Dnes je čtvrtek, 15. listopad

Krátké zprávy

KRASOVÁ: Zásobil se cigaretami

2.10.2018 23:44

Cigaretami se asi potřeboval řádně zásobit zatím neznámý pachatel. Ten se v noci v Krasové násilím dostal do tamní prodejny se smíšeným zbožím. Po poničení vstupních dveří sebral cigarety různých značek za asi padesát tisíc korun. Stejným způsobem se dostal možná stejný pachatel do prodejny v Deštné. Tam sebral rovněž cigarety a tabákové výrobky za asi čtyřicet tisíc korun. V obou prodejnách způsobil zloděj celkovou škodu za skoro sto tisíc korun. (hrr)

KŘTINY: Zámek kolo neochránil

2.10.2018 23:44

Zámek na nosiči upevněném na střeše osobního automobilu značky Toyota neochránil na parkovišti před penzionem ve Křtinách horské kolo třicetileté majitelky. Ta odstavila večer před ubytovacím zařízením auto i s kolem na střeše. Když se ráno k autu vrátila, kolo v hodnotě nejméně deset tisíc korun bylo pryč. Zloděj ho odcizil po poškození zámku nosiče. (hrr)

DLOUHÁ LHOTA: Kradl v obecním lese

2.10.2018 23:43

Do obecního lesa v Dlouhé Lhotě v letních měsících jezdil jako do svého zatím neznámý pachatel. Ten v průběhu několika měsíců na dvou místech postupně pokácel třicítku vzrostlých stromů. Odcizením asi třiceti kubíků dřeva tak způsobil obci škodu za nejméně třicet tisíc korun. (hrr)

všechny

Dnešní akce

Sledujte nás!Možnost nechat si zdarma vyšetřit prsa využila více než stovka žen

15.11.2017 16:02 | Původní vydání | Radim Hruška

BLANSKO - V blanenské nemocnici se v úterý již pošesté „bojovalo“ za zdravá prsa. Akce zaměřená na prevenci boje s rakovinou prsu se zúčastnilo 127 žen. Mezi nimi jich bylo pětatřicet s pozitivní rodinou anamnézou, tj. výskytem rakoviny prsu nebo rakoviny vaječníků v rodině.

Možnost nechat si zdarma vyšetřit prsa využila více než stovka žen
Boj za zdravá prsa. Foto Nemocnice Blansko

„U 44 žen bylo provedeno mamografické vyšetření, 99 žen absolvovalo vyšetření ultrazvukem, přičemž 16 ženám bylo lékařkou indikováno provedení kombinovaného vyšetření jak ultrazvukem, tak pomocí mamografu. Akce se letos zúčastnilo více žen blíže ke screeningovému věku, tj. 38 až 44 let,“ popsala mluvčí nemocnice Kateřina Ostrá.

A jak akce dopadla? Celkem 105 žen odešlo s potvrzením normálního nálezu bez jakékoli patologie. U 19 žen byl nález nezhoubných změn na prsu. Dvě ženy dostaly doporučením dalšího sledování a kontrol cestou mamární poradny oddělení jednodenní péče Nemocnice Blansko.

„U jedné ženy byl v rámci této preventivní akce stanoven nález indikovaný k ověření původu ložiska cestou bioptického odběru vzorku tkáně a jeho histologického vyšetření. Tato žena byla objednána k výkonu na radiodiagnostickém oddělení Nemocnice Blansko v nejbližším možném termínu,“ upřesnila Ostrá.

Podle ní dokáže pravidelné mamografické vyšetření odhalit i počáteční stadia onemocnění a při včasném odhalení nádoru může být vyléčeno až 92 % pacientek. Blanenské pracoviště je zahrnuto v síti akreditovaných center, jejichž činnost je průběžně monitorována a kontrolována.

„Výsledky letošního ročníku preventivní akce proti rakovině prsu zaměřené na ženy pod věkovou hranicí 45 let, tj. na ty ženy, které nemají ze zdravotního pojištění na bezplatné pravidelné screeningové vyšetření prsu nárok, byly opět jednoznačné a potvrdily, že prevence je zásadní, podobné akce jsou smysluplné a Nemocnice Blansko v nich bude určitě i nadále pokračovat,“ dodala Kateřina Ostrá.

Na preventivní akci se v Nemocnici Blansko podílely tři lékařky blanenského centra pro screeningovou mamografii se specializací, sedm radiologických asistentů a celý kolektiv radiodiagnostického oddělení. 

Vytvořil Český server s.r.o.

© 2006 BBN s.r.o., ISSN 1802-3509