Dnes je úterý, 21. srpen

INZERCE

reklama

Krátké zprávy

BLANSKO - Běžci plnili sny

13.6.2018 11:13

V Blansku se uskutečnil šestý ročník charitativního běhu You Dream We Run. V letošním roce se do akce zapojilo 3 113 běžců v sedmasedmdesáti týmech, kteří zdolali zhruba dvacet tisíc kilometrů. Pořadatelům akce se podařilo vybrat tři čtvrtě milionu korun, což bude stačit na splnění jedenácti snů. (hrr)

HABRŮVKA - Potřeboval pletivo

11.6.2018 11:59

Velký pozemek, který hodlá asi oplotit, vlastní zatím neznámý pachatel. Ten v noci odcizil z volně přístupného pozemku poblíž Habrůvky odložených deset rolí pletiva. Tamním lesákům tak způsobil škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

BLANSKO - Vandal poničil auto

11.6.2018 11:58

Pomstít se pravděpodobně chtěl zatím neznámý pachatel dvaačtyřicetiletému majiteli osobního automobilu Škoda. Vandal si v ulici Sloupečník otevřel nezajištěné dveře automobilu a interiér vozidla potřísnil neznámou tekutinou a vystříkal montážní pěnou. Škoda je nejméně deset tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Možnost nechat si zdarma vyšetřit prsa využila více než stovka žen

15.11.2017 16:02 | Původní vydání | Radim Hruška

BLANSKO - V blanenské nemocnici se v úterý již pošesté „bojovalo“ za zdravá prsa. Akce zaměřená na prevenci boje s rakovinou prsu se zúčastnilo 127 žen. Mezi nimi jich bylo pětatřicet s pozitivní rodinou anamnézou, tj. výskytem rakoviny prsu nebo rakoviny vaječníků v rodině.

Možnost nechat si zdarma vyšetřit prsa využila více než stovka žen
Boj za zdravá prsa. Foto Nemocnice Blansko

„U 44 žen bylo provedeno mamografické vyšetření, 99 žen absolvovalo vyšetření ultrazvukem, přičemž 16 ženám bylo lékařkou indikováno provedení kombinovaného vyšetření jak ultrazvukem, tak pomocí mamografu. Akce se letos zúčastnilo více žen blíže ke screeningovému věku, tj. 38 až 44 let,“ popsala mluvčí nemocnice Kateřina Ostrá.

A jak akce dopadla? Celkem 105 žen odešlo s potvrzením normálního nálezu bez jakékoli patologie. U 19 žen byl nález nezhoubných změn na prsu. Dvě ženy dostaly doporučením dalšího sledování a kontrol cestou mamární poradny oddělení jednodenní péče Nemocnice Blansko.

„U jedné ženy byl v rámci této preventivní akce stanoven nález indikovaný k ověření původu ložiska cestou bioptického odběru vzorku tkáně a jeho histologického vyšetření. Tato žena byla objednána k výkonu na radiodiagnostickém oddělení Nemocnice Blansko v nejbližším možném termínu,“ upřesnila Ostrá.

Podle ní dokáže pravidelné mamografické vyšetření odhalit i počáteční stadia onemocnění a při včasném odhalení nádoru může být vyléčeno až 92 % pacientek. Blanenské pracoviště je zahrnuto v síti akreditovaných center, jejichž činnost je průběžně monitorována a kontrolována.

„Výsledky letošního ročníku preventivní akce proti rakovině prsu zaměřené na ženy pod věkovou hranicí 45 let, tj. na ty ženy, které nemají ze zdravotního pojištění na bezplatné pravidelné screeningové vyšetření prsu nárok, byly opět jednoznačné a potvrdily, že prevence je zásadní, podobné akce jsou smysluplné a Nemocnice Blansko v nich bude určitě i nadále pokračovat,“ dodala Kateřina Ostrá.

Na preventivní akci se v Nemocnici Blansko podílely tři lékařky blanenského centra pro screeningovou mamografii se specializací, sedm radiologických asistentů a celý kolektiv radiodiagnostického oddělení. 

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509