scény jsou chloubou jen opravdu významných divadel. Nejbližší lze najít v Brně. Na jižní Moravě jinde není.

Divadlo srdcem je sice mladý soubor, ale daří se mu. Založen byl před pěti lety, kdy první představení nazkoušelo šest lidí. Nyní má soubor již 18 členů. Nejmladší ochotnici je sedm a chodí do první třídy základní školy, nejstarším je kolem sedmdesáti. V Kotvrdovicích hrají ale divadlo také studenti a lidé mnoha profesí. Například Josef Tichý je zámečník.

Soubor připravuje každé představení čtyři až pět měsíců. Dvě až tři reprízy jsou na jaře a další dvě až tři na podzim. Po loňském úspěšném Strašidlu cantervillském, z pera známého klasik Oscara Wilda, vsadilo letos na českou klasiku. Uvede komedii ze života študáků a kantorů, napsanou kdysi Jaroslavem Žákem, Škola základ života. Jde také o známý film, který v roce 1938 s mnoha hvězdami českého stříbrného plátna natočil režisér Martin Frič.

„Tuto hru jsem vybral hned ze dvou důvodů. Tím prvním je to, že jsem knížku Škola základ života kdysi dostal od své babičky, bývalé učitelky, a moc jsem si ji oblíbil. Ten druhý důvod je pragmatický. Chtěl jsem, aby si zahrálo co nejvíce členů našeho souboru, což se k mé velké radosti podařilo,“ doplnil Kovář. Veškeré podrobnosti k souboru a jeho připravovanému představení najdou zájemci na sociální síti Facebook pod odkazem Divadlo srdcem

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509