Dnes je saturday, 18. may

AKTUÁLNÍ ČÍSLO ZRCADLA

reklama

Krátké zprávy

BOSKOVICE: Aktuální opatření v nemocnici

31.8.2022 0:39

S ohledem na epidemiologickou situaci jsou návštěvy v Nemocnici Boskovice povoleny jen ve středu a neděli od 14.30 do 16.30 hodin, s tím, že návštěva je vybavena vlastním respirátorem. Návštěvy nejsou povoleny u covidových pacientů. (hrr)

BOSKOVICE: Boskovičtí turisté oslavili 120 let

31.8.2022 0:38

V neděli 21. srpna 2022 si dali v 15 hodin sraz před pamětní deskou Karla Absolona, zakladatele Klubu českých turistů v Boskovicích, současné členky a členové místního klubu. Úvodního slova se ujal Jaroslav Oldřich, předseda klubu, který vzpomněl ve své řeči na jeho vznik. Karel Absolon tehdy v pátek 21.srpna 1902 předběhl o den Járu Cimrmana a založil pobočku českých turistů v Boskovicích. Činnost přerušila 1. světová válka a také fakt, že předseda spolku se tehdy stal ředitelem Gymnázia a po něm se nikdo neujal funkce předsedy klubu. V roce 1922 obnovili turisté svoji činnost a s přestávkami, které si vynutily události minulého století, zde fungují do dnes. Po něm přivítal přítomné místostarosta Petr Malach a mj. popřál jim, ať se jim daří i do budoucna. Na závěr položila místopředsedkyně Zdena Boháčková kytičku pod pamětní desku Karla Absolona.

Poté vyrazili turisté ke Kontribuční sýpce, kde mají papírenskou a tiskařskou dílnu bratři Ouještí vyrábějící zde různé upomínkové předměty. Zde byli seznámeni s historií sýpky a mohli si prohlédnout vystavené výrobky. Po prohlídce zamířili do sokolovny, aby se zde občerstvili a probrali zážitky z uplynulé vycházky. Monika Šindelková

BLANSKO: Zloděje prozradily stopy bot

24.3.2022 5:53

Trasologie společně s vynikající osobní znalostí blanenských policistů sehrála klíčovou roli v případě sobotního vloupání do tamějšího tabáku. Podezřelý osmadvacetiletý muž se totiž krátce před půlnocí pokusil vykopnout skleněnou výplň zdejší prodejny. Posléze sice celá výloha povolila, ale naštěstí se uvnitř šikovně zapřela o lednici, kdy tak zloděj neměl sebemenší šanci proklouznout dovnitř a raději bleskově zmizel. Nešika ale na místě zanechal hromadu stop. Mezi nimi byly právě i otisky podešví bot neznámého pachatele. Když pak místní policisté nedaleko místa činu zahlédli jim známého recidivistu, pohotově se podívali i na jeho podrážky. To už jim bylo jasné, že se trefili do černého a výtečníka z místa převezli rovnou na služebnu. Tomu pak v případě uznání vinny za trestný čin krádež a poškození cizí věci hrozí několikaletý pobyt za mřížemi. (hrr)

všechny

POCHOD PO R43

reklama

Dnešní akce

Sledujte nás!



Majitelé pozemků souhlasí, v Olešnici se tak upraví koryto Hodonínky

12.3.2015 5:28 | Původní vydání | Radim Hruška

Olešnice - Po desítkách let čekání začnou letos v Olešnici práce na čištění koryta říčky Hodonínky. Provedení protipovodňových úprav vázlo na výkupu pozemků v okolí koryta. Teď se zdá, že všichni majitelé s výkupem souhlasí, a zahájení stavby za desítky milionů korun už nic nebrání. 

Majitelé pozemků souhlasí, v Olešnici se tak upraví koryto Hodonínky
Zanesené koryto Hodonínky v Olešnici Foto Radim Hruška

Více prozradil v rozhovoru pro Zrcadlo starosta Olešnice Zdeněk Peša (nez).

Jak dlouho už trvá neutěšená situace na Hodonínce v Olešnici?

Ve čtyřiatřicátém roce minulého století byla provedena regulace Hodonínky v Olešnici. Koryto bylo zadlážděné kamením. Od té doby se ale jen zanášelo, zarůstalo a snižoval se průtok. V některých úsecích je dokonce naměřen průtok jen na dvouletou vodu. To znamená, že se potok vybřežuje už i během jarních tání. Jakákoliv letní bouřka pak znamená akutní riziko povodně. Situace se od třicátých let ještě více zkomplikovala tím, že původní prostor určený pro vylití vody, který byl na levém břehu potoka, byl rozprodán a vznikly tam zahrádky s ploty. V toku potoka je tak dneska řada překážek.

Jaké je řešení?

Možností, jak redukovat případnou povodňovou vlnu na tomto potoce, je prohloubení koryta a jeho vyčištění. Jedná se o liniovou stavbu, a my jsme tuto záležitost začali řešit hned po povodních v roce 2003. Ze strany města jsme začali činit patřičné kroky ke zprůtočnění koryta. S tehdejším správcem vodního toku jsme začali řešit projektovou dokumentaci, na které se město i finančně podílelo. Byla původně zpracována na padesátiletou vodu, což znamenalo výrazné prohloubení koryta potoka a rozšíření asi o tři metry. To by znamenalo výrazný a nákladný zásah, rozpočtové náklady byly přes padesát milionů korun.

Současný projekt počítá ale s menším objemem stavebních prací...

Během příprav se změnil správce vodního toku, kterým se staly Lesy České republiky, a došlo k přehodnocení projektu. Co se týče objemu prací, byl významně redukován. V současné době se počítá, že by koryto po úpravách mělo ustát dvacetiletou vodu.

V praxi to znamená, že budou muset být odtěžené všechny naplaveniny a potok by se měl vrátit do podoby z roku 1934. V levé části koryta navíc vznikne třímetrový pás, který bude schopen v případě povodně převést výraznou část vody, a navíc bude sloužit i jako obslužná plocha, po které budou moci jezdit mechanizmy a bude tak umožněno čištění potoka.

Co stálo za tím, že příprava akce trvala tak dlouho, a kdy začne samotné čištění?

K tomu aby bylo možné akci provést bylo třeba vyjednat výkupy pozemků sousedících s korytem Hodonínky od soukromých vlastníků. A to byl kámen úrazu. Na tom skončila v minulosti řada jednání. V současné době konečně došlo k dohodě. V blízké budoucnosti bude uzavřena i poslední kupní smlouva. Už je vydáno stavební povolení a správce toku podal žádost o dotaci, která byla úspěšně vyhodnocena. Probíhá už také výběrové řízení na dodavatele stavby. Pokud nenastanou nějaké komplikace ve výběrovém řízení, tak je předpoklad, že v druhé polovině letošního roku by mělo dojít k vlastní stavbě. To já osobně považuji, po výstavbě poldrů v povodí Veselského potoka, za druhou největší vodohospodářskou stavbu tohoto století, protože má svými parametry velký dopad na prevenci před povodněmi.

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509